• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Toprak kirliliğinin kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmelik

Burak Yeniay

Kayıtlı Kullanıcı
Yönetmeliği okudum, ancak kafama takılan bir konu var. Bu yönetmeliğe tabi olmak için esas, "faaliyette toprak ile temas" mıdır? Yönetmeliğin "Faaliyet ön bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" kısmı " Ek-2, Tablo 2’de yer alan faaliyetleri yürüten mevcut faaliyet sahipleri ile yeni başlayacak faaliyet sahipleri Ek-3’de yer alan Faaliyet Ön Bilgi Formunu Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sisteminde doldurarak il müdürlüğüne bildirir." demekte ancak 14 Haziran 2012 PERŞEMBE resmi gazete yayınlayan yeni "Tablo-2" ile neredeyse dahil olmayan faaliyet bırakılmamış. Şimdi tüm bu firmalar bu işlemi mi yapacak? Diyelim tesisimiz tüm faaliyetini geçirimsiz yüzeyde gerçekleştirmekte, Atık Yönetim Planı, Kimyasalların Envanteri, Seveso, Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS) gibi gerekli her şeyi yaptı. Beyanlarını düzenli yapmakta ve tesisten kontrolsüz atık çıkmamakta, toprağa atık vermemekteyse. Yine de tablo-2'de olduğu için "Faaliyet ön bilgi formu" doldurmakla yükümlü müdür?

yazmayı unutmuşum "Faaliyet ön bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" 8/6/2013 tarihinde yürürlüğe girecek. Yine de yükümlü olup olmama kısmından emin olmak istiyorum.

hastanenin elimde bir kapasite raporu yok o yuzden eklemicem kimyasallarda ise el dezenfektanları ,diyaliz üniteleri için solüsyonlar,patoloji labda kullanılan kimyasallar var ama ek-2 listesinde yok ve bazı hastanelerin malzeme güvenlik bilgi formlarıda yok onları nasıl yapıcam bilmiyorum elimde veri yok

Selam,

Faaliyet Ön Bilgi Formlarının sisteme girilme tarihi olan 8 eylülün ertelenmesi gibi bir durum var mı acaba ya da yetiştiremeyen tesisler için ilâve süre verilecek mi?

Nace kodlarında elbette var fakat toprak yönetmeliğin ek2 sindeki listede yok. 10 dak önce bakanlıkla görüştüm, beton santralleri dahil değil

@Yiğit Coşaner az önce bakanlıktan biri ile görüştüm.sürenin uzatılması gibi bir durum söz konusu değilmiş. sistem bir süre daha açık kalacakmış ancak il müdürlüğünden yazılı olarak ek süre talep edin dediler.

@Elmas Maden

Anladığım yıl içinde toplam 1 ton olduğu. Anlamadığım kimyasalların tüketilen miktarımı yoksa depolanan miktarımı. Tüketirim fakat depolamam

@H. Mustafa Pekçetin
Kullanımmı, depolamamı

@Pınar Pelit Demir

2872 sayılı Çevre Kanunu madde 20
g) 12 nci maddede öngörülen bildirim ve bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 6.000 Türk Lirası (2015 Yılı için 11.619 TL) idarî para cezası verilir.

@bkurtay

Yıllık toplam kullanım 1 tondan fazla ise sisteme girilmesi gerekiyor. Ancak sisteme bildirilen miktar 1 seferde maksimum depolama kapasitesi.

ÖR: 250 litrelik bir kimyasal tankında depolama yapılıyor. yılda toplam kullanım 1 ton altındaysa o kimyasalı sisteme girmenize gerek yok. ancak 1 tondan fazlaysa sisteme giriyorsunuz ve depolama kapasitesine 0,25 m3 olarak giriyorsunuz.

arkadaşlar merhaba,

çalıştığım firmada yedek parça imalatı yapılıyor. ve doğal olarak boyahane bölümü var. bu boya kimyasallarını da depolanan tehlikeli kimyasal bölümüne kaydedeckmiyim

@Tuğba Çivioğlu

Kimyasalların CAS numaralarına ulaşıp (MSDS var ise orada yazıyordur.) Tehlikeli Maddelerin ve Müstahzarların Sınıflandırılması, Ambalajlanması ve Etiketlenmesi Hakkındaki Yönetmeliğin Ek 2 listesinde aratın. listede var ise bildirin. yoksa bildirmenize gerek yok.

Benim merak ettiğim bir konu daha var tehlikesiz atık geri dönüşümü yapan firmalar ( ambalajdan plastik granül gibi ) yada tekstil de iplik boyama işlemi yapanlarında bu sisteme giriş yapması gereklimi listede tam bulamadım ikisini de bir de siyaliz merkezlerinde bulunan mineralli sular bu kapsama girer mi yardımcı olursunuz çok sevinirim az bir süremiz kaldı biliyorsunuz :(

@S.yanardağ

Tekstilde iplik boyama işlemi yapanlar, "13.30 Tekstil ürünlerinin bitirilmesi" NACE kodundan kapsama girmektedir.

"13.30: Bu grup, tekstil ürünlerinin ve giyilecek diğer kıyafetlerin tamamlama faaliyetlerini kapsamaktadır örn. ağartma, boyama, kaplama vb.. Bu sınıf aşağıdakileri kapsamaktadır; - tekstil elyafının, ipliklerinin, kumaşlarının ve giyim kuşam da dahil tekstil maddelerinin ağartılması ve boyanması, - tekstil ürünlerinin ve giyim kuşam da dahil tekstil maddelerinin kaplanması, kurutulması, buharlanması, daraltılması, yamalanması, sanforlanması, merserize edilmesi."

Arkadaşlar merhaba;

Kirlenmiş sahalarla ilgili olarak öncelikli olarak Çevre Bilgi Sisteminden firma kaydımı yapıyoruz, yoksa İl Müdürlüğünden Kullanıcı adı ve şifremi alıyoruz ilk adım olarak ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim??

@veysel
Firmanızın çevre bilgi sistemine kaydı var ise ek uygulama başvuru formunun sistem üzerinden çıktısını alarak "Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi uygulamasını işaretleyerek İl Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekiyor.
Sisteme kaydınız yok ise kayıt işlemleri sırasında zaten uygulamaları seçebiliyorsunuz.