• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Toplama ayırma

t.yıldız

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
aksu çevre
Lisanslı ambalaj atığı toplama ayırma tesisinin müstakil çevre mühendisiyim fakat bulunduğumuz belediyelerle sözleşmemiz henüz yok buna karşın hava alanı ile sözleşme yapıp ambalaj atıklarını toplayabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürle

Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliğinin 13. Maddesi kapsamında
Belediyenin yönetim sistemi dışında kalan ambalaj atığı üreticileri, tüketim sonucu oluşan ambalaj atıklarını
çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde ayrı olarak biriktirerek belediyenin toplama sistemine veya çevre lisanslı ambalaj atığı işleme tesislerine verirler. Havaalanları belediye sınırları içerisinde olduğu için ve sizin belediye ile anlaşmanız olmadığından toplama hakkına sahip değilsiniz

@p.culha

bu webdosyayı bakanlığın sitesinden görüntülüyorsunuz ve hava alanları sistemden ayrı yazıyor. Siz bunun çıktısını alıp kendi müdürlüğünüze danışın. En doğru cevabı oradan alırsınız. Ya da direkt bakanlığı da arayabilirsiniz.

Ambalaj atığı toplama ayırma tesisleri karışık ambalaj atıklarını ayrıştırıp veya ayrıştırmadan depolama tesislerine satabilirler mi? yardımcı olursanız sevinirim

Erdi Bey Merhaba,
Ambalaj atığı toplama ayırma tesislerinde sağlanması gereken kriterler

MADDE 29 – (1) Ambalaj atıklarının toplanarak cinslerine göre ayrıldığı toplama ayırma tesislerinde;

h) Tesise kabul edilen karışık ambalaj atıklarının sadece ayırma bantlarında ayrıştırılmasının sağlanması zorunludur. ibaresi yer almaktadır.

Teşekkür ederim Olgaç Bey , ATAT olarak ayrıştırılan atıkların geri kazanım firması almadan ticari amaçlı olarak başka bir ATAT a satılması ve onun üzerinden geri kazanım firmasına gönderilmesi mümkün müdür? Yada TAT lar kendi aralarında atık transferi yapabilirler mi? Araştırdım ancak bu konuda birşey bulamadım.

@erdi Yeni ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği yayınlanmadan önce Bakanlık olağanüstü durumlar dışında tatlar arası atık gönderimi yasaktı. Hatta bununla ilgili bir yazı yayınlamıştı. Yönetmelikte şöyle bir ibare geçmektedir;

(4) Toplama ayırma tesisleri tarafından tesise kabul edilen ve işlenen ambalaj atıkları çevre lisanslı ambalaj atığı geri dönüşüm tesislerine gönderilir. Ancak maddesel geri dönüşümü yapılamayan ve/veya maddesel geri dönüşümü ekonomik olmadığı anlaşılan ambalaj atıklarının diğer geri dönüşüm yöntemleri ile de geri dönüşümü sağlanamazsa, bu atıklar enerji geri kazanımı amacı ile faaliyet gösteren çevre lisanslı atık işleme tesislerine veya yakma tesislerine gönderilir.