Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ticaret Sicil Gazetesi

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında WalkMan tarafından paylaşıldı.

 1. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Danışmanlığını yaptığım bir tesiste şöyle bir sorun ile karşı karşıyayım. Fikri olan varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim.
  Şirketin merkezi İstanbul'da ancak tesis başka bir şehirde. Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi var fakat bu gazetede tesise ait bir bilgi yer almıyor. GFB başvurusu bu ve bir kaç başka sebeple ret edildi.
  Şimdi sorun şu ; tesise sorduğumda ellerinde bu gazetenin olmadığını söylediler. Tek Ticaret Sicil Gazetesi sisteme yüklediğimiz genel şirketin adının bulunduğu gazete.
  Böyle bir durumda ne yapılması gerektiği ile ilgili fikri olan var mı ? Karşılaşan var mı ?
   
 2. KaanDogukan

  KaanDogukan Genel Yönetici

  ben bu konuda bir kaç sorunla karşılaştım, genel olarak eğer tesisin merkezi A şehrinde kurmayı planladığı yada işlettiği tesis B şehrinde ise ticaret sicil gazetesinde başka bir şehirde şube açabilir tesis kurabilir vb. şekilde ilan isteyebilirler. sizde tam olarak eksiklik nedir?
   
 3. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  İlgili gerekçe:

  Ticaret siscil gazetesinde belirtilen ünvanın başvuru formu ve diğer belgelerle uyumlu olması, aynı
  unvanlı birden fazla tesisi olması durumunda geçici faaliyet belgesi müracaatında bulunulan şubeye ait
  bilgilerin bulunduğu gazetenin sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

  Ya sorun şu ki tesis zaten bir kaç senedir faaliyette. Ancak elinde şubeye ait gazete yok. Bu durumda nasıl bir yol izlemeli onu bilemiyorum.
   
 4. ismail tevetoğlu

  ismail tevetoğlu CMNet Üyesi

  Çalıştığım bir firmanın bir tanesi merkez şube olmak üzere iki tane şubesi var.İkisininde ticaret sicil gazeteleri farklı.Anladığım kadarıyla şehir dışındaki firma için ticaret sicil gazetesi başvurusu yapmanız gerekiyor.
   
 5. KaanDogukan

  KaanDogukan Genel Yönetici

  siz başvuru formunda ticari sicil gazetesinden farklı olarak ilave isim beyan ettiniz mi?
  birde sizin firma ismini sisteme yüklediğinizde merkez adresi mi çıkıyor?
   
 6. cemba82

  cemba82 CMNet Üyesi

  Ticari sicil gazetesinde tesislerle ilgili bilginin yer almaması normal diye düşünüyorum. Ama şube açılması ticari sicil gazetesine işlenen bir durum mudur? Tesis şube olarak mı geçmektedir? Bunlar hakkında bir bilgi var mı? Bir de tesis ÇKAGİLHY kapsamında ek-1 mi ya da ek-2 kapsamında mı?
   
 7. KaanDogukan

  KaanDogukan Genel Yönetici

  il çevre başvuru belgelerinde il sınırlarında kurulu olan tesisin varlığına ait ticari sicil de en azından şube açabilir ibaresini istemektedir.
   
 8. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Başvuruda ben direkt tesisin adını yazdım. Şirketin ismi biraz daha farklı. Sebep buysa eğer şimdi Çevre Bilgi Sisteminde kayıt olurken Şirket İsmi ve Tesis İsmi birlikte yazarak kaydettim. Bu durumu çözer mi bilmiyorum. Yeni başvuruyu yani Şirket ismi ve takiben tesis ismi ile yapacağım.
   
 9. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Ticaret Sicil Gazetesi'nde şu isteniyor: " -GFB müracaatında bulunulan tesise ait bilgilerin (adres vs.) bulunması,"
  Bu bilgilerin olduğu bir gazete yok. Eldeki sadece Şirketin merkezine ait olan gazete. Tesis Ek 2 kapsamında. Ticaret Sicil Gazetesi olmadığına göre Şube olarak sayılmıyor bile sanırım :S
   
 10. KaanDogukan

  KaanDogukan Genel Yönetici  firma ismini düzeltmeniz sorunu çözüyor kanımca. ancak, ticari sicil için il çevre ile görüşün derim.
   
