Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikesiz atıkların bildirimi

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında M. Hayri Cüneydi tarafından paylaşıldı.

 1. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba;

  Bu sene Tehlikesiz Atıkların bildirimi sistem üzerinden yapılacak dendi ama herhangi bir tebliğ veya yönetmelik yayımlanmadı konu ile ilgili olarak.Mart sonuna kadardı süre yanılmıyorsam.Bu konu hakkında bilgisi olan var mı diye sormak istedim.Eski sistemden mi (Ek1'in doldurulması) başvuruda bulanacağız yoksa yeni sistemi mi bekleyeceğiz.
   
 2. Emel.Şimşek

  Emel.Şimşek CMNet Üyesi

  Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği'nde''Tehlikesiz atık beyan formunu, her yıl takip eden yılın en geç Mart ayı sonuna kadar bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde Bakanlıkça hazırlanan internet tabanlı programı kullanarak doldurmak, onaylamak, çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla yükümlüdür.'' ifadesi yer alıyor.
  Bence çevre bilgi sistemine yeni uygulama olarak ekleyebilirler diye düşünüyorum. Açılmazsa da çbs de Mart sonunda İl çevreye elden teslim ederiz artık.
  Hayri Bey Ek-1 derken hangi yönetmeliği kastettiniz bu arada?
   
 3. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Geçen sene doldurulan form.Bir önceki işyerimde doldurmuştuk."Tehlikesiz ve İnert Atık Yönetmeliği - Ek-1 (.....) Yılına Ait Tehlikesiz veya İnert Atık Beyan Formu"
   
  Emel.Şimşek bunu beğendi.
 4. BAZI TEHLİKESİZ ATIKLARIN GERİ KAZANIMI TEBLİĞİ
  Tehlikesiz atık üreticisinin yükümlülükleri

  MADDE 8 – (1) Tehlikesiz atık üreticisi;

  a) Tehlikesiz atık üretimini en az seviyeye indirecek şekilde gerekli tedbirleri almak, tesisinden kaynaklanan tehlikesiz atıkların geri kazanımına yönelik olarak hazırladıkları üç yıllık atık yönetim planını il çevre ve orman müdürlüğüne sunmakla ve hazırlanan yönetim planını uygulamakla,

  b) Tehlikesiz atıklarını tesis sınırları içinde veya sanayi bölgelerinde belirlenecek alanlarda, sızdırmaz, emniyetli konteynır ve benzeri içerisinde veya geçirimsizliği sağlanmış alanlarda birbiriyle karıştırmadan ve tehlikeli atıklardan ayrı geçici olarak muhafaza etmekle, atıkların muhafaza edildiği kapların üzerinde tehlikesiz atık ibaresi ve atık koduna yer verecek şekilde bu Tebliğin 10 uncu maddesinde istenilen şartlara uygun olarak geçici depolamakla,

  c) Tehlikesiz atıklarını çevre izin/lisansına sahip geri kazanım tesislerine göndermekle veya çevre izin/lisanslı tesislere gönderilmek üzere il çevre ve orman müdürlüklerinden 7 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında belge alanlara vermekle,

  ç) Tehlikesiz atık beyan formunu, her yıl takip eden yılın en geç Mart ayı sonuna kadar bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde Bakanlıkça hazırlanan internet tabanlı programı kullanarak doldurmak, onaylamak, çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla,bu madde 01.01.2013tarihinde yürürlüğe girdifakat bildirim yapılacak yer yok bu yıl bildirim yapılmayacak sanırım

  d) Tehlikesiz atıkların kaza sonucu veya kasti olarak dökülmesi ve bunun gibi olaylar sonucu meydana gelen kirliliğin önlenmesi amacıyla il çevre ve orman müdürlüğüne bilgi vermekle, atığın türüne bağlı olarak olayın olduğu andan itibaren en geç bir ay içinde olay yerinin eski haline getirilmesini sağlamak ve bununla ilgili tüm harcamaları karşılamakla,

  yükümlüdür.
  Yürürlükten Kaldırılan Mevzuat

  MADDE 14 – (1) 12/5/2010 tarihli ve 27579 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Tehlikesiz ve İnert Atıkların Geri Kazanımı Tebliği” yürürlükten kaldırılmıştır.

  GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin 11 inci maddesinin ikinci fıkrasının (g) bendinde yer alan 4.000 metrekare alan sınırlaması 31/12/2015 tarihine kadar 1.500 metrekare olarak uygulanacaktır.

