Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikesiz atıklar (tekstil atıkları)

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında oozan tarafından paylaşıldı.

 1. oozan

  oozan CMNet Üyesi

  Tehlikesiz atık toplama ayırma tesisinde çevre görevlisi bulunması gerekli mi?
  çkailhy 8.1 kapsamına mı dahil edilmeli ?
   
 2. Derya Efe

  Derya Efe CMNet Üyesi

  Tehlikesiz atıktan kastınız ambalaj atığı ise evet ek-2 8.1 kapsamında değerlendirilir ve bu tesisin bir tane çevre görevlisi istihdam etmesi gerekir.
   
 3. Nihat Işık

  Nihat Işık CMNet Üyesi

  tehlıkesız atıklar gerı donusum tesısı ek 1 de yer alır toplama ayırmaya gerek yok benım bıldıgım gerı donusum lısansı almanız yeterlı tekstıl atıkları da tehlıkesız atıktır
   
 4. oozan

  oozan CMNet Üyesi

  cevaplar için teşekkür ediyorum ama yanlış anlaşılmış yazdıklarım...
  Tesise sadece tekstil atıkları için tehlikesiz atık toplama ve ayırma belgesi alındı.
  Tekstil atıklarının tehlikesiz atık olduğunu bildiğimiz için tehlikesiz atık toplama ve ayırma belgesi aldık zaten, ve söylemeye çalıştığım ambalaj atıkları değil ki öyle olsaydı ambalaj atıkları toplama ve ayırma lisansı alırdık.

  benim sorduğum ise sadece tehlikesiz atık toplama ve ayırma belgesi alınan bir tesis için çevre görevlisi bulundurma şartı varmıdır ?
   
 5. Meltem Karagöz

  Meltem Karagöz CMNet Üyesi

  sanırım sorunuzu yanlış yorumlamışlar.ambalaj atıkları ve geri dönüşüm tesisleriyle karıştırmışlar.bazı tehlikesiz atıkların geri kazanımı tebliğine göre toplama- ayırma belgesi düzenlenir diyor tebliğ...
  ÇKAİLHY 'ye göre belge düzenlenir diye atıfta bulunuyor fakat Ek' 2 ye göre değerlendirilebiliyor mu emin değilim :(
   
 6. oozan

  oozan CMNet Üyesi

  evte meltem hanım sormak istediğim tamda buydu çok iyi dile getirdiniz :)) teşekkürler...
   
 7. tuba-ak

  tuba-ak CMNet Üyesi

   
 8. EnviEn

  EnviEn CMNet Üyesi

  Tesis atık geri kazanımı yaptığı için Ek 1 8.1 listesine dahildir. Ancak yaptığı işlem lisansa tabi olmadığı için toplama ayırma belgesi yeterlidir. Yani sorunuzun cevabı evet. Çevre yönetim birimi ya da çevre danışmanlık hizmeti gereklidir.
   
 9. Birgül Bakanoğlu

  Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

  Yapılan işlem hem lisansa tabi olmayıp hemde ÇKAİLHY'ye göre ek-1 diyebilirzki ? çelişki yokmu burda.
   
 10. oozan

  oozan CMNet Üyesi

  yorumlar için teşekkürler...

  ama şirket sadece toplama ayırma yapıyor geri gönüşüm yapmıyor, toplama ve ayırmadan sonra lisanslı firmalara satılıyor. bunun için Ek 1 8.1 listesine dahil olacağını sanmıyorum...
   
 11. KaanDogukan

  KaanDogukan Genel Yönetici

  oozan arkadaşa katılıyorum. sadece toplama ayırma yapıyor ise Ek-1 'e tabi değildir. başka bir proses var ise ozaman Ek-1 'e göre değerlendirilebilir.
   
 12. Sedat Güven

  Sedat Güven CMNet Üyesi

  "Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalan serbest ve münhasır ekonomik bölgeler dâhil egemenlik ve yargılama sahaları içerisindeki tüm kara ve deniz alanlarında 2872 sayılı Çevre Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamındaki her türlü kirlilik kaynağı ve ihlaller denetime tabidir." Dolayısı ile denetime tabi olan her türlü tesiste Çevre Görevlisi veya Çevre Yönetim birimi bulunmak zorundadır. Ek1 ve EK2 'de tesisin yerini belirleyemiyorsanız, İl Çevre Ve Şehircilik Müdürlüğünden yazılı görüş almalısınız. Bu seçim daha doğrudur. Entegre bir Tekstil Fabrikasın'nda çalışan bir çevre mühendisi olarak söyleyebilirim ki, ilgili yönetmeliğin Ek1 listesinde 8.1'e tabisiniz, (Atık ara depolama) olarak. Toplama ayırma, ara depolama niteliği taşımaktadır."

  Bilginize
   
 13. axacevre

  axacevre CMNet Üyesi

  Açma makinası bulunmuyor ve sadece toplama ayırma işi yapıyrsa Ek-1 8.1 de değerlendirilmez. toplama ayırma belgesi alması yeterlidir. Tehlikesiz atık toplama ayırma tesisleri çkagilhy Ek-1 ve Ek-2 listelerinde yer almamakta ve tesis kapsam dışı olmaktadır. dolayısıyla Çevre görevlisi, Çevre yönetim birimi veya danışmanlık hizmeti alınmasıne gerek yoktur. umarım açıklayıcı olmuştur.
   
 14. MeryeM Mutlu

  MeryeM Mutlu CMNet Üyesi

  arkadaşlar günaydın,
  tehlikesiz atık geri kazanım lisansımıza atık kodu ekleteceğiz, tekstil end.den kaynaklanan işlenmiş ve işlenmemiş elyaf atıkları ( 04 02 21-04 02 22). bunlarla ilgili izin lisanstan atık kodu ekleme başvurusu yapacakmışım sanırım.
  konuyla ilgili elinde iş akış şeması ve proje özeti olan var mı? ne tür bi yol izleyeceğim
  birde ne tür bir makine almamız gerekiyor? elimizde plastiği granüle ceviren makine mevcut aynı makine tekstil için de iş görür mü yoksa başka almamız gerekir mi?
   
 15. Meryem GÜNGÖR

  Meryem GÜNGÖR CMNet Üyesi

  @MeryeM Mutlu daha önce kod ekletme işlemi yapmadıysanız bir defaya mahsus olmak üzere başa dönmeden il çevreye dilekçe verip atık kod ekletebiliyorsunuz.
   
 16. MeryeM Mutlu

  MeryeM Mutlu CMNet Üyesi

  il çevreye iş akış şeması ve proje özeti ile mi başvuru yapacağız?
  bakanlık ile görüştüğümde izinlisans sayfasından başvuru yapacaksınız dedi de lisans yenileme kısmından
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...