Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tek kişilik dev çevre hareketi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Göksel Kurtuluş tarafından paylaşıldı.

 1. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Sabancı Vakfı’nın yeni Fark Yaratan’ı; “Bir gün değil her gün çevreciyim” diyerek Kocaeli’deki kuaför dükkanında atıkların geri dönüşümü için çalışmalar yapan ve çalışmalarını il geneline yayan Rasim Uyan oldu.
  Rasim Uyan, çıraklık döneminden beri çevreyi korumak için çalışan 25 yıllık bir erkek berberi. Uyan, dükkanındaki çevreci uygulama ve kampanyalarıyla müşterilerinin de çevreye duyarlı olmalarını sağlıyor. Müşterilerin çevre duyarlılığını artırmak için promosyonlar geliştiren Rasim Uyan, 5 kilo atık pil, 50 adet cam şişe ya da pet şişe, 500 adet mavi kapak getirene, 10 tane ağaç dikene saç ve sakal tıraşını bedava yapıyor. Özellikle atıkların geri dönüşümüne katkı sağlayan çalışmaları ile dikkat çeken Uyan, pillerin yanı sıra; sigara izmariti/paketi, cam şişe ve teneke kutuların da dükkanında toplanmasını sağlıyor.
  Çevre hareketine çıraklık yıllarında başlayan Rasim Uyan, ilk olarak dükkanın önündeki atık kağıtları toplayıp SEKA Çocuk Dostları Derneği’ne gönderdi. Daha sonra kendi dükkanını açan Uyan, atık pillerin çevreye verdiği zararı öğrendikten sonra ilk çevre kampanyasını başlattı. Atık pilleri, zehirli atık bertaraf tesisi İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş. (İZAYDAŞ)’a göndermek üzere müşterilerinden toplayan Rasim Uyan, şimdi ise çevreci uygulamalarının Kocaeli’deki okullara ve diğer kurumlara da yayılması için çalışıyor. Rasim Uyan’ın girişimleri ile Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO), Derince’deki birçok okula atık kutuları koymaya başlarken; İZAYDAŞ da atık pil kumbaralarını okullara dağıtmaya başladı.
  Rasim Uyan yalnızca çevre için çalışmıyor. Kitap bağışını da teşvik eden Uyan, Türkiye genelinde herhangi bir kütüphaneye 50 kitap bağışlayıp makbuzunu getiren müşterilerine de ücretsiz olarak saç-sakal kesimi yapıyor. Toplumsal konulara duyarlılığı ile dikkat çeken Rasim Uyan, aynı zamanda engelli vatandaşlara da daha iyi hizmet verebilmek için “Engel ve Yaşam” kursuna gidiyor ve dükkanını “engelli dostu” bir mekan haline dönüştürmek üzere çalışmalarda bulunuyor.
  Rasim Uyan’ın fark yaratan hikayesi, www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube da yayınlanıyor.
  Fark Yaratanlar videolarını izlemek ve paylaşmak için:
  www.sabancivakfi.org
  www.farkyaratanlar.org
  www.facebook.com/sabanci.vakfi
  www.twitter.com/SabanciVakfi
  www.youtube.com/user/turkeychangemakers

  Haber kaynağı: Hürriyet Gazetesi
   
 2. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

 3. Nuri Ünal

  Nuri Ünal CMNet Üyesi

  Çok Güzel Böyle Haberleri Duyunca Gaza Geliorum Açıkcası :D
   
  Can Doğan bunu beğendi.
 4. Bilgin

  Bilgin CMNet Üyesi

  Tebrik etmemek elde değil...
   
 5. oseflek

  oseflek Misafir

  zaten şirketler biraz kafayı çalıştırıp çevreci bir kaç politika geliştirse ya da taklit etse ve bunun reklamını yapsa, direkt olarak cirolarına bir artış olur. malum bu ara çevrecilik moda... bu adam içinden gelerek yapmış tebrikler. ama mesela ben kocaeli de yaşıyor olsam bundan sonra oraya giderdim.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?