Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

TL'nin simgesi açıklandı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  1.png
  Merkez Bankası tarafından düzenlenen ''TL Simge Yarışması''nın sonuçları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın katıldığı toplantıda açıklandı.

  Toplantıda konuşan Başçı, "TL simge yarışması fikri 2011-2015 planında TL'nin tanıtılması amacıyla yer aldı. Yarışma takvimi içinde 8362 adet başvuru yapıldı. Finale 7 tasarım kaldı. 7 simge arasından birinci seçildi. Simge TL'nin güvenli liman haline geldiğini gösteriyor" dedi.
  Başçı, Türk Lirası’nın yeni simgesinin altın oran uyumuna dikkat edilerek tasarlandığını bildirdi.

  Başbakan Yardımcısı Babacan ise, TL’nin simgesinin 9,5 yıllık dönemde, Türkiye’nin elde ettiği başarıların ve istikrarın da önemli bir simgesi olduğunu bildirdi.

  Kaynak : Milliyet

  slide.jpg
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Yeni TL simgemiz hayırlı olsun. Bence hiç fena olmamış..
   
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Bir yama program ile çözülecekmiş diye duydum. F klavyelere de entegre edilir sanırım ama ne kadar yaygınlaşır göreceğiz.
   
 4. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Merkez Bankası'ndan bir eklenti ile yapılabiliyor bildiğim kadarıyla. Güzel veya değil ile ilgili yorum yapmak istemiyorum alıştıktan sonra farklı gelecektir neticede ama yazıya gelince bir kere o alt kısmı eğimli yapmaz çoğu kişi ( ben dahil :D ) Kıvrımlı değil köşeli yapılacaktır el yazısında.
   
 5. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Bir benzerlik buldum belki ilginizi çeker.
  Eki Görüntüle 11522
  Benzerlik var mı ne dersiniz?
  Benzeyen şey çok ilginç. "Armenian Dram Sign"

  Kaynak : Wikipdia
   
  Kezban Özer bunu beğendi.
 6. Öyküm Hız

  Öyküm Hız CMNet Üyesi

  pc 'de bir şekilde eklenti ile çözülür ama el ile yazımı zorlayabilir. sürekli itinayla yazmıyoruz neticede ve alt çizginin eğimi verilemediği taktirde, garip bir şekil alabiliyor. ayrıca arada çift çizgi kullanılmasa daha "özgün" olurdu diye düşünüyorum. yine de hayırlı olsun demek düşer.
   
 7. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  son 7 ye kalan simgeler...

  1.jpg

  2.jpg

  3.jpg

  4.jpg

  5.jpg

  6.jpg

  7.jpg
   
  Murat Erdem ve muhendis63 bunu beğendi.
 8. muhendis63

  muhendis63 CMNet Üyesi

  yoruma çok açık bir simge. ayrıca çok anlam çıkartılabilecek bir duruşu var,neyseki ihtiyarı yapılacak kadar profesyonel olmasada vardır bi bildikleri...hadi hayırlısı bakalım!
   
 9. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Türk Lirası simgesinin şifresi çözülmüş..! :komik:

  Am5g5xGCEAA2lpm.jpg
   
 10. Melike İlbilgi

  Melike İlbilgi CMNet Üyesi

  İlk gördüğümde de itici ve rahatsız edici bulmuştum, hala aynı fikirdeyim. O kadar aşina olduğumuz Euro yu yazarken bile zorlanıyorum..Bu simgeyi elle nasıl yazıcaz :confused: 3 ve 4 çok daha iyi geldi bana.. Bizim fikrimizi soran olmadığına göre ee hayırlı olsun diyelim hep birlikte :)
   
 11. Mahir Yakın

  Mahir Yakın CMNet Üyesi

  Hayırlı olsun simgemiz. Güzel duruyor. Beğendim.
   
 12. Akın Y.

  Akın Y. CMNet Üyesi

  Bilgisayara nasıl yükleniyor?
  Merkez Bankası'nın internet sitesinde hazırlanan özel program kısa sürede bilgisayara yükleniyor. Başta Windows, Mac ve Linux platformları olmak üzere farklı sistemlerle uyumlu program yüklendikten sonra kullanıcının yeni simgeyi yazması için sırasıyla "AltGr+T" veya "Control+Alt+T" tuşlarına basması gerekiyor. Program tcmb.gov.tr sitesinin sağındaki 'TL Simge' bölümünde yer alıyor. Cep telefonları ve tablet PC'ler için Android ve iPhone (iOS) platformları için de program var.
   
 13. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Farklı bir görüşte;

  Türk Lirası'nınsembolü ilk aşamada komünizmin simgesi orak ve çekiçe benzetilmeye çalışılsa da asıl skandal bu şok benzerlikle patlayacak diyebiliriz.
  Ermeni para biriminin sembolünü ters çevirince Türk Lirası için tasarlanan sembol ile karşılaşıyoruz.
  Ermeni Dramı için kullanılan bu sembole (Wikipedia'daki bilgilere göre) ilk kez 10. yüzyılda rastlandı. Bağımsızlık ilan edildikten sonra Ruble yerine kullanılan parada sembol tekrar kullanılmaya başlandı.
  Sosyal medyada Ermeni Soykırımı ile ilişkilendirilen ancak aslında Ermeni Dramı'nın sembolü ve artık Türk Lirası'nın yeni sembolü diyebiliriz.

  Kaynak: http://www.haberdar.com

  [​IMG]
   
 14. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  sekiz komalık büyük mücennep bemolüne benziyor. insanlar görmek istediklerini görüyor. ben beyendim. :p
   
 15. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Artık Türk Lirası' nında bir simgesi olması gerekiyordu. Gördüğüm ve anladığım kadarıyla TL ye benzetebilmek adına hep yakın ve aynı tipte tasarımlar hazırlanmış. Bu sebeble görsellik açısından fazla beklentiye girmedim. İlk görünce biraz çapaya benzetmiştim sanırım oda Türk Lira'sının güvenli liman olarak gösterimin bir parçasıymış.
   
 16. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Bu arada biz bu yeni simgeyi konuşurken Borsa bir süredir kapanmış durumda.. sabahta baya bi gecikmeli açılmıştı zaten. "60.725,88"
   
 17. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Ya ben şunu anlayamıyorum devamlı bir felaket tellalığıdır gidiyor :)) Ya yeryüzünde hiç bi şey yoktur ki eşi benzeri olmasın. ( Allah hariç tabi :)) ) Bunun haricinde herşey bi şeye benzer, birazda insanların hayal gücüne kalmış, nelere benzetenler çıkar ki :) Simge olarak bende çok beğendiğimi söyleyemem ama öküz altında buzağı aramanın da bi anlamı yok :)
   
  Müjdat Öner bunu beğendi.
 18. Adnan Sağlam

  Adnan Sağlam CMNet Üyesi

  bir benzerlik olsa keşke bi çok görüyorum ben ama :D
   
 19. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Simge gerçekten gerekli miydi ben ondan bile emin değilim. Tamam değerli paraların simgeleri var gibi bir cevap gelebilir ancak sırf simgesi var diye bir para değer ifade etmez bence.
  Bence bu daha iyi :D Ben çizdim, hem TL ye de benziyor, el yazısında daha kolay olur. :D
  Adsız.png
   
  Fatma Gül Es bunu beğendi.
 20. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  eline sağlık cihan.. çok net ve açık bir tasarım olmuş.. yanlış anlaşılmalara hiç ihtimal vermiyor :)
   
  Seda Güney bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları