• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Toplama Ayırma Tesisleri, Belgelendirme

Esra Alıç

Kayıtlı Kullanıcı
Ambalaj Atığı Tolama Ayırma Tesisleri, geri döünüşüm fabrikalarına nasıl belgelendirme yapıyor? Konu hakkında bilgisi çalışması olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim...

merhaba arkadaşlar,
benim bir sorum olacaktı. belgelendirme yapıldıktan sonra sistemdeki verileri il müdürlükleri mi değerlendiriyor yoksa bakanlık mı? bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

iyi çalışmalar

NERMİN TUĞRALI
Çevre mühendisi

@Ümit Aydın
peki sadece kaynakta ayırma üzerindenmi yaptın girişleri yoksa diğer temin yöntemlerini kullandınmı?birde aynı zamnda sistem kabul ettimi?

arkadaşlar belgelendirmeleri girerken sistem üstünden zaten girişlerden giremiyorsunuz ki, ayrıca kaynakta ayrı toplama yani yönetim planı dahilindekiler dışında giriş kullanamazsınız.

@Birgül Bakanoğlu
evet girişleri yaparken sistemden girilmiyor ama giriş faturalarında diğer temin yöntemlerinden hepsini kullanabiliyormuyuz?

2011 yılında yapılan belgelendirmelerde giriş olarak sadece yönetm planı dahilindekiler kullanılırdı (fabrikalar hariç tabiki ) yönetmelik değişti evet ama kullanılan belgeler değişmedi. bu sene belgelendirme yapmadım ama kullanılan belgelerde değişiklik yok sadece belediye yapacak deniyor ki bence onun uygulaması şu şekilde olabilir. tat yapar belediye onaylar. geçen senede bunu istediler belediye onayı olmayan kabul edilmedi.uygulamanın anca bu şekilde olabileceğini düşünüyorum. çünkü belgelendirme dosyası tatın çıkış değerine göre yapılıyorsa belediye nasıl yapabilir? anca yapılanı onaylar ki böylece sorumluluk belediyede olur.ve tabiki üçlü sözleşmeyi unutmamak gerekir.

@Birgül Bakanoğlu
valla ben sanayi tesislerinden gelen mallarıda belgelendirmede kullanıyorum tesise giren atıklar olarak bi sıkıntıda çıkmadı şu anda.

belediyeyle bir işim yokki sanayi tesislerinden gelen malları sisteme girerken. belediyelerinki ayrı saanyi tesislerinin ki ayrı. belgelendirmede kullanırken de belediye sadece 3 lü sözleşmeyi imzalıyor tamam başka birşey onaylamasına gerek yok

tekirdağ bölgesinde çalışıyordum ve 2010 yılında yaptığım belgelendirme dosyam geri dönmüştü.sebebi mücavir alan dışındaki fabrikayı kullanamazsınız dediler ve özet tabloyu belediyeye onaylattırılması gerekiyor dediler.2011 yılında da sadece belediye sınırları içinde yani evlerden toplananları kabul edeceklerini söylediler o şekilde yaptım.yani ben Tekirdağ da 2010 yılından beri yaptığım bütün belgelendirme giriş özet tablolarının altına belediyeden onay aldım. sözleşme dışında. çünkü il çevre böyle istedi.

@Birgül Bakanoğlu
valla bu konularda bütün il müdürlükleri farklı yollar izliyorlar. kimin ne isteyeceği belli olmuyor, bazı il müdürlükleri üçlü sözleşme bile istemiyordu geçen yıl. onun için belgelendirmeyi yapmadan önce oranın il müdürlüğünü arayıp ne istediğini öğrenmek gerekiyor bence. geçen yıl bir sorun çıkmadı. bu yılda 2 tane yaptım ama henüz bir ses çıkmadı.

arkadaşlar belgelendirme yapabilen varmı? 3-4 günden beri sisteme giriyorum "2012 yılı için belgelendirme yapamazsınız" diyor. bu sistemden mi kaynaklı yoksa başka bir sorun mu var?

@Ümit Aydın
Merhabalar
2012 yılı belgelendirmeler konusunda bir kaç hafta içerisinde bir teblig çıkacak ve çıkacak tebliğe görede belgelendirme işlemini tat tesislerinden alıp belediyelere vermeyi düşünüyorlar.......
Yayınlanana kadar değişme olasılıgı var ama alt yapısı hazırlanmış durumda ki online sistemde gerekli değişiklik yapılmış....
Tavsiyem 2012 için belgelendirme ile ilgili herhangi bir planınız olmasın....
İyi çalışmalar.

Belgelendirmede yalnızca evlerden toplanan ambalaj atıkların belgeleri mi kullanılıyor, yoksa sanayi tesislerinden gelen ambalaj atıkların belgeleri de geçerli mi?

Atık yönetim planı çerçevesinde toplanılanlar belgelendirilebilir. Bu kapsamda sanayi tesisi, ev veya market olması önemli olmaz diye düşünüyorum. Yalnız şöyle birşey var, fabrika ile yaptığınız sözleşmeye belediye de dahil olarak 3 lü sözleşme olmalıdır.