Makale ikonu

Tehlikesiz Atıklar İçin Kütle Denge Sistemi 2020-09-10

indirmek için izniniz yok

Dinamik Karbon'

Ömer Es

Kayıtlı Kullanıcı
@Olgaç Sürmelihindi geri dönüş için çok teşekkürler. Biraz kafanı şişireceğim galiba ama bu işi çözmeden gitmek istemiyorum :)

Ama şöyle bir sıkıntı oluyor dün ben eklediğim dosya şeklinde ilerledim ve en son atık gönderim kısmından tekrar çıkış yaptım tabi proses işlemlerinden sonra ancak proses işlemi yaptığımda eksiğe düştüm tabi o zaman ürünler başlığından hiçbir işlem yapmadım giriş (çıkış+fire) birde çöp çıkardım.
Rica etsem bu konuda bana yardımcı olabilir misin, nerde hata yapıyorum.

Ekli dosyalar

• Bel1.docx
    166.9 KB · Görüntüleme: 10

Banu KILIÇ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Urban Çevre Danışmanlık Müh. Tic. Ltd. Şti.
kendilerine anlatamıyorum ne yazık ki, hatta şöyle bir durum var, kendileri granül ithal etmek istiyorlar ve yurtdışı firması bunu atık olarak gönderdiğini söylüyor, atık değil ikincil ürün vs olarak gönderse bu durumdan muaf olabileceğimizi anlattım (yanlışım varsa lütfen düzeltin), ne yapacağımı bilemiyorum.
yurtdışı firması 3907 GTİP ile gönderim yapıyormuş, her halükarda benim bu geri kazanım lisansını almak gerekiyor sanırım

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
@Banu KILIÇ Evet size yurt dışından ürün gelebilir. Yani yurt dışı firmasının ürün olarak göndermesini sağlamaları gerekir.
GTİP bazında değerlendirmeye yorum yapamıyorum maalesef. Ancak dediğim gibi anlamıyorlarsa resmi bir yazı ile karşılarına gidin bence.
Başka türlü anlamazlar zaten :D

Banu KILIÇ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Urban Çevre Danışmanlık Müh. Tic. Ltd. Şti.

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
@Ömer Es Üstad, sana şu şekilde özetleyeyim;

200 kg 070213 atık plastik aldın diyelim. Bunun 120 kg geri kazanarak granül elde ettin. 120 kg granül elde ederken 20 kg toz çıktı. Geri kalan 100 kg granülü firmaya sattın. Proses işlemlerini yaparken gelen tehlikesiz atık miktarına 200 kg değil 120 kg yazman gerekiyor. Neden? Gönderdiğin ürün 100 kg, çokqn toz firesi ise 20 kg olduğu için toplam 120 kg ediyor. Sen 200 kg yazarsan sistem fireyi hesaplarken 100 kg olarak hesaplama yapar. Ama sen 120 kg yazarsan geri kalan 80 kg stok olarak hesaplanır. Biraz karmaşık gelebilir ama bunları yaparsan eksiye düşme olayı olmaz. 16013689648442348556404221640100.jpg

Ömer Es

Kayıtlı Kullanıcı
@Olgaç Sürmelihindi Hakkını helal et üstadım öncelikle ,çok sağol. İşte bende sorun tam olarak orda sizin verdiğiniz örnek plastik bir ürüne dönüşüyor. Ama ben gazete alıp yolluyorum ürüne nasıl dönüştüreyim.

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
@Ömer Es est helal olsun. Aynı işlemler ürün yapmadan tehlikesiz atık alım ve gönderim için de geçerlidir. 😊

Ömer Es

Kayıtlı Kullanıcı
@Olgaç Sürmelihindi Kendimi gruptan kovduracağım sonunda :D ama gerçekten bende bir sorun var, tüm proses işlemlerini oluşturdum, ama bu sefer proses işlemi sonucunda stok eriyor . (20 01 01 olarak ekliyorum girdi atıklara) atık gönderim işlemlerine gelip tekrar atığı gönderdiğim firmayı eklediğimde proses işlemlerinde düşen en son stoğu görüyor.

Ama mesela prosese hiç sokmadan atık kabulü yaptıktan sonra direk atık gönderim işlemlerinden eklediğimde hiç sorun olmuyor.

Ömer Es

Kayıtlı Kullanıcı
@Olgaç Sürmelihindi Mesela Atık gönderimi değil de ürün gönderim işlemlerinden ekleyince sorun olmuyor. hatta şuan bir şey farkettim ekran görüntüsünü de ekleyeceğim. Kütle denkliği sekmesinden işleme soktuğumda dönem içi hareketlerde yansıyor ve atık gönderim değil de ürün gönderim sekmesinden işlem yaparsam sorun olmuyor.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    11.2 KB · Görüntüleme: 10

Ömer Es

Kayıtlı Kullanıcı
ürün gönderiminden yapınca ağustos ayına stok olmuyor sıfırlıyor direk. yukarda ürün gönderimi yapmadan ekran görüntüsü aldım o yüzden ağustos ayına devrediyor.

