Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tesiste atık kontrolü

Konu, 'ARŞİV' kısmında Ömer Taşdemir tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer Taşdemir

  Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

  Arkadaşlar işyerinizdeki atıklarla ilgili nasıl ayırma yapıyorsunuz. Yeni fabrika kurduk ve çıkan çeşitli atıklarımız var. Atıkları ilk oluştuğu yerde ayrıştırmak istiyorum. Farklı biriktirme kaplarında farklı atıklar şeklinde. Bu konuda güzel bir çalışma yapan var mı acaba?
   
 2. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  İlk olarak oluşan atığının cinsini belirlemen lazım. Tehlikeli atık mı, yoksa geri dönüştürülebilir atıklar mı?? Anladığım kadarıyla geri dönüşümü mümkün olan atıklardan bahsediyorsun. O zaman yapman gereken belirli lokasyonlara atık konteynırları koymak ve geri dönüştürülebilir atıkları evsel atıklardan ayırmak, ayrıca konteynırların üzerinide etiketleyerek atık ayrıştımı konusunda personelin dikkatini çekebilirsin.
   
 3. Veysel Kılıç

  Veysel Kılıç Genel Yönetici

  ömer bey
  pınar hanım ın dediklerine ilave olarak ayırdığınız atıkları vereceğiniz geri dönüşüm firması bu atıkları sizden nasıl alacak. siz kağıdı camı plastiği ayrı toplarsınız firma gelir hepsini bir araçta çektiğiniz zahmete değmez. geri dönşüme gidecekleri bir kapta evsel atıkları yani ıslak atıkları bir kapta toplayabilirsiniz. varsa piller için ayrı kaplar. tehlikeli atıklar için ayrı kaplar. atık lastikler ayrı vs.
   
  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
 4. Burcu Atay

  Burcu Atay Misafir

  Tesiste oluşan sıvı tehlikeli atıklar mutlaka metal ve ağzı kapalı büyük konteynerlerde mi toplanmalı? küçük varillerde toplanması halinde denetimlerde herhangi bir sorun yaşanır mı? büyük konteynere kimyasalların aktarımı daha sıkıntılı olduğu için açıkçası konteyner hiç kullanılmamakta ancak bununla ilgili sorun yaşanır mı emin olamadım.
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Öncelikle proseslerinizden ne tür atıklar oluşacağını belirlemeniz gerekiyor. Atıklarınızın atık kodlarını Atık yönetimi genel esaslarına göre belirleyin. Atık yönetim planınızı oluşturun ve bu kodları gösterin. Daha sonra bu atıkların cinslerine göre ne gibi atık kaplarına atılacağına ve nasıl etiketleneceğine karar verin ve bunları listeleyin. Sadece geri dönüşümlü atıkları değil tehlikeli atıklarınızı da birbirlerine karışmayacak şekilde ayrı biriktirin. Daha sonra bir eğitim sunumu hazırlayarak bölümlere ne tür atıklarının oluştuğu, bu atıkların özelliklerinin neler olduğu ve hangi kaplara atılmaları gerektiği konularını işleyin bence.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.