• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikesiz atık bildirimi hakkında

Gökhan Kutlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AGT Atık Geri Toplama San. Tic. Ltd. Şti.
merhaba arkadaşlar TABS bildirimi yaparken NACE kodu yazan yere hangi kodu giriyoruz ? Kapasite raporunda yazan tesisin faaliyet kodunu mu giricez yanına da toplam yıllık kapasiteyi yazıp ?

@Gökhan Kutlu, Aynı konuda bende problem yaşıyorum. NACE kodu GİB resmi sitesinde yayınlan listeden seçilebilir deniliyor. Ama oradan bulmak bayağı sıkıntılı bende kapasite raporunda gördüm ama doğruluğu nedir emin değilim.

ambalaj atığı toplama ayırma lisansımız var. kds doldururken tehlikesiz atıklara ek olarak ambalaj atıkları bildirimi de her ay yapılacakmış. bize gelen faturaların bazılarının üzerinde hurda kağıt bazılarının üzerinde ise ambalaj atığı yazıyor. bunların kds bildirimlerini yaparken neye göre yapacağım ? direk ürün tanımlama yapmadan o ay gelen ambalaj ve hurdaların hepsini sisteme yüklemeli miyim ?

Nace kodunu buldum ama kapasite işini anlamadım. Kapasite raporunda cam plastik kumaş falan yazıyor yıllık üretim miktarları tablosunda. Ama biz sadece ahşap ambalaj çalışıyoruz. Bunların hepsini mi kapasiteye girmeliyim yoksa sadece çalıştığımız faaliyetin kapasitesini mi? NACE kodumuz bi tane var

@M_Gungor teşekkür ederim yani faturada ambalaj atığı yazanları girmeyeceğim bunu anlamalıyım dimi ? @kaanakdgn nace kodunu yanlış girdiğim için tabs beyanı anasayfada sorun bildir kısmı var ordan sorun bildirdikten sonra direk nace kodu kapasitesini sistem düzeltti.

@Meryem GÜNGÖR

Bakanlık okadar hızlı fikir değiştiriyor ki müdürlükler haklı bu konuda.

1) 12 Aralık 2015 de Tehlikesiz atık toplama ayırma belgeli firmaların 18 mart 2015 tarihine kadar kds ye bildirim yapmaları 30 aralık 2015 e kadar da özel faaliyet bölümünü açtırmaları ile ilgili açıklama yayınlandı ( özel faaliyet bölümü açılmadan nasıl beyan yapılacaksa).

2)Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma Belgesi olan firmaların belgeyi aldığı tarihten itibaren bildirim yapacakları sistemdeki bildirim aylarından anlaşıldı. Sonra sadece Aralık 2015 sistemde açık bırakılarak 2016 ya devreden stoklar girilecek denildi.

3) Ambalaj Atığı TAT ve GD tesisleri için bildirim yokken 04.02.2016 tarihinde kütle denge sisteminde açıklama yayınlanıp artık ambalaj veri girişlerinin KDS ye de yapılacağı açıklandı. Ancak 2015 yılından devreden atıkların aralık ayına stok olarak girileceği 16.02.2016 tarihinde duyuruldu. Tabi insanlar doğal olarak Aralık 2015 bildirimlerini gönderdikleri için sistemi açtırmak zorunda kaldılar. Ama oda ne 15.02.2016 dilekçesiz KDS bildirimini açtırmak için son tarih!!!

Şimdi arkadaşlar bakanlığa dilekçeleri yazıp, taşınmış olan ve zaten ulaşılması mümkün olamayan bakanlıkta sistemi açtırmakla uğraşmaya. Bakalım ne olacak daha...

mrb arkadaşlar. benim sorum. işveren 2015 tehlikesiz atık bildirimini yapmamamı söylüyor. (eksik faturalar olabilir diye sanıyorum. 2 aydır burdayım). 2016 da aylık olarak tehlikesiz leri sisteme yükle diyo. dediği gibi 2015 tehlikesiz atıkları kds ye yüklemezsem sıkıntı yaşar mıyım?o_O

@yakamoz_yakamoz
herhangi bir denetimde çevre il müdürlüğü bütün 2015 faturalarını çıkar teker teker incelicem bakim seninkilerle aynımı derse ozaman sıkıntı olabilir:)

@yakamoz_yakamoz belgeler yüklenmeyecek zaten stoğu devir yapacaksınız. aşağı yukarı bir rakam girseniz iyi olabilir. ama stoğunuz sıfırda olabilir. aralıkta giriş yapmış çıkışta yapmışsanız stok sıfırdır boş beyan verip 2016 yılına temiz bir sayfa açılabilir:)