• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Tershaneler İçin GFB Süreci

Diclee

CMNet Üyesi
Merhabalar,
Tershaneler için GFB başvurusu aşamaları hakkında bilgilendirebilirmisiniz? Yapılması gereken adımlar nelerdir? Yardımcı olursanız cok sevinirim

Tersaneler için en önemli ve zor adım İl Müdürlüğü Uygunluk yazısı alınması oluyor. Tersanelerden ciddi havalandırma sistemli raspa-boya holleri isteniyor, tabi mevcut tersanelerin bir çoğunun raspa-boya holleri göstermelik olduğundan ciddi yüksek maliyetli yatırımlar yapmaları gerekiyor. Bir de uygunluk için tesis zemininin tamamının beton olması şartı var. Bu şartları sağlayıp İl Çevreden uygunluğu alabilirseniz eğer geri kalan kısım diğer tesislerle aynı oluyor. GFB başvuru ortak belgeler aynı zaten.

Raspa Boya holleri dışında sizi zorlayacak bir başka konu da tersanenin bakım-onarım faaliyeti yapıp yapmadığı konusu, eğer bakım-onarım yapacaksa süreç biraz daha sıkıntılı olabiliyor, yakında liman vs. veya atık alma gemisi hizmeti veren bir kuruluş yoksa atık kabul tesisi isteniyor ve Ek-1'e dahil oluyor. Ayrıca atık kabul tesisi de oldukça maliyetli bir yatırım. Ama sadece yeni inşa varsa o zaman raspa-boya holleri dışında sıkıntı olacak bir konu olacağını zannetmiyorum ama yine de son kararı il çevre verir ;)

Diclee

CMNet Üyesi
tesis kapsam olarak Ek-2 ye giriyor çünkü atıklarını alan bir kuruluş var bulunduğu lokasyonda sanırım bu raspa boya hollerindeki havalandırma ile ilgili bir düzenleme yapılması gerekecek, yardımcı oldugunuz için çok teşekkür ederim.

tesis kapsam olarak Ek-2 ye giriyor çünkü atıklarını alan bir kuruluş var bulunduğu lokasyonda sanırım bu raspa boya hollerindeki havalandırma ile ilgili bir düzenleme yapılması gerekecek, yardımcı oldugunuz için çok teşekkür ederim.
atıkları nereye veriyorsunuz acaba? hangi firma ve nerde?

Diclee

CMNet Üyesi
Firmayla ön çalışma yapıyorduk o açıdan bilgi toplamaya çalışıyordum net bir bilgi veremeyeceğim malesef

Diclee

CMNet Üyesi
yok amacım size yardım etmemek değil :) görüşme yaptığımızda çıkan atıklarını lisanslı firmalara verdiklerini soylediler detaya inmediler benmde sektör olarak bilmediğim bir sektör tershaneler o açıdan bilgi almak istedim

hmm :) o zaman öğrenince bilgilerinizi paylaşırsınız. Benim merakımın sebebi de sizinkine benzer. O sektöre girme ihtimalimiz var ve ön bir araştırma yapmak istiyorum girmeden