• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikesiz atık satışı hakkında...

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
-
Arkadaşlar merhaba. Bir bayan arkadaş tehlikesiz atiklar için tattan tata satışı sormuştu. Ben bakanliklada görüştüm ve satış yapılır dedi. Bu madde atık yonetini2 yönetmeliğinin genel ilkeler kısmının 6. Maddesinde geçiyor. ) Ara depolama ile toplama-ayırma tesisleri hariç olmak üzere çevre lisansı bulunan ön işlem, geri kazanım ve/veya bertaraf tesisleri kabul ettikleri atıkları işlem yapmaksızın başka bir tesise Bakanlık onayı olmadan gönderemez. Herkesin bilgisine. İyi çalışmalar.

Proses kaydı oluşturmadığınız takdirde atıklar stok olarak görünecektir ve aylık raporlarda dengeyi sağlamakta zorlanabilirsiniz.

@Ahmet Ardahanlılar eger aynı fırmaya bırden fazla kez atık gonderıyorsan bır ay ıcınde .lısanslı fırmadan aldıgın faturaları bırıktır tek seferde aylık olarak kayıt yaptıktan sonra cıkıs yap .kısaca her seferınde yapacagın ısı tek seferde halletms olursun .toplama ayırma tesısı oldugu ıcın gıren atık ıle cıkan atık mıktarı aynı olmalı genelde, fıre olmazsa eger .cıkıs yapacagın her atık ıcın prosesı uygula .çunku bu atık senın kutle denge raporların ıcın gereklı ,fazla ugrastırıcı degıl zaten .bıde gıren cıkan atık kodun aynı olacak eger sadece plastık gelmısse tabı ,kod aynı olunca sıstem uyarı verır oraya uygun bır yazı yazarsın .tat belgesı kapsamında cıkısı yapılmıstır dıye :) kolay gelsın

@Olgaç Sürmelihindi haber-1470317905-adsiz.jpg

Bu yazı bizede gelmişti.peki arkadaşlar lisansı olmayan bir firmadan örn ne tehsiz atık toplama ayırma firması nede geri kazanımcı sanayi gibi düşünülüp hurda alımı yapılabilir mi bu firmadan.Madem gider pusulası yasak değil.Bilgisi olan yada karşılaştığı böyle bir durumu olan arkadaş var mı?

Konuyu hortlatmak gibi olacak ama, peki hem çevre lisansı aynı atık kodları ile hemde tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi olan firma atıklarını işlem yapmaksızın çıkabilir mi?

@Arif Öztürk
üstadım merhaba, diyelim ki 07 02 13 atık kodu hem geri kazanım hem de toplama ayırma atık kodunda var. İşlem yapmaksızın çıkış yapılabilir.

böyle bir durumun açıklaması ne olacak? yani işlem yapılmaksızın satışı yapılan bir atığın geri kazanım kodu ile değil de toplama ayrıştırma işleminden çıkışı yapıldı şeklinde mi?