Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tibbi atiklarin kontrolü talimati

Konu, 'ARŞİV' kısmında Erkan Dündar tarafından paylaşıldı.

 1. Erkan Dündar

  Erkan Dündar CMNet Üyesi

  TIBBİ ATIKLARIN KONTROLÜ TALİMATI
  1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimat; merkez binada ve şantiyelerdeki tıbbi atıkların personele ve çevre sağlığına zarar vermeden ayrı olarak toplanması ve nihai bertarafı için yetkililere teslim edilmesi esaslarını açıklar. Bu talimat merkez bina ve tüm şantiyeleri kapsar.
  2. SORUMLULUKLAR: Bu talimatın uygulanmasından merkezde YT ve Merkez Hekimi, şantiyede ise Şantiye Şefi, ŞYSS ve Şantiye Hekimi sorumludur.
  3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:
  ŞYSS: Şantiye Yönetim Sistem Sorumlusu, Şantiyelerde ISO 9001:2000, ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerinin gerekliliklerini ŞYP’ lerde belirtilen şekilde yerine getiren kişi.
  YT: Yönetim Temsilcisi
  4. PROSEDÜR AKIŞI:
  4.1. Tıbbi Atıkların Toplanması
  4.1.1. LİMAK’ daki tıbbi atıkların tıbbi atık çöp bidonlarına atılmasından merkezde Kalite Sorumluları ve Merkez Hekimi, şantiyede ise Şantiye Şefi, Kalite Sorumluları ve Şantiye Hekimi sorumludur.
  4.1.2. Tıbbi atıklar diğer atıklardan ayrı olarak tıbbi atık torbası geçirilmiş kapaklı çöp bidonlarında sıkıştırılmadan toplanır.
  4.1.3. Tıbbi atık torbası geçirilmiş çöp bidonları, tıbbi atık çıkan bütün odalarda ve alanlarda bulunur.
  4.1.4. Bu çöp bidonları, şantiyede atıkları toplamayla görevlendirilen kişi tarafından haftada bir defa dezenfektan maddelerle dezenfekte edilir.
  4.1.5. Serum ve ilaç şişeleri gibi tekrar kullanılabilecek cam malzemeler, cam şişe kumbaralarına atılarak toplanır. Ancak enfekte olduğundan şüphelenilen serum şişeleri tıbbi atık torbasına atılır.
  4.1.6. Tek kullanımlık tıbbi malzemeler geri kazanım düşünülmeden tıbbi atık torbasına atılır.
  4.1.7. Kesici ve delici tıbbi atıklar cam ( serum şişesi gibi) ağzı kapaklı bir kapta muhafaza edilir ve tıbbi atıklarla beraber bertaraf edilir.
  4.1.8. Kesici ve delici tıbbi atıkların çıktığı ünitelerde, tek kullanımlık atık kutularında toplanır ve tıbbi atık torbalarına atılır.

  4.2. Tıbbi Atıkların Nihai Bertarafı İçin Tıbbi Atık Toplama Ekiplerine Teslim Edilmesi
  4.2.1. Tıbbi atıklar anlaşma yapılan sağlık merkezi (hastane, sağlık ocağı, dispanser vb.) kuruluşlarına teslim edilir.
  4.2.2. Tıbbi atıklar ‘’Tıbbi Atıkların kontrolü Yönetmeliği’’ ne uygun olarak toplanır, depolanır ve bertaraf edilir.
  5. İLGİLİ DOKÜMANLAR:
  Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği
   

  Ekli Dosyalar:

  Semra TOPÇU ve sdagtekin bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?