• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tıbbi Atık Yönetim Planı

gülnuraydın

Kayıtlı Kullanıcı
Konuyu burdan açabıldım kusura bakmayın. Ekte kendı hazırlamıs oldugum tıbbı atık planı vardır. İstediğiniz değişiklikleri yapabılırsınız. Aynı zamanda bakanlıgın guvenlı tıbbı atık yonetımı adlı kıtabının arkasında beledıyelerın hazırlaması gereken tıbbı atık yonetım plan formatıda vardır .İsteyen buna gore kendı de planını hazırlayabılır. burdan yayınlamanın daha dogru olacagını dusundum ınsallah yardımcı olur.

Ekli dosyalar

• acil eylem planı.doc
    35 KB · Görüntüleme: 318
  • yonetım planı formatı.rar
    1.1 MB · Görüntüleme: 428
25.1.2017 tarihli Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında Tıbbi Atık Yönetim Planını, atık miktarına bakılmaksızın tıbbi atık oluşan tüm kurumlar hazırlayacak mı?

MADDE 22 – (1) Sağlık kuruluşları;
a) Bu Yönetmelik gereği hazırlamaları gereken tıbbi atık yönetim planında; tıbbi atıkların kaynağında ayrı toplanması ve biriktirilmesi, atıkların toplanması ve taşınmasında kullanılacak ekipman ve araçlar, atık miktarları, toplama sıklığı, toplama rotası, geçici depolama sistemleri, toplama ekipmanlarının temizliği ve dezenfeksiyonu, kaza anında alınacak önlemler ve yapılacak işlemler, bu atıkların yönetiminden sorumlu personel ve eğitimleri başta olmak üzere detaylı bilgilere yer vermek,
b) Tıbbi atık yönetim planını her yıl güncellemek,
zorundadır.

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
l) Sağlık kuruluşu: Ek-1'de yer alan ve faaliyetleri sonucu tıbbi atık üreten kişi, kurum ve kuruluşları,

Endüstriyel (Tehlikeli Ve Tehlikesiz) Atık Yönetim Planında tıbbi atık miktarı, bertaraf şekli ve bertaraf tesisi ile ilgili bilgiler yer alıyor. Ancak "tıbbi atık atıkların toplanması ve taşınmasında kullanılacak ekipman ve araçlar, toplama sıklığı, toplama ekipmanlarının temizliği ve dezenfeksiyonu, kaza anında alınacak önlemler ve yapılacak işlemler, bu atıkların yönetiminden sorumlu personel ve eğitimleri" gibi konulara yer verilmiyor. Endüstriyel Atık Yönetim Planı formatında bu konular yer almıyor çünkü. AYP' ye bu konuların eklenmesi şartıyla mı yeterli demek istiyor. Yoksa AYP formatı kapsamındaki bilgilerin bulunması yeterli midir?

merhaba,

Hastanede ultrasyona bakarken kullanılan jeller tek kullanımlık peçete ile silindiğinde hangi atığa atılması gereklidir.Bilgi verirseniz sevinirim

Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliği ek2'ye bakarak değerlendirmesini yapabilirsiniz

Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliği ek2'ye bakarak değerlendirmesini yapabilirsiniz

bakanlığın sitesinden

Ekli dosyalar

• BelTibAtkYonPF.doc
    30.5 KB · Görüntüleme: 109
  • SagKurUniAYPF.doc
    39 KB · Görüntüleme: 143
arkadaslar merhaba, birşey sormak isterim...
ek-2 nin son maddesinde bulunan "faaliyeti sonucunda tıbbi atık oluşturan" cümlesinin ucu çok açık geldi bana. mesela otellerde bir revir bulunmakta ancak tıbbi hizmet dışarıdan anlaşmalı hastanelerden sağlanmakta. acaba oteller böylece ek-2 ye tabi oluyor mu?

l) Sağlık kuruluşu: Ek-1’de yer alan ve faaliyetleri sonucu tıbbi atık üreten kişi, kurum ve kuruluşları,
EK-1
TIBBİ ATIK ÜRETİCİLERİ

1. Üniversite hastaneleri ve klinikleri
  2. Genel maksatlı hastaneler ve klinikleri
  3. Doğum hastaneleri ve klinikleri
  4. Askeri hastaneler ve klinikleri
  5. Toplum sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri, dispanserler ve benzeri birinci basamak sağlık kuruluşları
  6. Diğer sağlık merkezleri, tıp merkezleri
  7. Ayakta teşhis ve tedavi hizmeti veren merkezler
  8. Diyaliz merkezleri
  9. Morglar ve otopsi merkezleri
  10. Tıbbi ve biyomedikal laboratuvarlar
  11. Biyoteknoloji laboratuvarları ve enstitüleri
  12. Mikrobiyoloji laboratuvarları
  13. Tıbbi araştırma merkezleri
  14. Kan bankaları ve transfüzyon merkezleri
  15. Acil yardım ve ilk yardım merkezleri
  16. Ambulans hizmetleri
  17. Rehabilitasyon merkezleri
  18. Fizik tedavi merkezleri
  19. Sağlık hizmeti verilen diğer sağlık kuruluşları (doktor muayenehaneleri, diş ve ağız sağlığı muayenehaneleri ve benzerleri)
  20. Bakımevleri ve huzurevleri
  21. Hayvan hastaneleri
  22. Hayvanlar üzerinde araştırma ve deneyler yapan kuruluşlar
  23. Veteriner kontrol ve araştırma enstitüleri
  24. Veteriner poliklinikleri ve muayenehaneleri
  25. Hayvanat bahçeleri
  26. Akupunktur merkezleri
  27. Evde yapılan tedavi ve hemşire hizmetleri
  28. Güzellik, kulak delme ve dövme merkezleri
  29. Eczaneler
  30. Bu listede yer almayan ancak faaliyetleri sonucu tıbbi atık oluşumuna neden olan kişi, kurum ve kuruluşlar
Değişmeden önce küçük- orta-büyük gibi kavramlar vardı. şimdi tek bir maddeye bağlanmış. ve listede ne yazıyorsa.

30.Maddeye göre tesisi içerisinde reviri bulunan bir firma kapsam içerisinde ve tıbbi atık yönetim planı hazırlamak zorunda mıdır yani?

@Tolgay Doğan
Revirimiz var.
Denetim olmadı fakat yeni Yönetmeliğe göre sağlık kuruluşu sayılabilmek için tıbbi atık üretmek yeterli.
(Tanıma ve ek'e göz atarsanız miktar veya büyüklük belirtmiyor) Bu sebeple de sorumlu tutmuşlar.