• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tezgah altı r.o. sistemler ve satış taktikleri

O

oseflek

bugün işçilerimden birisi bu 'bu tezgah altı arıtma sistemleri nasıl sağlıklı mıdır' diye bir soru dordu. bende istanbulda iş hayatıma başlarken tezgah altı cihazlar satan ama atıksu arıtma tesisi satmak isteyen ama bir türlü satamayan garip gurup bir yerde çalışıyordum ve az çok oradan biliyorum.

öncelikle çok enteresan bir pazar. ciddi para kazananlar olmuş daha önce. 100 tl lik cihazı 1600 tl ye satıyorlarmış. gariban halkımda 3 kuruşlk cihaza dünya paralar vermiş. hep aynı hikaye, varoş kesimlere adam gönderip kapıda satış, k.kartı, senet, peşin vb. ödenemeyen senetler avukatlar vb vb..
sonra da ellerinde iki tana çubuk elektroliz deneyi. çalıştığım yerde de adam aynı taktiği kullanıyordu hatta 'millet uyandı artık' diye hayıflanıyordu. 1.5 ay dayanabildim o şirkette. önce TDS ve iletkenlik deneyleri yapıyorlar. saf suda iki değerde şebeke suyuna göre çok düşük çıkıyor. sonra
elektroliz cihazını önce arıtılmış olan suya batırıyorlar ve su %99 arıttığından bulanmıyor, ama içerisinde normal koşullarda birbirleri ile reaksiyona girmeyen mineraller bulunan su, elektrik akımından dolayı reaksiyona giriyor. sonrasında suyun üzerinde yeşil kahverengi iğrenç bir köpük oluyor ve can alıcı cümle;
' yoksa çocuğunuza bu suyu içirmeye devam mı edeceksiniz?'
Pet şişelerde doğal mineralli su olduğundan bulanıyor ve bunlarda kalitesiz zaten diyorlar. sonra gelsin 1600 tl, karşıda ki iyi pazarlık yapıyorsa 1100 tl.
çok sinir bozucu ama öyle bir dolu para kazanmış bu insanlar. işin tuhafı ya da benim izlenimim genelde belirli bir kesimin elinde bu sektör.
neyse ben bilmeyen arkadaşlarım için biraz fikir versin die yazdım bu herkesin rastladığı muhabbeti.

Sistemin silikon yapıştırıcı tüplerine benzeyen bi tipi var.
o tüplerin içerisinde kum, aktif karbon ve membran olan 3-4 tüpten oluşuyor. bu tüpler birbirine pipet gibi borular ile bağlanyor. kimisinde basınç tankı ve pompa konuluyor. şimdi yeni çıkanlar da da tatlandırıcı filtre denilen yeni bir şey var. aslında yeni değil, minerali kum diyebiliriz. bu cihazlar bazı yapı marketlerde de satılmaya başlandı, 199 tl gibi fiyatları var. hepsi tamamen çin malıdır. tatlandırıcı filre içerisindeki kumu da çinden gelmektedir. suyun tadını değiştiriyor ve R.O suyu tadı biraz gitmiş oluyor.
başka firmaların çok elektronikmiş gibi duran ve ucunda U.V filtre bulunan versiyonlarınıda gördüm. onlar biraz daha farklı gibi.

Şimdi bu sular %99 saf olunca içilebilir ama süreklide o su içilmemeli bence. birde çocuklara içirilmesi durumu var. ben mineralli suyu tercih ederim.
damacana olayına hiç girmeyelim. pet şişe desen o da ayrı bir trajedi. bu içme suyu tam bir sıkıntı ya.
Birde bu tezgah altı cihazların filtre ömürleri var belirli periyotlar ile değiştirilmeli. bakım zamanının geçmeside kötü bir durum.

yani büyük bir sektör ama ilginçtir tamamen Çevre Mühendisleri dışında gelişen bir sektör.

sizler ne düşünüyorsunuz bu tezgah altı R.O. suları için?

......o kadar can alıcı bir konu ki su işi.....

Evet, sıradan halk ne bil(ebil)ir ki?

- Sıkı kamu denetimi şart,
- Kamuyu da; odalar, Üniv., vs gibi meslek kuruluşları ve STK'ların takibi şart.....
- İSKİ, vs de daha fazla bilgi vermeli