Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ters osmoz membranları neden tıkanır?

Konu, 'ARŞİV' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Ters Osmoz Membranları Neden Tıkanır?
  Membranlar konusundan en çok duyulan kaygı membranların tıkanmasıdır.Membranlar ilk işletmeye alındığı hafta içinde ürün suyu debisi azalmaya başlar bunula birlikte iletkenliği artış gösterir.Çünkü ters osmoz membranları tıkanmaya başlamıştır.Bazı durumlarda membranlar tam tıkanır ve artık kimyasal yıkama fayda etmez.Bu durumda mevcut membranların tamamı yenilenir.
  Membranlar Neden Tıkanır?
  Membranlar genelde şu 3 sebepten dolayı tıkanır:
  1. Su ile beraber gelen katılar membran içinde çökerek su geçişini engeller
  2. Su ile birlikte gelen ve membran içinde üreyen bakteriler ve mikroorganizmalar membran üzerinde geçirimsiz tabaka oluşturur.
  3. Membranlar su moleküllerinin çoğunu ayırdıktan sonra konsantre su içerisindeki yoğunluğu artan mineraller membran içinde kristalleşerek su geçişini engeller
  İyi önlemler alınıp membranların bu üç sebepten tıkanması geciktirilse bile, Ters Osmoz tekniğinin prensibi olarak er geç tıkanacaktır.
  Ters osmoz cihazı belirli bir basınç altında çalışmak üzere tasarlanır ve bu tasarımda ters osmoz membranlarının giriş ve çıkış basınç farkıda bellidir.Membranlar tıkanmaya başladığında sistemden az su çıkışı olur, bu durumda basıncı artırmak membran giriş ve çıkışındaki basınç farkı anormal yükselir,membranlar deforme olur ve membranların ürün suyuna hamsu karışmaya başlar.Bu durumda kimyasal yıkama yapılsa da membranlar kurtarılamaz.
  Su ile gelen katıların Membranları tıkaması
  Mekanik tıkanma da denilen bu tıkanma,hamsu membranlara gelmeden önce bazı filtrasyondan geçse dahi içinde suda çözünmemiş olan katı maddeler bulunur.Bu katı maddeler membran içerisinde çöker ve membran içerisinde kesit daralmasına sebep olur.Bunun sonucunda membran tıkanır.Bu tür tıkanmalar genellikle hamsuyun ilk girdiği membranda olur.Ön filtrasyondan geçen silt,organik ve kolloidal silikat gibi maddeler bu tıkanmanın ana sebebidir.
  Ham su ile gelen ve filtrelerden geçen çok küçük boyutlu katıların çoğunluğu membran tıkanmasına sebeptir.Fitrelerden kaçan bu katıların boyutları 3-5 mikron hatta daha küçük olabilir.Ters osmoz öncesi kullanılan filtrelerden sonra yapılan SDI ölçümü ile ham sudaki katı miktarı ölçülmelidir.Bu miktar yüksek ise gerekli tedbirleri almak gerekir.Ölçülen SDI değeri 3 ün altında ise memranların katılar nedeniyle tıkanması uzun zaman alır.
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.