• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Tekstil Endüstrisi Atıksuyu Nanofiltrasyon Çıkışı

Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
11
Beğeniler
249
#1
Örgü kumaş terbiyesi alt kategorisine giren bir tekstil endüstrisi atıksuyunun KOİ değerini 360 mg/L civarından aşağıya düşüremiyoruz ? Bu normal bir durum mu? Ayrıca anlık numune alıp analiz yaptık, iki akredite olmuş laboratuarda, kendi laboratuarımızda ve numuneyi gönderen firmanın laboratuarında analiz ettik 4 KOİ sonucuda farklı çıktı.

Nanofiltrasyondan sonra KOİ düşürmek için önerilerde bulunabilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler
 
C

cevremuhendisi

#2
Daha düşük bir KOI elde etmek amacıyla genelde nanofiltrasyondan sonra ya sadece oksidasyon yada önce evaporasyon daha sonra oksidasyon kullanılır. Burada evaporasyon genellikle ağır metal konsantrasyonunun yüksek olduğu atıksularda tercih edilir. KOI değerini düşürmek için hangi oksidantın uygun olacağı ve prosesin dizaynı, evaporasyonun gerekli olup olmadığı suyun özelliklerinin incelenmesi ve yapılacak deneylerle belirlenmelidir.