• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tesislere yönelik ileri seviye sera gazi emisyonlarinin izlenmesi, raporlanmasi ve doğrulanmasi eğit

efeakcelik

Kayıtlı Kullanıcı
itimin AdıTESİSLERE YÖNELİK İLERİ SEVİYE SERA GAZI EMİSYONLARININ İZLENMESİ, RAPORLANMASI VE DOĞRULANMASI EĞİTİMİ
Eğitimin Verileceği Tarihler24 Eylül Cumartesi 2016
25 Eylül Pazar 2016
10.00 - 17.00
Eğitimin Verileceği YerTMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Eğitim Salonu
İstiklal Cd. Koçtuğ İşhanı No:178 K:2 D:2 Tünel Beyoğlu
Katılımcı Sayısı20
Eğitmen BilgileriEvren TÜRKMENOĞLU - Kimya Mühendisi (BM İklim Değişikliği Uzmanı)
Eğitim ÜcretiÇMO Üyesi : 580 TL
Odamızdan BTB Almış Firmalarda Çalışan
TMMOB‘ a Bağlı Diğer Odaların Üyeleri : 725 TL
Diğer : 870 TL
Eğitim ödemesini eğitim günü makbuz karşılığı elden ödeyebilirsiniz veya Türkiye İş Bankası - Beşiktaş Şubesi 1008 2622162 TR120006400000110082622162 hesaba yatırabilirsiniz.
EĞİTİME KİMLER KATILABİLİRSera gazı emisyonlarının takibi hakkında yönetmelik kapsamında sera gazı emisyonlarını izlemek ve raporlamakla yükümlü tesislerin bakım, üretim ve çevre yönetim sistemi birimlerinde görev alan mühendis ve sorumlular, çevre danışmanları.
Tesislerde doğrulama süreçlerinin yürütülmesinden sorumlu olacak mühendis ve sorumlular.
Eğitime sera gazı emisyonlarının izlenmesi ve raporlaması konusunda temel eğitimi almış kişilerin katılması önerilir.
Eğitim Ücretine Dahil olanlar:Katılım Belgesi, Eğitim Notu
Eğitim ProgramıEĞİTİMİN AMACI VE FAYDALARI:
Eğitim, Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik kapsamında sera gazı emisyonlarını izlemek ve raporlamakla yükümlü tesislerin raporlama ve doğrulama süreçlerine hazırlanmalarını, tesislerde veya tesisler adına bu süreçleri yürütmekten sorumlu olacak kişilerin kapasitelerinin geliştirilmesini amaçlamaktadır.
Eğitim aşağıdaki konularda bilgi sağlayacaktır:
- Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi, Raporlanması ve Doğrulamaması Mevzuatı
- Sera Gazlarının İzlenmesi ve Raporlanması Prensipleri ve Tesislerin Yükümlülükleri
- Sera Gazı İzleme Planı İçeriği
- Sera Gazı Emisyon Raporu İçeriği
- Doğrulama Prensipleri
- Doğrulayıcı Kuruluşların Yaklaşımı
- Doğrulama sürecinde Tesislerin Yükümlülükleri
- Doğrulama Raporu İçeriği
- Sektörel örnekler
-17 Mayıs 2014 tarihli Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi hakkında Yönetmelik prensipleri detayları
-22 Temmuz 2014 tarihinde yayımlanan Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi ve Raporlanması Hakkında Tebliğ prensipleri detayları
- 02 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan Sera Gazı Emisyon Raporlarının Doğrulanması ve Doğrulayıcı Kuruluşların Yetkilendirilmesi Tebliği prensipleri detayları
EĞİTİMİN İÇERİĞİ
Temel Bilgiler
İklim Değişikliği Olgusu ve Emisyon Ticaretinin Esasları
İzleme ve Raporlama
Sera Gazlarının İzlenmesi ve Raporlanması Prensipleri
Tesis ve kaynak akış kategorileri
Kademeler ve belirsizlikler
Ölçüm cihazlarının kalibrasyonu ve bileşik belirsizlik hesaplama yöntemleri
İzleme yöntemleri
Hesaplama faktörlerinin tespiti
Tesislerde veri yönetimi
İzleme planları ve yıllık emisyon raporları
Hesap ve ölçüm temelli izleme yöntemleri
Raporlama prensipleri
İzleme ve raporlama örnekleri
Emisyon raporu içeriği
Emisyon Raporlarının Doğrulanması
Doğrulamanın amacı ve temel kavramlar
Sera gazı emisyon raporlarının doğrulanması prensipleri
Doğrulayıcı kuruluşun rolü
Güven seviyesi, önemlilik ve doğrulama riski kavramları
Stratejik analiz ve risk analizi
Doğrulayıcı kuruluş tarafından uygulanacak doğrulama yöntemleri
Tespit edilen hatalı bildirim, uygunsuzluk ve mevzuata aykırılıklar
Doğrulama görüşünün oluşturulması
Doğrulama raporunun oluşturulması
Tesisin doğrulama süreçlerindeki yükümlülükleri
Mevzuat
17 Mayıs 2014 tarihli Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi hakkında Yönetmelik prensipleri detayları
22 Temmuz 2014 tarihinde yayımlanan Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi ve Raporlanması Hakkında Tebliğ prensipleri detayları
02 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan Sera Gazı Emisyon Raporlarının Doğrulanması ve Doğrulayıcı Kuruluşların Yetkilendirilmesi Tebliği prensipleri detayları
EĞİTİM SONUNDA KATILIMCILARIN AŞAĞIDAKİ KONULARDA BECERİ SAHİBİ OLMALARI BEKLENMEKTEDİR
- Emisyon Ticareti ve Ulusal İzleme, Raporlama ve Doğrulama mevzuatı ile ilgisi
- Tesislerin Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik kapsamındaki yükümlülükleri
- İzleme planı, emisyon raporu ve doğrulama raporu
- Tesislerin yıl boyunca sera gazı emisyonlarını izleme kapsamında yapması gereken iş ve işlemler, uygulaması gereken prosedürler
- dahili ve kontrol risklerinin tespiti
- Tesislerde veri akışı yönetimi ve kontrol faaliyetleri
- Tipik ölçüm aletlerinin özellikleri, kalibrasyon ve ayar kavramları, belirsizlik hesapları
- Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri ile sera gazı emisyonlarının tespiti
- İzleme sırasında oluşabilecek aksaklıklar ve mevzuata uygun çözüm yolları
- Yıllık emisyon raporu hazırlanma süreci
- Doğrulama süreçleri ve tesislerin doğrulayıcı kuruluşlar ile çalışma esasları
- Doğrulayıcının rolü, tesis ile yürüteceği çalışmalar
- Tesisin doğrulama sürecinde görevleri
- Sektörel uygulama örnekleri
Ön Kayıt Bilgileri24 Ağustos - 23 Eylül 2016
Ön kayıtlarınızı egitimist@cmo.org.tr adresine ad, soyadı, iletişim bilgilerinizi, oda üyesiyseniz oda sicil numaranızı ve eğitimin adını belirterek yapabilirsiniz. (başvuru e-postalarına onaylama mesajları gönderilecektir.)
Eğitim ile ilgili sorularınız için iletişim bilgileriAd Soyadı: Tarkan KILIC
0530 641 68 73
E-posta: egitimist@cmo.org.tr
[TBODY] [/TBODY]