• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

TMGD Sınavına hazırlık

Melike Yıldız Kurtar

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Etken Çevre Danışmanlık
Merhaba arkadaşlar,

Nisan ayında yapılacak olan TMGD sınavına gireceğim fakat katılacağım kursun eğitimleri mart ayında başlayacak. Bu birkaç haftalık süreçte sınava yönelik nasıl bir hazırlık yapabilirim? Çıkmış sorulara bakayım dedim ama eğitime katılmadan soruları çözmek pek mümkün değil sanırım, en azından eğitimde bana kolaylık sağlayacak bir ön hazırlık yaparsam iyi olur diye düşünüyorum. Daha önce bu sınava hazırlanmış olan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim..

@Melike Yıldız

Evet şu an ben de öyle indirdim. Kolay gelsin iyi çalışmalar :)

çevre görevlisi+tmgd birlikte yapılamıyor malesef (tehlikeli atık taşıma ve bertaraf firmaları hariç) o sebepten, eğer ki tmgd yi iş olarak yapacaksanız alın derim, alır almaz gelir sağlayabileceğiniz iş değil malesef.Sigorta girişiniz tmgd olup, sistemde çevre görevlisi olmak iki bakanlığın takip edebileceği bir durum değilse bu şartlarda yapılabilir, ancak risk gibi geliyor bana.

@Gülay
Tehlikeli atık taşımacılığı yapan bir firmada çalışıyorum ve tesis aynı zamanda çevre danışmanlık hizmeti de alıyor. O nedenle sorun olmaz sanırım değil mi?

@Melike Yıldız
sigorta girişiniz tmgd olacak, çevre görevlisi ve isg ile bir işiniz yok anladığım kadarıyla bu sebeple olmaz ama Ulaştırma Bakanlığı'nın bir yazısında atık firmalarında çevre görevlisi tmgd yapabilir yazıyordu. Yazıya ulaşın.

Merhaba, kursa başlayana kadar hiçbir şey bakmayın bence. Hatta insanların yorumlarını da okumayın gereksiz gözünüz korkacaktır. Hiçbir fikrim olmadan gittim, haliyle ön yargım da yoktu ve çalışıyordum bir taraftan. Biraz da benim tembelliğimden pek çalışmamıştım sınava ama ilk girişte kazandım. Mümkün değil çok zor diye bir şey yok. Görsel hafızanız iyiyse, etiketlemeyi de iyi yaptıysanız korkmanıza gerek yok. Neyi nerede bulacağınızı bilmek ve soruyu dikkatli okumak yeterli. Genelde hatalar Türkçe sınavlarındaki gibi olumlu-olumsuz eklemelerden kaynaklanıyor (hangisi değildir vs. gibi soruları hatırlayın) Gözünüzü de korkutmayın lütfen.

---- Otomatik olarak birleştirilen çoklu mesaj ----

@Gülay
Sigortanın tmgd girişi olması gerektiği nerede yazıyor? (TMDGK'lar için olan yönetmelik hariç.)

@Gülay
Aynen çevre görevliliği ve isg ile bir bağlantım yoktu zaten ikisi de danışmanlıklar aracılığı ile yürütülüyor. Bahsettiğiniz yazıya bakacağım, teşekkürler.

---- Otomatik olarak birleştirilen çoklu mesaj ----

@Gizem Sunar
Fikirleriniz için teşekkürler.

Bakanlığımızca Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ çerçevesinde 29.04.2018 tarihinde yapılacak TMGD ADR ve TMGD RID+IMDG Kod Sınavında adaylar
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinde “Mevzuat”-“Uluslararası Sözleşmeler başlığı altında yayımlanan; ADR 2017, RID 2017 ve IMDG Kod 2016 Türkçe versiyonlarından sorumlu olacaklar.

Bakanlık tarafından yayımlanan duyuru bu şekilde arkadaşlar. Bilgilerinize...Şu durumda bizim aldığımız eğitim içeriği yeterli değil gibi geldi bana detaylı bilgi alınca tekrar paylaşırım. Sizlerden de öğrenen olursa paylaşmanızı rica ediyorum.

@neriman_i
İşle birlikte yürütmek baya yorucu oluyor ama elimden geleni yapmaya çalışıyorum, sizde durumlar nasıl Neriman Hanım? Denemelere başladınız mı?

bence isiniz biraz daha kolay olabilir bilgileriniz taze olacak. tek detay bol bol soru cozmek ve kitabi düzgün isaretlemek. egitimde hocadan rica edin soru cozsun bol bol.

Ben sınava 2 sene önce girmiştim.Elimde bazı karışık sorular ve kısa notlar var benim isteyenlerle paylaşabilirim. Pek düzenli değil ama onu da baştan söylemek isterim :)

@Tolgay Doğan
Eğitim geçen hafta bitti şuan bireysel olarak çalışıyorum, dediğiniz gibi bol bol soru çözmek gerekiyor..

@Gökhan B.

Paylaşırsanız çok sevinirim Gökhan Bey

@Melike Yıldız
Mesaj altında mail adresim yazıyor. Buraya direk mail yazmak yasak olduğu için bana bi mail atarsanız bende size iletmiş olurum

@Melike Yıldız

İşle birlikte çok yorucu. 9 aralık sınavını çözdüm. Tabi ki hataydı ilk etapta çözmek :) Çünkü baya zor. Daha kolay sorulardan başlamak gerek. 2014 sınavları son sınava göre çantada keklik. Önümüzdeki sınavın zorluk derecesini bilemiyorum tabi ki ama genel kanı tmgd ihtiyacından dolayı çok zor olmayacağı. ( ki ben zannetmiyorum kolay olacağını ) 4. 5. etiket yapışım. Çalışmaya çalışıyorum bakalım sonuç ne olacak.

@neriman_i
Ben çıkmış soruları en sona bıraktım, piyasada birkaç deneme seti var ilk etapta onları çözmenizi öneririm ki ben onlarda bile çok iyi sonuçlar alamıyorum. Hayırlısı bakalım, tek temennim sınavı kolay yapmaları..