• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tıbbi Atıklar

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Cançed Çevre Danışmanlık ve Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
Kaynağını bilmemekle birlikte tıbbi atıklar hakkında derlenmiş iyi bir bilgi kaynağı bence. Umarım paylaşmam size yararlı olur.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Bol paylaşımlar dileğiyle...

silinmiş ancak koydugum dokumanı hatırlamıyorum, eve gidince arşive bakmam lazım, kusura bakmayın...

Benim bildiğim şu an iki hastanede çevre görevlisi çalışıyor (birisi benim) duyduğuma göre bazı hastaneler de danışmanlık firmaları ile görüşüyormuş. Küçük hastanelerin bünyesinde çevre görevlisi bulunduracağını zannetmiyorum fakat büyük ve kurumsallaşmış hastanelerde (özellikle zincir olanlar) çevre görevlisi çalıuştırmak daha mantıklı olabilir.

Funda Hanım,

İstediğiniz dokümanı ve o dokümanı ararken başka bir kaynak bilgiyi daha buldum. Ekte iki dokümana da ulaşabilirsiniz.

İyi günler dileğiyle...

Ekli dosyalar

• TIBBIATIKLAR.pdf
    119.7 KB · Görüntüleme: 124
  • Tıbbi atıkların tanımı ve özellikleri.pdf
    249.9 KB · Görüntüleme: 110
Merhaba;

Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinde Değişiklik yapılmasına Dair Yönetmelik 3 Aralık 2011 günü R.G 'de yayımlandı. Bu kapsamda Küçük Miktarda Tıbbi Atık üretenler hariç, tıbbi atıkların toplanması sırasında, "Ulusal Atık Taşıma Formu" düzenlenmesi gerekmekte.

Ancak, Sağlık Ocaklarının hangi kategoriye girdiği biraz muallakta kalmış..

Sağlık ocakları ,yani Aile Hekimliği de diyebiliriz, Orta Ölçekte atık üreten sağlık kuruluşu mu? Yoksa Küçük Ölçekte atık üreten sağlık kuruluşlarının içine alabilir miyiz?

Bu konu hakkında bilgisi olan, paylaşırsa sevinirim..

Herkese kolay gelsin..

Sağlık Ocakları Ek-1 (B) de 2)Ayakta Tedeavi Merkezleri sınıfına girer diye düşünüyorum...

Tıbbi atıkların taşınmasına ilişkin kurallar
Madde 27
f) Geçici atık depolarından bertaraf tesislerine taşınması sırasında Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinin 12 nci maddesinde yer alan esaslara uyulması ve mezkûr Yönetmeliğin ekindeki EK-9A’da yer alan Ulusal Atık Taşıma Formunun kullanılması zorunludur.”
“EK-1’de yer alan (c) bölümünde belirtilen ünitelerden kaynaklanan tıbbi atıkların taşınması sırasında ulusal atık taşıma formu kullanılması şartı aranmaz; ancak tıbbi atıkların ünitelerden alınması esnasında tıbbi atık alındı belgesi/makbuzu kullanılması zorunludur.”

EK-1
FAALİYETLERİ SONUCU ATIK OLUŞUMUNA NEDEN OLAN SAĞLIK KURULUŞLARI

a) Büyük Miktarda Atık Üreten Sağlık Kuruluşları
1) Üniversite hastaneleri ve klinikleri,
2) Genel maksatlı hastaneler ve klinikleri,
3) Doğum hastaneleri ve klinikleri,
4) Askeri hastaneler ve klinikleri.
b) Orta Miktarda Atık Üreten Sağlık Kuruluşları
1) Sağlık merkezleri, tıp merkezleri, dispanserler,
2) Ayakta tedavi merkezleri,
3) Morglar ve otopsi merkezleri,
4) Hayvanlar üzerinde araştırma ve deneyler yapan kuruluşlar,
5) Bakımevleri ve huzurevleri,
6) Tıbbi ve biyomedikal laboratuarlar,
7) Hayvan hastaneleri,
8) Kan bankaları ve transfüzyon merkezleri,
9) Acil yardım ve ilk yardım merkezleri,
10) Diyaliz merkezleri,
11) Rehabilitasyon merkezleri,
12) Biyoteknolojilaboratuvarları ve enstitüleri,
13) Tıbbi araştırma merkezleri.
c) Küçük Miktarda Atık Üreten Sağlık Kuruluşları
1) Sağlık hizmeti verilen diğer üniteler (doktor muayenehaneleri, diş ve ağız sağlığı muayenehaneleri ve benzerleri),
2) Veteriner muayenehaneleri,
3) Akapunktur merkezleri,
4) Fizik tedavi merkezleri,
5) Evde yapılan tedavi ve hemşire hizmetleri,
6) Güzellik, kulak delme ve dövme merkezleri,
7) Eczaneler,
8) Ambulans hizmetleri,
9) Hayvanat bahçeleri.

Açıkçası ben de öyle düşündüm ama, şöyle de bir gerçek var. Muayenehaneden çıkan aylık atık miktarı ile, aile hekimlerinden çıkan miktar neredeyse aynı, 500-1000 g falan farkediyor. O yüzden de EK-1 c'de sağlık hizmeti verilen diğer kuruluşların içine alabileceğimiz konusunda kararsız kaldım. :(

Kesin bir hüküm istiyorsanız bakanlıktan görüş isteyin. O madde Temmuz 2012 de yürürlüğe gireceğinden vaktiniz var.

Bu arada Sağlık Ocağındaki atık ayrıştırmasının ne kadar doğru olduğuna da bakmak lazım. Bir doktor muayenehanesine gelen hasta sayısı ile Sağlık Ocağına gelen hasta sayısı ve sonuçta çıkacak atık miktarı arasında fark olacaktır diye düşünüyorum.