Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikesiz atık bildirimi hakkında

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Gökhan Kutlu tarafından paylaşıldı.

 1. Gökhan Kutlu

  Gökhan Kutlu CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar TABS bildirimi yaparken NACE kodu yazan yere hangi kodu giriyoruz ? Kapasite raporunda yazan tesisin faaliyet kodunu mu giricez yanına da toplam yıllık kapasiteyi yazıp ?
   
 2. kaanakdgn

  kaanakdgn CMNet Üyesi

  @Gökhan Kutlu, Aynı konuda bende problem yaşıyorum. NACE kodu GİB resmi sitesinde yayınlan listeden seçilebilir deniliyor. Ama oradan bulmak bayağı sıkıntılı bende kapasite raporunda gördüm ama doğruluğu nedir emin değilim.
   
 3. cgdm

  cgdm CMNet Üyesi

  NACE Kodu olan yere kapasite raporunda yazan faaliyet kodunu gireceksiniz.
   
 4. alime

  alime CMNet Üyesi

  Evet Göhkan Bey;
  Kapasite raporunda yazan tesisin faaliyet kodunu gireceksiniz. Kapasite Raporunda yazan yıllık kapasiteyi (kg/yıl cinsinden )de girin.
   
 5. cevreciolalım

  cevreciolalım CMNet Üyesi

  ambalaj atığı toplama ayırma lisansımız var. kds doldururken tehlikesiz atıklara ek olarak ambalaj atıkları bildirimi de her ay yapılacakmış. bize gelen faturaların bazılarının üzerinde hurda kağıt bazılarının üzerinde ise ambalaj atığı yazıyor. bunların kds bildirimlerini yaparken neye göre yapacağım ? direk ürün tanımlama yapmadan o ay gelen ambalaj ve hurdaların hepsini sisteme yüklemeli miyim ?
   
 6. Hüseyin Hanlı

  Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

  ürün tanımlaması nasıl yapılacak?
   
 7. Meryem GÜNGÖR

  Meryem GÜNGÖR CMNet Üyesi

  Ceren hanım ben İl çevre ile konuştum amabalaj atık sistemini de kullanıyorsanız kdsye sadece tehlikesiz atıkları gireceksiniz. @Ceren Saydam
   
 8. kaanakdgn

  kaanakdgn CMNet Üyesi

  Nace kodunu buldum ama kapasite işini anlamadım. Kapasite raporunda cam plastik kumaş falan yazıyor yıllık üretim miktarları tablosunda. Ama biz sadece ahşap ambalaj çalışıyoruz. Bunların hepsini mi kapasiteye girmeliyim yoksa sadece çalıştığımız faaliyetin kapasitesini mi? NACE kodumuz bi tane var
   
 9. cevreciolalım

  cevreciolalım CMNet Üyesi

  @M_Gungor teşekkür ederim yani faturada ambalaj atığı yazanları girmeyeceğim bunu anlamalıyım dimi ? @kaanakdgn nace kodunu yanlış girdiğim için tabs beyanı anasayfada sorun bildir kısmı var ordan sorun bildirdikten sonra direk nace kodu kapasitesini sistem düzeltti.
   
 10. Meryem GÜNGÖR

  Meryem GÜNGÖR CMNet Üyesi

  Evet @Ceren Saydam bana söylenen bu şekilde idi. Yinede size de il çevreyi arayıp durumunuzu anlatın belki sizin ordaki il çevre farklı bir uygulama yapıp hepsini ister :)
   
 11. Arif Öztürk

  Arif Öztürk CMNet Üyesi

  Bakanlık okadar hızlı fikir değiştiriyor ki müdürlükler haklı bu konuda.

  1) 12 Aralık 2015 de Tehlikesiz atık toplama ayırma belgeli firmaların 18 mart 2015 tarihine kadar kds ye bildirim yapmaları 30 aralık 2015 e kadar da özel faaliyet bölümünü açtırmaları ile ilgili açıklama yayınlandı ( özel faaliyet bölümü açılmadan nasıl beyan yapılacaksa).

  2)Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma Belgesi olan firmaların belgeyi aldığı tarihten itibaren bildirim yapacakları sistemdeki bildirim aylarından anlaşıldı. Sonra sadece Aralık 2015 sistemde açık bırakılarak 2016 ya devreden stoklar girilecek denildi.

  3) Ambalaj Atığı TAT ve GD tesisleri için bildirim yokken 04.02.2016 tarihinde kütle denge sisteminde açıklama yayınlanıp artık ambalaj veri girişlerinin KDS ye de yapılacağı açıklandı. Ancak 2015 yılından devreden atıkların aralık ayına stok olarak girileceği 16.02.2016 tarihinde duyuruldu. Tabi insanlar doğal olarak Aralık 2015 bildirimlerini gönderdikleri için sistemi açtırmak zorunda kaldılar. Ama oda ne 15.02.2016 dilekçesiz KDS bildirimini açtırmak için son tarih!!!

  Şimdi arkadaşlar bakanlığa dilekçeleri yazıp, taşınmış olan ve zaten ulaşılması mümkün olamayan bakanlıkta sistemi açtırmakla uğraşmaya. Bakalım ne olacak daha...
   
  Gülşah Albayrak bunu beğendi.
 12. kaanakdgn

  kaanakdgn CMNet Üyesi

  @Ceren Saydam, Anladım teşekkür ederim. Bende sadece ahşap faaliyeti için olan kapasiteyi gireyim.
   
 13. yakamoz_yakamoz

  yakamoz_yakamoz CMNet Üyesi

  mrb arkadaşlar. benim sorum. işveren 2015 tehlikesiz atık bildirimini yapmamamı söylüyor. (eksik faturalar olabilir diye sanıyorum. 2 aydır burdayım). 2016 da aylık olarak tehlikesiz leri sisteme yükle diyo. dediği gibi 2015 tehlikesiz atıkları kds ye yüklemezsem sıkıntı yaşar mıyım?o_O
   
 14. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  @Arif Öztürk merhaba
  özel faaliyet bölümü nasıl yani? ben su an tehlikesiz atık beyanı yapabılıyorum. açık mı oluyor vallahi bir şey anlamadım kafam karıştı iyice?
   
 15. Hüseyin Hanlı

  Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

  herhangi bir denetimde çevre il müdürlüğü bütün 2015 faturalarını çıkar teker teker incelicem bakim seninkilerle aynımı derse ozaman sıkıntı olabilir:)
   
 16. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  @yakamoz_yakamoz belgeler yüklenmeyecek zaten stoğu devir yapacaksınız. aşağı yukarı bir rakam girseniz iyi olabilir. ama stoğunuz sıfırda olabilir. aralıkta giriş yapmış çıkışta yapmışsanız stok sıfırdır boş beyan verip 2016 yılına temiz bir sayfa açılabilir:)
   
 17. yakamoz_yakamoz

  yakamoz_yakamoz CMNet Üyesi

  @Evrem Yeşil çok tşk ederim. dediğiniz gibi yapayım en iyisi:harika::)