Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekstil sektöründe muhtemel en iyi teknikler

Konu, 'ARŞİV' kısmında M. Hayri Cüneydi tarafından paylaşıldı.

 1. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba;

  Konuyu yanlış yere açmış olabilirim.Kusura bakmayın.Tekstil Sektöründe Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol Tebliği uyarınca bu yıl sonuna kadar İl Çevre Müdürlüklerine vermemiz gereken "Muhtemel En İti Teknikler (MET)" ile ilgili formları doldurmuş arkadaşlar var ise şirket isimlerini belirtmeden yayımlama şansları var mı acaba?Az bir zaman kaldı ve bir dünya şey istiyorlar.Mesela proses akım şemasını sade bir şekilde değil de yakıtından tutun elektriğine,atığına kadar her şeyiyle istiyorlar.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.Amacım armut piş ağzıma düş yapmak değil sadece kendime bir yol çizmek.Herkese iyi çalışmalar ve iyi günler diliyorum.
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 2. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Konu günceldir.Bilgilerinize.
   
 3. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Anlaşılan cevap veren çıkmayacak haklı olarak. :) Peki bu konu hakkında başka bir şey sormak istiyorum.Yönetmelikte bizden mutlaka istenen KOSTİK GERİ KAZANIM.Bu konu hakkında özellikle O.S.B lerde bulunan arkadaşlar nasıl bir yol izlediler veya izleyecekler?O.S.B lerde fabrikaların kendi arıtmaları yok.Merkezi arıtmaya bağlı.Nasıl bir geri kazanım olabilir?Bilgi alabilirsem ben de üstlerim ile paylaşıp fabrikama uygulayabilir miyiz uygulayamaz mıyız onu tartışmaya açmak istiyorum.
   
  Muzaffer Yıldız bunu beğendi.
 4. Emel.Şimşek

  Emel.Şimşek CMNet Üyesi

  Hayri Bey, benim firmamda OSB'de yer alıyor ve tesiste atıksular ayrı bir şekilde toplanmıyor. Sizinle aynı durumdayım. İl çevreyle görüşüp, netleştirmeyi düşünüyorum.
  ''Madde 8- Temiz üretim planı hazırlanması ve uygulanmasında tesisler; EK-1’de yer alan C.2.1.1 ya da C.2.1.2 nolu MET’lerden birisini temiz üretim planlarında sunmak zorundadır.'' ifadesi yer alıyor.
  EK-1 'de C.2.1.1 ve C.2.1.2 nolu MET'ler ''Ayrık Atıksular, Atıklar İçin Uygulamalar'' başlığı altında.
  Atıksularımız ayrık değil, MET'lerimiz arasına atıksularımızı ayırmayı mı ilave etsek, ki bu ne kadar uygulanabilir olur, sonuçta OSB'nin arıtması var, böyle birşeye ihtiyacımız yok ki :S
   
 5. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Bence de ayırmamıza hiç gerek yok.Zaten ayıramayız da.Ayırmaya kalkarsak sizi bilmem ama beni patron işimden ayırır. :)
   
  Emel.Şimşek bunu beğendi.
 6. Emel.Şimşek

  Emel.Şimşek CMNet Üyesi

  Dediğiniz gibi çok detaylı bir iş akım şeması isteniyor, ve bence her türlü kimyasalı yazmamız mümkün değil.. Ayrıca şöyle bi durumla karşılaştım.
  Temiz üretim planı: Tesislerin her beş yılda bir hazırlayacakları; uygulamak zorunda oldukları MET uygulamalarını ve uygulamaya karar verdikleri MET’leri, temiz üretim hedeflerini ve ayrıca ana performans göstergeleri cinsinden hedeflerini uygulama takvimi ve benzeri araçlar ile birlikte beyan ettikleri, EK-4’te verilen format çerçevesinde hazırlanması gereken plan dokümanını ifade eder.
  Açıkçası firmam MET'lerin çoğunu zaten uyguluyor. Bunlara temiz üretim planında yer verdiğim takdirde hem çok uzun bir plan olacak hemde tablo 6'da yer alan maliyet-tasarruf-geri dönüş süresi gibi kısımlar boş kalacak. Tablo 6. da istenilen bilgiler her MET'e uymamakta, ayrıca sayısal hedefler belirlenememektedir.
   