Ama mesela başka konuştuğum bir kişi de sadece atık kabulü yapıyor ve atık gönderiminden 20 01 01 atığı çıkış yapıyor, hiç prosese sokmuyor. böyle yapınca da sorun yok. Sadece açıklama istiyor kendi tesisindeki atığı neden başka yere gönderiyorsun diye geri kazanım tesisi değilim diye açıklama yazıyorsun.

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
@Ömer Es üstadım, eğer ürün üretiyorsan ürün işlemlerinden gönderi yapamazsın. Belki giren çıkan denkliği sağlanamıyordur.

A

Anonim (2c1c)

arkadaşlar merhabalar, çevre danışmanlık firmasında çalışıyorum,kütle denge sistemi ile alakalı bir şey sormak istiyorum..
metal hurda alındığı ve satıldığına dair miktarları belirli hurda verileri elimde var ve bunların kütle dengesini girmem gerekiyor.
Öncelikle alınan metal verilerini gelen tehlikesiz atık girişinden, satılan metal verilerini ise giden tehlikesiz atık işlemlerinden sisteme giriyorum.
sonrasında proses girdi ve çıktısı yapmam gerekiyor, sisteme daha önceki yıllarda girildiği için devreden verilerde mevcut buda bir hayli kafamı karıştırdı.
nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Anonim (2c1c)Satılanlar "giden tehlikesiz atık" kısmından işlenmemekte. Bahsettiğiniz kısım, "Yeni Proses Kaydı" ekleme işlemi yaparken ortaya çıkan "Proses Çıktıları" bölümünün "Çıkan Atıklar" kısmı içindir. Örnek verecek olursak:
12 01 01 kodlu atığı aldınız, döküm yaptınız. Bu döküm sırasında 10 09 03 kodlu cüruf oluştu. Cüruflarınızı bu bölüme yazıp stoğa ekliyorsunuz. Daha sonra gönderim yapınca da stoğu eritmiş oluyorsunuz.

Sizin ürün satışınızı göstermeniz gereken yer, "Ürün Gönderim İşlemleri" kısmıdır.

Tuğbaçev.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
,,,
Cem YılmazCem Bey TAT tesisinde çalışıyorum. Tesise gelen atıkları gelen tehlikesiz atıklar kısmından, gdt ye gönderilen çıkışı yapılan atıkları giden tehlikesiz atık sekmesinden giriyoruz. Daha sonrasında proses kaydı ekleme kısmından proses girdi ve çıktılarını oluşturuyoruz.
Ürün gönderim işlemleri ile ilgili hiç bir kaydımız bulunmamaktadır. Bu zamana kadar yanlış mı yapılmış acaba. Ürün gönderim işlemlerini listele dediğimde de hiç bir kayıt görünmüyor.

A

Anonim (6897)

Çok teşekkür ederim Cem bey..Daha önce dediğim gibi yapılmis ve onaylanmış malesef.. şimdi 2021 yılı için yapılmasi gerekliyor ..Alınan metal hurdaları gelen tehlikesiz atık kısmından işlem yapmaya devam etmeli miyim peki ?

Tijen Canişcioğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
duyumpdm.com
Firma
Duyum Danışmanlık ve Eğitim Merkezi
Anonim (6897)Merhabalar,
Gelen tehlikesiz atıkları ve giden tehlikesiz atıkları girmişsiniz, yapılan doğru.
Öncelikle son aya ait tehlikesiz arıkların dönem başı - gelen atık - giden atık - stok olacak şekilde bir tablo hazırlamanızı öneririm.
Bildiğiniz gibi hiçbir atık geldiği kiloda tesisten çıkmaz. Mutlaka bir hurdası veya metal arıkların içinden çıkan başka tehlikesiz arıkların olması veya tehlikeli atık çıkma ihtimalleri mevcut. İşte bu detaylandırmayı yapabilmeniz için proses kaydı yapıyorsunuz. Yani gelen atığınızdan ne elde ettiniz ne çıkardınız fireniz ne bunu proses kaydında oluşturmuş oluyorsunuz.
Yalnız proses kaydına girerken toplam atık değerini( her atık kodu için) ve toplam çıkış değerini ( her atık kodu için ) yazmanız gerekli. Yani gelen atıkları firma bazında yaptığınız girişlerin toplamını ve giden atıklara firma bazında yaptığınız çıkışların toplamı olarak gireceksiniz. Bu şekilde girince aradaki fire de oluşmuş olacak.
Şu şekilde düşünün; sırf gelen ve giden yazılması yeterli değil çünkü aradaki kayıpları belirlemeniz ve bunları ispatlamanız lazım bu belirleme ve ispatı proses kaydında yapıyorsunuz.