  Yürürlük

  MADDE 15 – (1) Bu Tebliğin;

  a) 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi ve 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi 1/1/2013 tarihinde, 13 üncü maddesinin dördüncü ve beşinci fıkraları 1/1/2015 tarihinde,

  b) Mevcutta kurulu bulunan metal hurdayı ergiterek işlem yapan sanayi tesisleri için 10 uncu maddesi 1/1/2014 tarihinde,

  c) Diğer maddeleri yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer.
   
  Burak Dumlu bunu beğendi.
 5. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim yasmur hanım.Bekleyelim ve görelim.Mart'a kadar daha var.Yumurta kapıya dayanınca bir sistem açarlar herhalde? :)
   
  Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
 6. Rica ederim Hayri Bey ama bence sistem filan açılmaz açılsada süresini uzatırlar panik olmayalım ;)İyi çalışmlar
   
  M. Hayri Cüneydi bunu beğendi.
 7. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Hehehehe.Gelin bir de bana anlatın panik olmamayı.Hiç bir şey atlamak istemiyorum ve hata yapmak istemiyorum.O sebepten de erken erken işleri halledeyim istiyorum. :)
   
 8. Valla Hayri bey sizde işinde titiz bir birey havası var:) nedense ben en son gün bana verilmiş bir hak olduğundan hep onu kullanmak isterim.
   
  Fatma Gül Es bunu beğendi.
 9. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  :) Evet titizimdir.Çünkü son güne bırakırsam mutlaka bir aksilik yaşarım.Huyum kurusun. :)
   
 10. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  Tehlikesiz atık olayı başlı başına yanlışlıklar bütünü. Tebliğ ve yönetmelikler var, lisanslı firma yoktu, şimdide sistem yok.
   
 11. mevzuat hazırlayan arkadaşlar nerde yaşıyorlardı acaba:)
   
  Begüm Surmuş bunu beğendi.
 12. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  Benimde merak ettiğim bir soru var yardımcı olursanız sevinirim tehlikesiz atık toplama ayırma belgemiz var biz sadece bir geri dönüşüm fabrikasında üretim sonucu çıkan tehlikesiz atıkları alıp lisanslı geri kazanım/geri dönüşüm firmalarına satıyoruz bunun için herhangi bir bildirim yapmamız gerekiyor mu ?Ben gerekmez diye biliyorum ama emin olmak istedim.Teşekkürler
   
 13. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

  Bugun il çevre ile görüştüm.. bana soylenen sanırsam sıstem daha acılmamıs bu yuzdendır kı beyan formunu doldurup irsaliyeleri ekleyip elden teslim edilecek.
   
 14. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

  bende bu konu hakkında il çevre ile görüştüm bnede TAT firmasıyım fakat onlardada genıs bır bılgı yok :/
   
  Hamdiye Güzel bunu beğendi.
 15. guzide

  guzide CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba; benimde tehlikesiz atık beyanı ile ilgili sorum olcaktı. Kömür atıklarınında beyanının yapılması gerekiyor mu? Yönetmelikte geri kazanılmayan tehlikesiz atık olarak gözükmekte ama beyan yapılmasına gerek var mı emin olamadım.
  Yardımcı olursanız sevinirim..
   
 16. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

  burda suanda sadece soru var çözüm yapacak bir arkads yok gıbı :( genel bir sıkıntı cunku kımsenın bu konu hakkıda bılgısı cok genıs degıl
   
 17. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  güzide hanım ben il çevreyle konuşmuştum bundan 1ay önce bana herhangi bir bildirim yapılmıyor şuan dediler sadece ilerde herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için elinizde fatura veya irsaliye bulunsun denildi.(not: Benim toplama-ayırma belgem var ona mütakiben bana böyle bilgi verildi)
   
 18. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

  bende toplama ayırma tesısısyım fakat bende demın gorustugumde banada ek1 ve ek 2 dekı beyan formuna benzer bır form olusturmam ıstendı :( bende ısın ıcınden cıkamıyorum.
   
 19. guzide

  guzide CMNet Üyesi

  Tesekkürler anladım bende öyle bir belge yok ama en iyisi biraz bekleyip diğer firmaların ne yaptığına bakmak heralde, il çevrede tam bilgi vermiyor.:confused:
   
 20. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  tehlikesiz atık toplama ayırma mı yoksa TAT mı Ercan bey bide hangi belgeniz var.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...