 7. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Ben üst yönetimi bir türlü masaya oturtamadım.Sonuçta benim karar verip de yazacağım şeyler değil.İnşa'Allah ertelenir de rahatlarız. :)
   
 8. jn6zo

  jn6zo CMNet Üyesi

  Kostik geri kazanımı konusunda Bursa İl Müdürlüğü ile yapmış olduğum görüşmede bu uygulamanın mümkün olmadığının farkında olduklarını ve bu maddenin kaldırılmasının gündemde olduğu ancak bir netlik kazanmadığını belirtmişlerdi. Kostik geri kazanımını uygulayabileceğimiz MET' ler arasına almayı düşünmüyorum. Zaten il müdürlüğü planı incelikten sonra eğer kostik geri kazanımını zorunlu tutarsa planı onaylamaz ve eksiklik yazarak düzeltme talep eder. Kostik geri kazanımı konusunda ne yapacağımızı da asıl o zaman düşünürüz!.. :S
   
 9. Emel.Şimşek

  Emel.Şimşek CMNet Üyesi

  Peki plana uygulamakta olduğumuz MET'leri ekliyecekmiyiz..
   
 10. jn6zo

  jn6zo CMNet Üyesi

  İl müdürlüğü eklememi önerdi. Tabloları "TABLO 6.a Uygulanan ..." ve "TABLO 6.b Uygulanacak..." şeklinde ikiye ayırarak belirtmeyi düşünüyorum. Bu konuda başka önerisi/bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekleriz..
   
 11. Emel.Şimşek

  Emel.Şimşek CMNet Üyesi

  Uygulananları eklemiştim ama kararsızdım, ayrıca ayırmak mantıklı bencede..
   
 12. jn6zo

  jn6zo CMNet Üyesi

  Temiz üretim planı onaylanan var mı arkadaşlar? Bana eksiklik yazısı geldi. . Yani kostik geri kazanımı konusunda ne yapacağımı düşünme vakti :S :S :S
   
 13. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Aynen bana da.Kostik geri kazanımda çakılıp kalıyorum.Çünkü benim elimde olan bir şey değil.Ayrıca arıtma tesisim yok O.S.B. de olduğum için.Nasıl yapacağım onu da bilmiyorum. :(
   
 14. jn6zo

  jn6zo CMNet Üyesi

  Bir de "Ek 2. Tekstil Endüstrisi Atıksuları İçin Boru Sonu Met Uygulamaları" başlığından hedef seçmediğim için her bir ana başlık ve eklerden hedef seçilmesi gerekiyor demişler (md.8/1-b). Atıksularım OSB Arıtma Tesisinde arıtılıyorsa Ek 2 listesinden hangi hedefi seçebilirim anlamadım.
   
 15. Yağmur Erdoğan

  Yağmur Erdoğan CMNet Üyesi

  Merserizasyon yapan tekstil tesisleri kostik geri kazanımını yapabilirler ancak bu işlemi yapmayan diğerleri boya, terbiye v.s. kostik kullanımları max %3 olduğu için mali olarak kayba uğrayacaklardır. İl çevre müdürlükleri tebliğ kapsamında gerekeni eksik olarak gönderiyorlar en doğrusu bakanlığa görüş sorup durumu açıklamakta ve görüşü aldıktan sonra il çevre müdürlüklerine başvuru yapmaktır.
   
 16. jn6zo

  jn6zo CMNet Üyesi

  Yağmur Hanım, %3 olarak bahsettiğiniz kostik miktarının hangi parametreye oranıdır?
   
 17. Yağmur Erdoğan

  Yağmur Erdoğan CMNet Üyesi

  Üretime bağlı olarak su kullanımı, tabi kostiğin kullanıldığı prosesler ve bunun tüm üretime bağlı oranı da önemli.
   
 18. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Ben bakanlıkla görüşmüştüm.Bana söyledikleri tebliğ neyi diyorsa siz hazırlayın.İl Çevre Müdürlükleri eksik görüp geri çevirmekte haklılar.Biz tebliği değiştirmeye çalışıyoruz ama ne zaman olur bilemem demişlerdi. :(
   
 19. jn6zo

  jn6zo CMNet Üyesi

  Yazılı görüş sormadan olmuyor. Tebliğ ne diyorsa hazırlayın ne demek ki.. Ne kadar saçma bir ifade. Hazırlanabiliyor olsa hazırlarız zaten.

  Eksiklerin giderilmesi konusunda bir süre de belirtilmemiş.. Yönetmelikte de yok sanırım.
   
 20. Yağmur Erdoğan

  Yağmur Erdoğan CMNet Üyesi

  Aynen yazılı görüş sorup, tesiste neden kostik geri kazanımı yapılamayacağını ya da kostik geri kazanımının makul olmayacağını açıklayan bir teknik açıklama yeterli olacaktır.

  Onaylanan var :) Kostik geri kazanımının merserizasyon işlemi olmadığı için yapılamayacağını açıklayan bir yazı ile kabul görmüştür.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları