• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Toprak kirliliğinin kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmelik

Burak Yeniay

Kayıtlı Kullanıcı
Yönetmeliği okudum, ancak kafama takılan bir konu var. Bu yönetmeliğe tabi olmak için esas, "faaliyette toprak ile temas" mıdır? Yönetmeliğin "Faaliyet ön bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" kısmı " Ek-2, Tablo 2’de yer alan faaliyetleri yürüten mevcut faaliyet sahipleri ile yeni başlayacak faaliyet sahipleri Ek-3’de yer alan Faaliyet Ön Bilgi Formunu Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sisteminde doldurarak il müdürlüğüne bildirir." demekte ancak 14 Haziran 2012 PERŞEMBE resmi gazete yayınlayan yeni "Tablo-2" ile neredeyse dahil olmayan faaliyet bırakılmamış. Şimdi tüm bu firmalar bu işlemi mi yapacak? Diyelim tesisimiz tüm faaliyetini geçirimsiz yüzeyde gerçekleştirmekte, Atık Yönetim Planı, Kimyasalların Envanteri, Seveso, Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS) gibi gerekli her şeyi yaptı. Beyanlarını düzenli yapmakta ve tesisten kontrolsüz atık çıkmamakta, toprağa atık vermemekteyse. Yine de tablo-2'de olduğu için "Faaliyet ön bilgi formu" doldurmakla yükümlü müdür?

yazmayı unutmuşum "Faaliyet ön bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" 8/6/2013 tarihinde yürürlüğe girecek. Yine de yükümlü olup olmama kısmından emin olmak istiyorum.

Herkes firmalarını kontrol etsin arkadaşlar. Bende şu an itibariyle ek uygulama başvuru formunda Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi gözükmekte. Bildirim sistemi açılmış arkadaşlar lütfen bilgi versin. Hatta kaydetmeden doldurarak ekran görüntüsü alıp foruma atabilirseniz çok daha iyi olacak ve diğer arkadaşlarımız da sistem hakkında bir fikir sahibi olacaklardır.

Not: Mesajı rahatsız edici olarak işaretleyen arkadaşlarım sanırım kimsenin bilgilenmesini istemiyor bu gibi konularda.

Yönetmelik açık. 8'inde sistem açılacak 3 ay içinde veri girilecek. Sisteme girebilen arkadaş var mı?

Bakanlıktan ilgili birim ile görüşmem neticesinde, ek uygulama basvurusu yapıp ıl mudurlugunden onaylandıktan sonra, sıstem aktıf kullanılıyormuş bugun için. sistem açıldığında açıklayıcı dökümanlar ve sıkça sorulan sorular paylaşılmış, bakanlığa yonlendırılen soruları burada paylaşarak cevap vermısler. form doldurulacak ve ekine istenen evraklar eklenecek. kapasite raporu vazıyet kml dosyası gıbı evraklar ıstemısler. formun çıktısını almaya musaıt degılmış sıstem. elle formu doldurup cıktı alıp ve sıstemın verdığı numarayı dılekcemızde belırterek il müdürlüğüne başvuru yapıyoruz. Henüz sistemi göremediğim için telefonda konuştuklarımı paylaştım:)

@morgul
Güzel soru. Vekaletiniz varsa danışman tarafından yoksa tesis yetkilisi tarafından, bildirimleri yapan kişi tarafından.

Merhaba, Ön Bilgi Formunun 4. maddesi doldurulurken Ek-2'ye göre doldurulacaktır diyor ancak benim bulabildiğim ek-2 şu şekilde:

Ek-2: Kirlilik Gösterge Parametreleri Listesi, Potansiyel Toprak Kirletici Faaliyetler ve Faaliyete Özel Kirlilik Gösterge Parametreleri
Tablo 1. Kirlilik Gösterge Parametreleri Listesi

bunun yerine

Ek-1: Jenerik Kirletici Sınır Değerler Listesi

listesine bakıp mı formu dolduracağız?

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• ekler.doc
    1.3 MB · Görüntüleme: 217
saha durum ve risk değerlendirme raporunu bakanlıkça yetkilendirilmiş kurum veya kuruluşa hazırlatır ibaresindeki yetkilendirilmiş kurumlar kimdir?

Arkadaşlar merhaba.Ben firma adına bu işlemleri yapıcam.Vergi numarası ile firmayı girdikten sonra kullanıcı formu ve sözleşmeyi yaptık çıktısını aldık dilekçe ile il çevre ye gönderdik.Yalnız işlemleri yaparken altta
Kirlenmiş sahalar
Çevre yönetim sistemi
Atık beyan sistemi
vb maddeler vardı atık yönetim sistemi ile kirlenmiş sahalar sistemini işaretledim ve çıktısını aldım.
Yalnız faaliyet ön bilgi formunu doldurup yüklememiz gerekecek sanırım akaryakıt istasyonları için

Merhabalar,
Faaliyet ön bilgi formunu dolduruken KML dosyasını sisteme yüklememiz isteniyor fakat, sistem kullanımı kısmında KML dosyası hazırlama sekmesini açamıyorum pdf hata veriyor. Verilen hata pc kaynaklı değil maalesef, dosyayı açabilen yada KML dosyası formatını bilen arkadaşlar yardımcı olabilirmi?

Merhaba, yetkilendirilmiş firmalardan birinde çalışıyorum

8 hazirandan önce bu iş firmalar için gönüllülük esasına göreydi ancak 8 hazirandan sonra durum çok karıştı. Faaliyet ön bilgi formu, denetim formu ve diğer konularda size soracak çok sorum var derleyip parça parça soracağım :)

Şimdiden teşekkürler

Sİstem üzerinden form doldurulduğunda sistemde İl Müdürlüğüne gönder butonu acılıyor :)

Ekli dosyalar

• Kirlenmiş Saha Etut Teknik Rehberi.pdf
    859 KB · Görüntüleme: 175
  • KS Temizleme ve İzleme Teknik Rehberi.pdf
    514.5 KB · Görüntüleme: 95
  • KS_Risk_Degerlendirme_Tek Rehberi.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 97
  • NACE_REV.2 Kod Listesi.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 167
  • Soru ve Cevaplar.docx
    22.6 KB · Görüntüleme: 222
  • Ek-3 Faaliyet Ön Bilgi Formu.docx