 11. KaanDogukan

  KaanDogukan Genel Yönetici

  bu tür durumlarda ticaret sicil gazetesinde siz şube nin varlığını savunmalısınız. bu konu için biz bakanlıktan yalçın bey ile de sözlü olarak görüşmüştük. ticari sicil gazetesinde şirketin bilgileri ve şube açmaya yetkili olmasının yeterli olacağını belirtmişti. ama yinede son sözü Ek-2 'lerde ilçevreler söylediği için durumu görüşmenizi öneririm.
   
 12. cemba82

  cemba82 CMNet Üyesi

  Anladım. Ben mesaj yazarken siz cevaplamışsınız bile, şimdi gördüm. Buradan firmanın ticaret sicil gazetesi bilgilerini yeniletmesi gereği ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Ama madem ek-2 kapsamındaymış tesis, bağlı çevre il müdürlüğüne gidip ilgili yetkiliden bire bir ne yapılması gerektiğine dair görüş alın derim eğer imkanınız varsa.
   
 13. Müjdat Öner

  Müjdat Öner CMNet Üyesi

  Tesis neredeyse ordaki ticaret odasından olayı çözersiniz.ana merkeze ait ticaret gazetesinde şube acabilir kısmı yazardır muhtemelen ve tesis bulunduğu şehirde merkeze bağlı şubedir.muhasebesi bunları yapmış olması lazım.
   
 14. cemba82

  cemba82 CMNet Üyesi

  Arkadaşlar, ticaret sicil gazetesi konusunda yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak, tesislerde bazen ticaret sicil gazetesinin her versiyonu olmayabiliyor. Malum yetkili merciler bazen çok sıkıntı yapabiliyor ticaret sicil gazetelerindeki bazı nokta virgül konularını.

  http://www.ticaretsicil.gov.tr/

  adresinden ticaret sicili ile sorgulama yapıp şirketinizle ilgili konuların geçtiği önceki ticaret sicil gazetelerine ulaşabiliyorsunuz. Üyelik gerektiriyor, herhangi bir ücret yok.İsim soyisim ve geçerli bir e-posta yeterli oldu üyelik için. Pdf olarak kayıt da alabiliyorsunuz. Ben çok sevindim böyle bir imkanın bulunmasına. Sizin de işinize yarar diye düşünüyorum.

  Bilgilerinize.
   
  Fatma Gül Es bunu beğendi.
 15. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  şube tescili yapmanız gerekmektedir.
   
  Gülfem Polat bunu beğendi.
 16. İsmet Arslan

  İsmet Arslan CMNet Üyesi

  Maden ocaklarında bu durum gerçekleştirilemiyor. şuan çevre il müdürlüklerinin bu konu hakkında bilgisi var
   
 17. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Şahıs firmaları ile ilgili bir sorum olacaktı.
  1.Bu firmalar ticaret sicil gazetesi yerine nasıl bir belge alıyorlar?
  2.Tesis şahsa ait olduğu için vergi numarası yerine çoğu işlemde şahsa ait TC kimlik numarası kullanıyor. Peki bu durumda Çevre Bilgi Sistemine kaydını nasıl yapabilirim?
   
 18. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  ticaret sicile mecur kayıt yaptırıyorsunuz. çevre bilgi sistemine girerken de kesinlikle dikkat edin vergi no yerine size maliyeden verilen vergi nosunu değil şirket sahibinin tc sini girin. ben bizzat yaşadım
   
 19. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Tamam peki teşekkür ederim. Tüm çevre işlemlerinde o zaman kimlik numarasını mı kullanmalıyım?
   
 20. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  normalde vergi nosunı da yazsanız tc kimlikte yazsanız aynı ünvan bilgileri maliye kayıtlarından gelmesi gerekli aslında. ama şahıs firmalarında dönem dönem bu tip sıkıntılar yaşanıyor. ilgili vergi dairesiyle bir görüşşün durumu onlara izah edin. bir yol göstereceklerdir.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.