• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tez

Faruk DAĞGEZENN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
OKTA AKADEMİ VE MÜHENDİSLİK SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Çevre kirleticilerin önlemek için ilk önce hangi kirliliği gidermek gerekir. hava kirlilliği,su kirliliği,toprak kirliliği ?bilimsel olarak nasıl açıklıyabilirim.

@Faruk Dağgezen
kardeş ben kendi fikrimi söylemem gerekirse ilk olarak toprak kirliliğini sonra suyu daha sonra hava kirliliğini önlemeye çalışırım. Nedeni ise toprak kirlendiği zaman yer altındaki suya karışacak ve oradan açık sulara gidecek. Topraktaki ve sudaki kirlilikte buharlaştıkça havaya karışacak.

@Faruk Dağgezen
topraktaki kirliliğin yayılımı diğerlerine göre daha azdır. ama kirlilik suya karışınca çözünme hızlı olacağı için kirlenme daha çabuk olur. Hava içinde öyle. Topraktaki yayılım daha az dedim ama toprağın cinsi önemlidir. Killi topraklarda yayılım daha az olur.Topraktaki kirliliği önlenmesi için birkaç yöntem var ama bunlardan bir tanesi bioremediasyon öneririm. Bunlarda bakteriler kullanılıyor.

Sağlıklı insan, su bulabildiği sürece yiyecek olmadan 8 hafta kadar hayatta kalabilir, su olmadan yaklaşık 3-5 gün hayatta kalabilir. Ama hava olmadan en fazla 5 dk hayatta kalabilir.

Bilmem anlatabildim mi.

Bu üçünü birbirinden ayırmak en büyük hatalardan olur kanısındayım. Toprak daha geç kirlenir belki ama geri dönüşü zordur, Su arıtılabilir ama miktarı azdır, hava global ölçekli problemdir.

Bunların tamamı eş zamanlı işlenmesi gereken konulardır ki çevre mühendisliğini anlatmanız gerekir tezinizde.

@Fatih Özcan

toprak kirliliğiyle, toprağa bir fidan diktiğimizde onun sonucunda ne elde ederiz..örneğim oksijen veriyor hava kirliliğini temizliyor veya su kirliliğini düzneliyor gibi aşama aşama bir bilimsel bir açıklama şeklinde

Kirli toprağa fidan diktiğiniz zaman sonuç elde edemeyebilirsiniz de ! Şuanda tamamen varsayımlar üzerinden konuşuyoruz, varsayımlar üzerinden nasıl bir tez yazmayı planlıyorsunuz?

@Fatih Özcan

şimdi sadece olumlu bir sonuç,olumsuz olmayacak ona göre aşama aşama nasıl olur.?

olumlu bir sonuç olarak düşünmek

@Faruk Dağgezen
arkadaşım sorunun cevabını bende çok merak ediyorum da ,belki yeri değil ama sen bizim okulda 3.sınıfa yeni geçmedin mi yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum ? Tez filan demişsiniz ya ondan merak ettim ?

@Faruk Dağgezen
Bir sıralama yapmak çok saçma olur birbirine bağlı olan 3 şeyi ayırmaya çalışıyorsun ayrıca hangi açıdan baktığında önemli, hava kirlenir sonuçta Global kirlilik illa senin bulunduğun yerde olacak diye bir şey yok yağmur yağar ya da asit yağmuru su kirlenir toprağa karışan su hem toprağı hemde yeraltı sularını kirletir. Tabi bunun tam terside olabilir işte bu yüzden ayıramazsın bir bütünü üçe bölmek gibi bir durum bu

@Enise A.
bizim okulda okumuyorum malesef :D:D evt geçtim 3. sınıfa bunu doğru tahmin ettin:harika:

@Nuri Kartal

çevre kirleticilerinin önlenmesi için öncelikle toprak kirliliğinin önlenmesi gerek . çünkü toprak hem yeraltı sularının hem doğal kaynakların oluşum yani odak noktası hem de hava da oluşan kirliliğin absorbe edildiği alan. toprakta oluşan kirlilik diğer alanlara nazaran çok daha çabuk düzeltilebilir. toprak kirliliğini önlersek hava ve su kirliliklerinin de önüne geçilmesi demek

@MustafaKaptan
:D:D:D:D:D:D:D:D ilk konuyu aldığım da aklıma ilk o geldi zaten :D:harika::harika: