• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

'tekrar kullanım' tanımı

Tuğba Cabi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
Diyelim ki piyasaya sürenler,ambalajlarını belli firmalardan x kadar tedarik ediyorlar.Bunun y kadar kısmı ürünle beraber piyasaya sürülüyor,z kadar kısmı da işletme içinde kullanılıp atık haline geliyor,üretimde kullanılmayan u kadarı da bir sonraki yıla devir için stoğa kaldırılıyor.

x=y+z+u dengesinden buradaki 'z' tekrar kullanım olarak geçer mi?

Sigara fabirkası içinde aynı şekilde Tuğba Hanım,
sigaralar önce alınimyum kaplı kağıtlarla sarılır ,20 li kutulara, 10 lu kartonlara, sanırım 100 lü kolilere konuluyor. Sonra koliler istiflenirken pe streç, ahşap palet... Sigara fabrikasından mamül paletlerde çıkar örnekleme yaparak, bir seferliğine tartarsınız 1 koli içerisinde kullanılan ambalaj sınıflarını, paletlere oranlarsınız ve bildirimlerde bunu kullanırsınız.

Peki arkadaşlar biz ürünümüzü sattıktan sonra sattığımız yerlerden paletleri geri topluyor, kırılanları tamir edip tekrar aynı paletlerin üzerinde piyasaya sürüyoruz. Bu yeniden kullanıma mı girer yoksa depozitoya mı?

k) Depozito uygulaması: Tekrar kullanılabilir ve tek yönlü ambalajların, ürünün satıldığı noktadan iade alınması suretiyle piyasaya süren tarafından kurulan toplama sistemini,
ifade eder.

Peki şu ana kadar konu ile ilgili birşeyler yerine oturdu diye düşünüyorum.
Esas tartışmak istediğimi daha da açıklamam gerekirse;siz ambalaj tedarik ettiniz ama bunun bir kısmını işletmede kullandınız.Diğer aşamalar da yukarıdaki y,z,u ifadeleri gibi.Ben bildirimde,şu kadar aldım,bu kadarını stoğa kaldırdım,depozitolu çalışmıyorum,piyasaya sürdüğüm şu ve içerde harcadığım bu dediğimde benim ne kadar içerde harcadığımı ben ona söylemeden o bilemez.Çünkü ek-b de böyle bir veri yeri yok.(Ek-b örneğini hatırlamamız açısından ekte veriyorum )Demek istediğim bu.
Çünkü bana diyecekler ki 'Siz bu kadar tedarik etmişsiniz ama yaptığınız bildirimde denklem eşitlenmiyor.' dediklerinde onu nasıl beyan edicem?

Ekli dosyalar

• EK5-B.docx
    14.4 KB · Görüntüleme: 21

@Tuğba CABİ

Siz içerde harcadıklarınızı da kullanım ömrü dolduktan sonra bir LF ye sattığınız için tekrar kullanım alanına girip , miktarına ait form /fatura vb belgeyi dosyanızda tutarsınız.