Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Toplama ayırma tesisleri kimlerden atık alabilir?

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında hüseyinakbiyik tarafından paylaşıldı.

 1. hüseyinakbiyik

  hüseyinakbiyik CMNet Üyesi

  Lisanlı bir ambalaj atığı toplama ayırma ve geri dönüşüm tesisinde çevre mühendisi olarak çalışmaktayım. Bilindiği üzere her ay atikambalaj.cevre.gov.tr adresinden TAT'leri için atık ambalaj beyanı (Ek-7) yapılması gerekmektedir. Benim merak ettiğim sorular şu şekilde;

  1- Tesisimizin herhangi bir belediye ile sözleşmesi bulunmuyor. Tesisimize toplayıcıların getirmiş olduğu ambalaj atıklarını kabul edebilir miyiz? Bu atıklar için gider pusulaları düzenlense bunları beyan edebilir miyiz?

  2- Tesis TAT ve GDT Lisansına sahip. Ek-7 ve Ek-8 doldurulurken nasıl bir yol izlenmeli? TAT'dan çıkış yapıp GDT' ye mi gireceğiz eğer öyleyse fatura bilgileri nasıl girilecek?

  3- Başka illerden tesisimize atık getirmesi için toplama noktaları oluşturabilir miyiz? Şartları nelerdir?
   
 2. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

  Hüseyin Bey Hüseyin Bey :) hoş geldiniz :)
   
 3. hüseyinakbiyik

  hüseyinakbiyik CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim Şeyma Hanım. :)
  Cevaplarınızı bekliyorum.
   
  Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
 4. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

  Bu konuda pek bilgi sahibi değilim. :) Ancak yardımcı olacak arkadaşlar vardır.
   
 5. Ezgi Karabulut

  Ezgi Karabulut CMNet Üyesi

  Hüseyin bey toplayıcılardan aldıgınızı her yerde soylemeyın derim :) toplayıcılara düzenlediğiniz gider pusulalarını bildirim yapamıyorsunuz. bıldırım yapabılmenız için atıklarını aldığınız firmaların faturasını kullanabilirsiniz. çıkış yaparken de lisanslı TAT ya da lisanslı GDT olması lazım.Ben GDT de hiç çalışmadığım için diğer sorunuzu daha tecrubeli arkadaşların cevaplandıracağını düşünüyorum.
   
 6. hüseyinakbiyik

  hüseyinakbiyik CMNet Üyesi

  Ezgi Hanım, kabul edebilir miyiz anlamında sormuştum :)
   
 7. Ezgi Karabulut

  Ezgi Karabulut CMNet Üyesi

  pardon yanlış anlaşılma oldu ozmn :)
   
 8. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Merhaba Hüseyin Bey,
  1- Siz bir toplama tesisi olduğunuz için toplamayı direkt sizin yapmanız gerekiyor. Bu durumda size başkları tarafından getirilen atıklar kayıtdışı olmaktadır. Bunu bildirimlerinizde kullanmazsınız. Toplayıcıların lisanslandırılması zaten bu kayıtdışı toplamayı yok etmek için kurulmuş bir düzendir.
  2- Bu konuda tahminimce iki farkı şirket gibi düşünülerek TAT'dan çıkış gösterip, GDT'ye giriş yapacaksınızdır ancak fatu bilgilerinin girişi kısmını nasıl halledeceğinizi bilemiyorum, muhasebecinizden de yardım alabilirsiniz bu konularda.
  3- Bu soruya yönetmelikteki madde ile cevap verebilirim;
  Ambalaj atığı aktarma merkezi
  MADDE 26 –

  (1) Çevre lisanslı toplama-ayırma tesisleri, ambalaj atığı yönetim planı bulunması durumunda sözleşme yapılan belediye sınırları içinde bir adet ambalaj atığı aktarma merkezi kurabilir.

  (2) Bu merkezler, ticaret sicil gazetesinde belirtilmek şartıyla çevre lisanslı toplama
  ayırma tesislerinin şubeleri şeklinde kurularak, il çevre ve şehircilik müdürlüklerince kayıt altına alınır.
  (3) Ambalaj atıkları yönetim planı kapsamında toplanan ambalaj atıkları, sadece bu merkezin bağlı olduğu çevre lisanslı toplama-ayırma tesisine götürülür.

  Bu durumda eğer belediye ile anlaşmanız yoksa aktarma merkezi kuramıyorsunuz sanırım. Bu konuda siz isterseniz İl Müdürlüğüne danışın bir de.
   
