• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tesiste atık kontrolü

Ömer Taşdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar işyerinizdeki atıklarla ilgili nasıl ayırma yapıyorsunuz. Yeni fabrika kurduk ve çıkan çeşitli atıklarımız var. Atıkları ilk oluştuğu yerde ayrıştırmak istiyorum. Farklı biriktirme kaplarında farklı atıklar şeklinde. Bu konuda güzel bir çalışma yapan var mı acaba?

İlk olarak oluşan atığının cinsini belirlemen lazım. Tehlikeli atık mı, yoksa geri dönüştürülebilir atıklar mı?? Anladığım kadarıyla geri dönüşümü mümkün olan atıklardan bahsediyorsun. O zaman yapman gereken belirli lokasyonlara atık konteynırları koymak ve geri dönüştürülebilir atıkları evsel atıklardan ayırmak, ayrıca konteynırların üzerinide etiketleyerek atık ayrıştımı konusunda personelin dikkatini çekebilirsin.

ömer bey
pınar hanım ın dediklerine ilave olarak ayırdığınız atıkları vereceğiniz geri dönüşüm firması bu atıkları sizden nasıl alacak. siz kağıdı camı plastiği ayrı toplarsınız firma gelir hepsini bir araçta çektiğiniz zahmete değmez. geri dönşüme gidecekleri bir kapta evsel atıkları yani ıslak atıkları bir kapta toplayabilirsiniz. varsa piller için ayrı kaplar. tehlikeli atıklar için ayrı kaplar. atık lastikler ayrı vs.

Tesiste oluşan sıvı tehlikeli atıklar mutlaka metal ve ağzı kapalı büyük konteynerlerde mi toplanmalı? küçük varillerde toplanması halinde denetimlerde herhangi bir sorun yaşanır mı? büyük konteynere kimyasalların aktarımı daha sıkıntılı olduğu için açıkçası konteyner hiç kullanılmamakta ancak bununla ilgili sorun yaşanır mı emin olamadım.

Öncelikle proseslerinizden ne tür atıklar oluşacağını belirlemeniz gerekiyor. Atıklarınızın atık kodlarını Atık yönetimi genel esaslarına göre belirleyin. Atık yönetim planınızı oluşturun ve bu kodları gösterin. Daha sonra bu atıkların cinslerine göre ne gibi atık kaplarına atılacağına ve nasıl etiketleneceğine karar verin ve bunları listeleyin. Sadece geri dönüşümlü atıkları değil tehlikeli atıklarınızı da birbirlerine karışmayacak şekilde ayrı biriktirin. Daha sonra bir eğitim sunumu hazırlayarak bölümlere ne tür atıklarının oluştuğu, bu atıkların özelliklerinin neler olduğu ve hangi kaplara atılmaları gerektiği konularını işleyin bence.