Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tek firmaya ait farklı tesis ve maden ocakları için..?

Konu, 'ARŞİV' kısmında İrem Bengisu Erol tarafından paylaşıldı.

 1. İrem Bengisu Erol

  İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Bir maden firmasının çevre görevlisiyim. Tesisimiz ek 2.21 kapsamında.

  Firmamıza ait 3 adet saha var. Bunlardan bir tanesinde zenginleştirme tesisi mevcut. Burası için önce GFB yi ardından Çevre İZNİ ni aldım.

  Diğer iki sahamızda herhangi bir fabrika yok. Maden, patlatma yoluyla alınıp direkt naklediliyor. Bu sahalar için de GFB başvuru yapmam gerekiyor fakat şöyle bir sorunum var.

  Şirkette çalışan tek çevre görevlisi olduğumdan, sistemde benim üzerime sadece başvurusunu yaptığım tesis görünüyor. Diğer 2 saha için başvuru yapmam için tesis eklemem gerek ama, halihazırda üzerimde görünen kabul edilmiş başvuru olduğu için tesis ekleyemiyorum.

  Bu sorunu nasıl aşabilirim acaba?

  Şimdiden teşekkürler,
   
 2. hanvey1105

  hanvey1105 CMNet Üyesi

  çevre izni aldığınız tesisle ilgili iş akışta ve madde belirlemede ocak sahasını da dahil etmeniz gerekirdi.
   
 3. İrem Bengisu Erol

  İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

  peki bu durumda ne yapmam gerekiyor?
   
 4. hanvey1105

  hanvey1105 CMNet Üyesi

  korkutucu olmasın ama sanrıım baştan çevre izni süreci alınacak. çünkü anladığım kadarı ile tek bir ünvan ve 2 farklı üretim konsuu (zenginleştirme ve ocakçılık) dolayısı ile burada ocakçılık faaliyeti atlanılmış. misal; tekstil faaliyet yapan bir işletmenin baskı konusunu atlaması gibi.. ama gene de il çevreye sorun derim.. aynı sgk mı peki???
   
 5. İrem Bengisu Erol

  İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

  Aslında tam olarak öyle değil, zenginleştirme tesisinin bulunduğu yerdeki ocak konuya dahil. Yani o sahadaki hem zenginleştirme tesisi hem de ocak için yapıldı başvuru ve onaylandı. İş akım şemasında ocak da dahildi yani..

  Çok aktif olmayan, zenginleştirme tesisi bulunmayan, direkt olarak nakliye gerçekleştirilen diğer 2 saha farklı SGK ya sahip..
   
 6. Kübra Arslan

  Kübra Arslan Misafir

  Birden fazla ruhsatınız olduğu için çevre yönetim birimi kurmalı yada danışmanlık firmasından hizmet almalısınız. Tek çevre görevlisi olarak sadece tek ruhsata bakabilirsiniz.
   
 7. Filiz Bali

  Filiz Bali CMNet Üyesi

  bahsedilen sahalar aynı işletme ruhsatı içinde mi. uygubluk yazın hangi faaliyetleri içeriyor, 2.17,2.18,2.19 maddelerinden biri geçiyor mu
   
 8. İrem Bengisu Erol

  İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

  bahsedilen sahalar farklı işletme ruhsatına sahip. bahsigecen 2 saha için henuz uygunluk yazısı alınmadı.
   
 9. hanvey1105

  hanvey1105 CMNet Üyesi

  farklı koordinatlar i,çindeyse farklı izin süreçleri uygulanacaktır. dolayısıyla da siz bu duurmda bakamayacaksınız
   
 10. İrem Bengisu Erol

  İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

  teşekkürler ilgilendiğiniz için,
   
  hanvey1105 bunu beğendi.
 11. Filiz Bali

  Filiz Bali CMNet Üyesi

  maden ocakları için durum fabrikalar gibi değildir. bu dahalar arasında başka bir işletme varmı. mesafeler ne kadar. ruhsat sahipleri aynı mı yoksa farklı mı. işletme izni kime verilmiş gerekli sözleşmelerle eldeki belgeler kullanılabiliyor mu. farklı sgk olabilir özel madencilik sözleşmeleri vardır bunları kullanabilirsin. bunları bilmeden yardımcı olmak zor oluyor. tesis entegre değerlendirilecek olup sevhen başvuru yapılmıştır diye işe başlasan gfb süreci olsa kolay olurdu. en azından iki saha için değilde diğer iki saha birleştirilebiliyorsa tek işletme için danışmanlık hizmeti alınabilir. çevre görevlisiyken danışmanlığın alınması hoş karşılanmayabilir. madenden anlayan biri sana bu soruyu soracaktır. alınmış izin iptal edilebilir mi ben olsam bunu da sorgulardım.
   
 12. İrem Bengisu Erol

  İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

  Bu firmada işe başladığımda GFB alınmıştı. Ben onu izne dönüştürdüm. Diğer sahalar için de hiçbir girişimde bulunmamış benden öncekiler. Bu sebeple el attım amaaltından hoş şeyler çıkmadı malesef:)


  İl Çevre ile görüşmeliyim sanırım..

  Yardımlarınız için teşekkürler tekrar..
   
  Çiğdem Keskin bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.