  Tijen Canişcioğlu bunu beğendi.
 9. Koray

  Koray CMNet Üyesi

  Hüseyin bey hayırlı olsun işiniz
  tat ve gdt lisanslı tesisiniz için atikambalaj.cevre.gov.tr adresinde tesislerinizin farklı kodları kullanıcı kodları vardır ve bunun üzerinden beyanlarınızı yapmanız gerekir. sorularınıza gelecek olursak
  1- Bulunduğunuz bölgenin belediyesiyle sözleşme yapmanızı öneririm. Böylece atık yönetim planı doğrultusunda daha çok alanda faaliyet gösterebilirsiniz. Ayrıca Tükçev gibi yetkilendirilmiş kuruluşlarla anlaşmanız olur, farklı bir yerden de maddi kaynağınız olmuş olur. 24.08.2011 ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliğnden sonra bundan önce faaliyet gösteren sokak toplayıcıları dediğimiz amcalarımız artık işe karışamıyor. Bu yüzden gider pusulalarını işin içine katmayın onların geçerliliği kalmadı.
  2- tat tesisinize giren malzeme ile ilgili beyanınızı tat için alınan kullanıcı kodu üzerinden ek 7b den girişinizi yaparsınız ancak belediye ile anlaşmanız olmadığından kaynakta ayrı toplamayı seçemezsiniz sanayi veya listedeki diğer seçeneklerden yapmanız gerekecek. girişlerinizi yaptıktan sonra çıkışınızı gdt nin faaliyet kısmına göre ( kağıt mı pp mi ps mi bunlardan hangisi ise) o malzeme üzerinden kendi gdtnize yapabilirsiniz. tat girişlerinde firmanızın ambalaj atığı alındı belgesini çıkışlarda irsaliyeli faturalarınızı kullanırsınız fatura no olarak
  3- başka bir ilden atık getirmeniz
  o ilin lisanslı tat tesisi belediye ile sözleşme imzalamış ise yaptıkları atık yönetim planından dolayı o bölgeye dokunamazsınız.

  herhangi bir sorunuz olursa yardım edebilirim kolay gelsin.
   
  hepaistos bunu beğendi.
 10. hüseyinakbiyik

  hüseyinakbiyik CMNet Üyesi

  Teşekkürler Koray Bey,

  Yalnız Toplama Ayırma ve Geri Dönüşüm faaliyetini aynı fabrikada gerçekleştiriyoruz. Bizim tek şifremiz var ve bu şifreyle atık ambalaj beyan sistemine girdiğimde sistem TAT için Ek-7 ve GDT için Ek-8 i doldurmama izin veriyor. Benim merak ettiğim şirket içi faturalandırma gibi bir durum mu olacak?
   
 11. Koray

  Koray CMNet Üyesi

  benim tahminim TAT ta EK-7B den giriş olarak yapacağınız atık miktarına göre Ek 7-C den GDT ye çıkış yapmanız gerekecek. Ancak kesin bir bilgiye ulaşın
  sistemde genel dosyasının içinde firma güncelle bölümü var burada il çevre sorumlusu yazmakta kendisiyle konu ile ilgili iletişime geçerseniz en doğru bilgiye ulaşırsınız
   
 12. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  @Koray Bey farklı ilden alamazsınız derken sanayi ise durum değişmez mi? Alamazsınız diye bir ibare var mı?
   
  Sena ÇETİNKAYA bunu beğendi.
 13. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

  Benim çalıştığım TAT firması başka şehirdeki sanayi kaynaklı firmadan mal almıştı, ama tabi doğru bir uygulama mı, değil mi bilmiyorum :D Gülay hanımın sorusunun cevabını bende merak ediyorum açıkçası :)
   
 14. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  Biz de alıyoruz :D
   
 15. Koray

  Koray CMNet Üyesi

  gülay hanım eğer sanayi tesisinin olduğu bölgede belediye ile anlaşmalı lisanslı tesis varsa atık yönetim planı mevcutsa ve onların mücavir alanı kapsamında ise alınması uygul değil. o bölgenin lisanslı tesisi alacak ordaki atıkları. ancak firmanın sizin bulunduğunuz bölgede bir faaliyet gösteren bir tesisi varsa orası üzerinden almanınz daha doğru olur. yönetmelikte mücavir alan kısımlarının önemli olduğunu düşünüyorum.

   
 16. hüseyinakbiyik

  hüseyinakbiyik CMNet Üyesi

  Gülay Hanım sizinle bu konuyu görüşmüştük, faydalı bilgiler edindim sayenizde. Yarın il çevre ile görüşmeye gideceğim, hepsini netliğe kavuşturacağız hayırlısıyla. Bu konu hakkında merak ettiğiniz bir şey varsa gittiğimde onuda öğrenmeye çalışırım. Yazmanız yeterli.
   
  gülay bunu beğendi.
 17. Koray

  Koray CMNet Üyesi

  hüseyin bey tesisinizin il çevre sorumlusu size en doğru bilgileri verecektir. umarım sorunlarınızı çözersiniz
   
 18. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Mücavir alanlar ile ilgili karar değişmişti. Yönetmelikte Madde 5 ( d ) bendine bakabilirsiniz. İlgili madde aşağıda yer almaktadır.

  d) Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını, bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak, diğer atıklardan ayrı biriktirmek ve belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür. Ancak, organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, satış noktaları ve alışveriş merkezleri, belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesisler, belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verebilirler.
   
  Koray bunu beğendi.
 19. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  O halde mücavir alan diye belirtmekte fayda var çünkü ben yazdığınızı okuduğumda sadece mücavir alan şeklinde anlamadım.
   
 20. hüseyinakbiyik

  hüseyinakbiyik CMNet Üyesi

  Ben birde şunu merak ediyorum Gülay Hanım.

  Firmamız çevre danışmanlık hizmeti de alıyor. Bildiğiniz gibi çevre mühendisi çalıştırma zorunluluğu da var. Bu durumda kendimi sisteme çevre görevlisi olarak atamalı mıyım? Atayacaksam nasıl bir yol izlemeliyim?
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...