• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tıbbi atıkların beyanı

İbrahim Uysal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Sistem Mühendislik Dan. İnş. Mad. Orm. Nak. İth. İhr. Em. San. ve Tic A.Ş.
Kamu hastaneler birliği'nin tıbbi atıkların TABS üzerinden mart ayı sonuna kadar bildirmlerin yapılması gerektiğiyle ilgili bir yazı ulaştı elimize. Sizlerinde bilgisine.

Uygulama, seçilen hastanelerde (28 hastane sanırım) pilot olarak Nisan ayında başlayacak. İlk etapta kutular İstaç tarafından verilecek ancak yenilemeler gerektiğinde hastaneler kendileri yenileyecek. Uygulamada tıbbi atıklar hastanelere dağıtılacak kutularda biriktirilecek, toplama sırasında bu kutular İstaç tarafından alınırken hastanelere boş kutular bırakılacak. Uygulama sırasında aksaklıklar sanırım daha çok ortaya çıkacağı için pilot uygulama yaklaşımı oldukça iyi olmuş. Çalıştığım hastane de bu pilot uygulama dahilindedir, yeni uygulama başladığında bilgilendirme yapacağım.

Merhaba, tıbbi atıkların TABS üzerinden bildirilmesi dışında rapor olarak bildirilmesi gerekiyor mu? Yeni başladığım hastanede daha önce tıbbi atık bildirimi adı altında yıllık raporlar hazırlanıp valiliğe gönderilmiş. Bu sene için de birkaç birim yollanıp bazıları yollanmamış. Bunun çalışanın hatasından mı yoksa gereksiz görüldüğü için mi yapılmadığını anlamaya çalışıyorum ancak sağlıklı bir sonuca varamadım. Konu hakkında bilgisi olan birileri var mı?
Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Gizem Hanım,

Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliği der ki:
Tıbbi atık üreticilerinin yükümlülükleri
Madde 8- Tıbbi atık üreticileri;
.....
.....
j. Oluşan tıbbi atık miktarı ile ilgili bilgileri düzenli olarak kayıt altına almak, yıl sonu itibari ile valiliğe göndermek, bu bilgileri en az üç yıl süre ile muhafaza etmek ve talep edilmesi halinde Bakanlığın incelemesine açık tutmakla yükümlüdürler.

Yani, atıkların gönderimini ayrıca bildirim zorunluluğunuz var. Bu bildirimler bulunduğunuz vilayetin Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğüne yapılır.

Üst yazı başlığı ...... Valiliği, Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü şeklinde olduğu için; önce valiliğe gider, valilik il çevreye havale eder. Bazı yerlerde direkt Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğüne teslim edilir evrak.

Sanırım bu bilgi yeterli olmuştur. Kolay gelsin.

Merhaba Fatih Bey,
İlginiz için teşekkür ederim. Ben de yönetmeliğin bu maddesine göre gönderileceğini düşünüyordum, ancak bir kısmının gönderilip ( birden fazla birimi olan bir hastane) bir kısmının gönderilmediğini görünce acaba gerek yok gibi bir tepkiyle mi karşılaşıldı diye düşündüm. Çünkü TABS üzerinden bildirimi yapılmış tıbbi atıkların. Ayrıca yeni taslak yönetmelikte de bu ibare biraz değiştirilmiş, sadece "Bakanlıkça hazırlanan çevrimiçi uygulamalar kullanılarak bilgileri doldurmak, onaylamak, çıktısını almak ve beş yıl boyunca saklamakla yükümlüdürler" diyor. Acaba dedim; bu sene böyle bir yönetmelik değişikliği olacağı belliydi de o yüzden mi gerek görülmedi?

Gizem Hanım,
Taslak yönetmelik şu an geçerli olan yönetmelik değildir. Hala mevcut yönetmelik hükümlerine tabisiniz. Normalde 2013 yılının atıklarını 2014 başında bildirmiş olmaları gerekirdi. Bir kısmı gitmiş bir kısmı gitmemiş olayı ise, siz işe başlayana kadar oluşan boşluktan kaynaklı olabilir. Eğer eksik dediğiniz kısımlar TABS sisteminde de girilmemişse, sanırım tekrar birşey bildirmenize gerek olmayabilir bunun için il çevre ile görüşseniz daha iyi olur. Bu yıl atıkları içinde gelecek yılbaşını bekleyin, belki yönetmelik değişir yazılı bildirime gerek kalmayabilir. İyi çalışmalar.

En iyisi il çevreye sormak sanırım, haklısınız. İlginiz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar size de.

@d.acun

Fabrikalarda revirden genelde 180103 olarak alıyorlar