• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikesiz atık beyanı

Mahmut Konukcu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
THY Teknik A.Ş.
Herkese Merhaba,
Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği'nde 8. maddenin birinci fıkrasının (ç) bendi 1/1/2013 itibariyle yürürlüğe girdi. "Tehlikesiz Atık Üreticisi; ç) Tehlikesiz atık beyan formunu, her yıl takip eden yılın en geç Mart ayı sonuna kadar bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde Bakanlıkça hazırlanan internet tabanlı programı kullanarak doldurmak, onaylamak, çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla yükümlüdür". Tehlikesiz atık beyanının nasıl yapıldığına dair bilgisi olan var mıdır? Tehlikeli atık beyanı ile aynı link üzerinden mi yapacağız?
Şimdiden teşekkürler, kolay gelsin.

Aynen işte sadece tat olanların KDS modülü açık değil çünkü tat belgelerini çevre il müdürlüğü veriyor bakanlıkta izin lisans kaydı yok. Gerikazanım tesislerinine KDS sistemi veriliyor.

@Gülin Ç.

Tebliğde geri kazanım firmalarının yükümlülüklerinde kütle denge yapılması şartı var. toplama ayırma tesisleri için yükümlülük bile belirtmemişler :)

@Tarık Can
Evet geri kazanımlar kütle denge dolduracak , ben bizim vize eğitimde bakanlık yetkilisine de sordum Tehlikesiz TAT lar için düşünülen veri girişini yapabilecekleri bir sistem yok dedi kadın , öyle bir hazırlık da yok dedi. Yani şimdi Özel Faaliyet diye brişey çıkmış ya acaba oradan mı bir bildirim açılacak diye düşünüyorum gerçi bizim il Çevre öyle bir yazı da göndermedi.

tehlikesiz atık girişlerini gider pusulası ile sisteme kaydettim. çıkış yapacağım yeri sisteme işlerken lisansınızda bulunan bir atığı gönderdiğinizden sebebini belirtiniz. açıklamanız bakanlık tarafından değerlendirilecektir. uyarısı alıyorum. toplama ayırma tesisiyiz. tehlikesiz atık toplama ayırma lisansımız var. şimdi bu beyanı yapan var mı? bu uyarı nedir? kds gönderecekmiyiz? Hiç bişey belli değil yazı bile gelmedi :mad:

@Tarık Can tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi olan Ambalaj Toplama Ayırma Tesisleri kabul edilen tehlikesiz atıkları beyan etmemeli mi?
Ancak İl çevreden arayarak bizim ATAT lerimizi KDS sistemine dahil ettirdiler aksi takdirde cezai işlem uygulanacağı söylenmişti. @Gülin Ç.

@Özden Feride
il çevre bana sistemde açılcak birşey yok hepsi açık diyor fakat kds gözükmüyor öyleyse sistemsel bir problem olmalı. Bizim resmi olarak bir beyan yükümlülüğümüz yok yönetmeliklerde , bununla ilgili bir tebliğ , duyuru yayınlamalılar çünkü her şehirde uygulama farklı. Peki 2016 yılı için aylık mı yapacaksınız girişleri yoksa geçmişe dönük mü ?

@Gülin Ç.

sistemde aylık olarak giriş görünmüyor istediğiniz zaman girebilirsiniz ve fatura vs fln dan yuklenmiyor sadece miktarı ve atığın kodunu girmeniz yeterli bir beyan gönder tuşu bile yok.

beyan zorunluluğu yok değil aslında yapılması gerekiyor diye düşünüyorum. mevzuatta bu açıkca belirtilmemiş ancak bakanlıktan il müdürlüklerine yazı gönderilmiş sistemin açılması gerekir diye. bize de resmi bir yazı vermediler sistemi acele açtırdılar. bizim KDS sistemine giriş ve çıkış beyanları için fotoğraf ekledim bir bakın isterseniz. eğer beyan yapılmayacağı ile ilgili bilgi edinirseniz banada haber verirseniz sevinirim:)

Ekli dosyalar

• tesise kabul edilen tehlikesiz atık beyanı.png
    tesise kabul edilen tehlikesiz atık beyanı.png
    75.3 KB · Görüntüleme: 128
  • tesisten cıkan tehlikesiz atıkların beyanı.png
    tesisten cıkan tehlikesiz atıkların beyanı.png
    75.3 KB · Görüntüleme: 108
@Gülin Ç.
hepsi bir arada zaten sizdede açık olması gerekiyor. solda atık kabul işlemlerinden yapıyorsunuz. fotoğraflardan atık kabul olanı yanlış olmuş :( yenisini yükleyim hemen

@Özden Feride
Teşekkür ederim uğraşınız için , ben de giriş yapmayı deneyeceğim , ekstra bir bilgi alırsam iletirim , iyi günler :)

Şimdi biz hem Tat hem de Gdt firmasıyız.Aynı zamanda ambalaj üretiyoruz.Ama bizim motat-kds-tabs sayfasında atık kabul işlemleri diye birşey yazmıyor.Sadece atık beyan sistemi tabs var.Şimdi benim ne yapmam gerekiyor.Tehlikesiz atık olarak ne doldurmalıyım bu konu hakkında hiçbir fikrim yok.

Anlamadığım şey elime yazı dün geldi ve özel faaliyet için birşey açtırmadık.Daha bildirim ve belgelendirme işini halledemedim sayfa hata veriyor bir de bu çıktı.