• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tekstil yıkama

Panzerfaust

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaslar merhaba ;
yıkama yapan firma gelen tekstil ürünlerini yıkama işlemine tabi tutuyor ve proses sürecinde oluşan atıksu bir çöktürme havuzuna geliyor ve su cazibe ile kanalizasyona bağlanıyor. bu firma ek1 ve ek 2 listesinde bir sınıfa koyamadım bu süreçte hangi yolu izlemek gerekir.

Merhaba,

İşin tanımı eksik kalmış sanırım biraz. Sadece yıkama mı yapıyorsunuz, ürünleri ne gibi bir işleme sokuyorsunuz acaba. Mesela bende bir Yıkama Ağartma ve parça boya yapan bir firmada çalışıyorum ve girebileceğimiz kodlar şunlar.

Ek.1
4.4Terbiye işlemlerinden kasar (haşıl, sökme, ağartma, merserizasyon, kostikleme ve benzeri) ve boyama birimlerini birlikte içeren, üretim kapasitesi 3.000 ton/yıl ve üzeri olan iplik, kumaş veya halı fabrikaları.1

Ek.2
4.16 Terbiye işlemlerinden kasar (haşıl, sökme, ağartma, merserizasyon, kostikleme ve benzeri) ve boyama birimlerini birlikte içeren, üretim kapasitesi 3.000 ton/yıl altında olaniplik, kumaş veya halı fabrikaları. 1

Kanalizasyona bağladığınız atıksuyun analizi var mı? Deşarj standartlarını sağlıyorsa eğer. Kapsam belirleme ve muafiyet durumlarının değerlenirilmesi ile ilgili dilekçe ile iş akım şeması proses özeti. kanal bağlantı yazınızı atıksu analiz raporu ile il müdürlüğüne görüş sorabilirsiniz. İl müdürlüğü çevre izin lisans kapsamında değerlendirerek kapsamınızı belirler. Kapsam içinde değilseniz çevre izinlerinden muafiyet yazılarınızı almış olursunuz. Tesiste emisyon kaynaklarını ve yanma proses bilgilerini iyice belirtiniz.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bir üst yazıyla Çevre Kanununca alınması gerekli izin ve lisanslar yönetmeliği kapsamında tesisin değerlendirmesini isteyebilirsin. Ek olarak da Kapasite raporu, İş akım şeması ve proses özetini ekleyebilirsin. Daha sonra İl Müdürlüğünden büyük ihtimal kontrole gelecekler ve hangi listeye girdiğini yada kapsam dışı olduğun görüş yazısını buna göre vereceklerdir.

@Murat Uysal
cevabınız için teşekkür ederim murat bey.peki bu kasamda elinizde bir dilekçe örneği var mı yardımcı olabilir misiniz?

@Orhan Şeker
Orhan bey ürünleri hiç bir işleme sokmadan sadece yıkama yapılmaktadır. extra bir işlem söz konusu değildir. kullanılan kimyasallarda yumusatıcı,Mikro silikon emülsiyonu ve bazı durumlarda asetik asit.

Muhtemelen aşağıdaki tanımlardan biri olacak. Elinizde resmi belge bulunması açısından dilekçe ile sormanız önemlidir fakat bazen çevre il senin işin o diyebiliyor, siz yinede bi il müdürlüğüne gidin şu şu firmada çalışıyom şu maddelere girebileceğimi düşünüyorum deyip sözlü görüş alabilirsiniz

Ek.1
4.4Terbiye işlemlerinden kasar (haşıl, sökme, ağartma, merserizasyon, kostikleme ve benzeri) ve boyama birimlerini birlikte içeren, üretim kapasitesi 3.000 ton/yıl ve üzeri olan iplik, kumaş veya halı fabrikaları.1

Ek.2
4.16 Terbiye işlemlerinden kasar (haşıl, sökme, ağartma, merserizasyon, kostikleme ve benzeri) ve boyama birimlerini birlikte içeren, üretim kapasitesi 3.000 ton/yıl altında olaniplik, kumaş veya halı fabrikaları. 1

@Panzerfaust

Kendim başvuru sırasında yazdığım dilekçe örneğini ekte gönderiyorum.

Ekli dosyalar

• Prefabrik Yapı Kapsam.docx
    392.3 KB · Görüntüleme: 20