Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Terden içme suyu elde edilebilecek

Konu, 'ARŞİV' kısmında Gökhan Arıcan tarafından paylaşıldı.

 1. Gökhan Arıcan

  Gökhan Arıcan CMNet Üyesi

  [​IMG]

  İsveç’te, terli kıyafetlerdeki nemi içme suyuna dönüştüren bir makine üretildi.

  Artık terden içme suyu elde edilebilecek.

  Makine, terin çıkması için kıyafetleri döndürüp ısıtıyor daha sonra çıkan buharı, yalnızca su moleküllerinin akışına izin veren özel tasarlanmış bir membrandan geçiyor.

  Makine, Göteborg’da kullanılmaya başlandı.

  Ter suyundan içme suyu üreten aletin yaratıcıları, kullanılmaya başlandıktan sonra 1000’den fazla kişinin ‘başkalarının terini içtiğini’ söyledi.

  Üreticiler bu yöntemle elde edilen içme suyunun musluk suyundan daha temiz olduğunu ifade ediyor.

  Makine, Unicef’in tüm dünyada 780 milyon kişinin temiz suya erişiminin olmadığı gerçeğine dikkat çekmek için başlattığı bir kampanya için üretildi.

  Makinenin tasarımcısı ve üretimcisi Mühendis Andreas Hammar, bölge halkının televizyonlarda gördüğü bir isim.

  Televizyonda teknoloji programı Mekatronik’i de sunan Hammar, ‘ter makinesinin’ en önemli parçasının HVR adlı şirket ve İsveç Kraliyet Teknoloji Enstütisi tarafından ortak üretilen yeni su arıtıma bileşeni olduğunu belirtiyor.

  BBC’ye konuşan Hammar, ‘bu tekniğe membrane danıtma deniyor. Goretex’e benzeyen ve yalnızca buharın geçişine izin veren, bakterileri, tuzları ve kıyafetin lifleri ile diğer cisimleri tutan bir madde kullanıyoruz’ dedi.

  Alıntı: Doğa Haber
   
 2. Gül Can

  Gül Can Çaykur Sevdalısı CMNet Üyesi

 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bu durumda İsmail Türüt için "Doğal kaynak" diyebiliriz. :D

  264427.jpg
   
 4. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

 5. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Keske cihazin kendisinide gorebilseydik
   
 6. Orkun Mumcu

  Orkun Mumcu CMNet Üyesi

  deodorantlar tarihe karışıyor
  2020 yılında herkes koltuk altında arıtma sistemi kurmak zorunda:::)))
   
  Akif Güvercin ve Sena ÇETİNKAYA bunu beğendi.
 7. Hatice Özbir

  Hatice Özbir CMNet Üyesi

 8. Gökhan Arıcan

  Gökhan Arıcan CMNet Üyesi

  Cihazı bende araştırdım ama bulamadım. Bulursam paylaşırım :)
  Anlaşılan böyle mucitler varken susuz kalmayız :)
   
 9. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  dağcılar, askerler, kamp yapanlar için ideal bir sistem olabilir, geliştirilebilirde. neticede kişinin kendi terinden yapıyor. ama nasıl yapıyor onu anlatmamışlar.
   
 10. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

 11. Gökhan Arıcan

  Gökhan Arıcan CMNet Üyesi

  Hatta icadın yapıldığı şehir çok soğuk olduğu için makinenin yanına egzersiz bisikletleri yerleştirmişler, gönüllüler deliler gibi bisiklete binip terliyormuş. Ancak şöyle devam ediyor mucit " Makine hiçbir zaman toplu üretime girmeyecek. Su arıtma ilaçları gibi daha iyi çözümler var.”
   
 12. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  ''Makine, Unicef’in tüm dünyada 780 milyon kişinin temiz suya erişiminin olmadığı gerçeğine dikkat çekmek için başlattığı bir kampanya için üretildi.''

  Zaten bu şekilde su ayrıştırıcı cihazlar mevcuttu, kaynak ister deniz suyu olsun ister ter... Olayı bu şekilde yansıtmaları yukarıdaki cümlenin bir gereği olarak dikkat çekmeyi istemek olsa gerek.

  Hatta aslında bunun için makineye bile gerek yok lisede gördüğümüz fizik dersindeki bilgiler bunun için yeterli olur sanıyorum. Aslında sorun su elde etmek değil; sorun, bir bardak suyu elde etmek için harcadığımız maliyet.

  Hep yapay olarak altın elde edilemez diye bize öğretildi çünkü insanlar gecmişte en cok bunun üzerinde uğraştı ve başaramadı ve başarılamayacağına inanıldı. Halbuki durum şudur, laboratuvar ortamında 1 gr altın elde etmek için harcanan maliyet 1gr altının değerinden çok çok daha fazla...

  Altın olayının aynısı su içinde geçerli...1 bardak su elde ederken buhar oluşturmak için yakacagınız yakıt şu an için 1 bardak suyun maliyetine değmiyor.

  Bu kadar deniz suyu varken parası olanın gelecekte susuz kalacağını hiç sanmam, parası olmayan ise simdi bile suya muhtaç zaten.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...