• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Toprak kirliliğinin kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmelik

Burak Yeniay

Kayıtlı Kullanıcı
Yönetmeliği okudum, ancak kafama takılan bir konu var. Bu yönetmeliğe tabi olmak için esas, "faaliyette toprak ile temas" mıdır? Yönetmeliğin "Faaliyet ön bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" kısmı " Ek-2, Tablo 2’de yer alan faaliyetleri yürüten mevcut faaliyet sahipleri ile yeni başlayacak faaliyet sahipleri Ek-3’de yer alan Faaliyet Ön Bilgi Formunu Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sisteminde doldurarak il müdürlüğüne bildirir." demekte ancak 14 Haziran 2012 PERŞEMBE resmi gazete yayınlayan yeni "Tablo-2" ile neredeyse dahil olmayan faaliyet bırakılmamış. Şimdi tüm bu firmalar bu işlemi mi yapacak? Diyelim tesisimiz tüm faaliyetini geçirimsiz yüzeyde gerçekleştirmekte, Atık Yönetim Planı, Kimyasalların Envanteri, Seveso, Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS) gibi gerekli her şeyi yaptı. Beyanlarını düzenli yapmakta ve tesisten kontrolsüz atık çıkmamakta, toprağa atık vermemekteyse. Yine de tablo-2'de olduğu için "Faaliyet ön bilgi formu" doldurmakla yükümlü müdür?

yazmayı unutmuşum "Faaliyet ön bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" 8/6/2013 tarihinde yürürlüğe girecek. Yine de yükümlü olup olmama kısmından emin olmak istiyorum.

@lizzie
O zaman sadece işletmede bulunan ve kapasitesi 1 tonun üzerinde olan tanklar ve bu tanklar içerisinde depolanan tehlikeli kimyasallar bildirilecek.

@Arif Onur Onhan hayır tek seferde 1ton ve üzeri depolanan değil, yılda toplam miktarı 1 tonu geçen tüm kimyasallar bildirilecek.
mesela; ayda 100 kg olacak şekilde depoladığınız ürün yıl bazında 100x12 1tonu geçtiği için bildirilmesi gerekiyor.

@Büşra Mülayim ilk önce çevre bilgi sisteminde; kirlenmiş sahalar bilgi sistemini kullanımınıza açtırmanız gerekiyor il müd. başvurarak.
sonra o uygulamada bulunan faaliyet ön bilgi formunu doldurup, yine sistem üzerinden göndereceksiniz.
aynı formu bi de çıktı olarak alıp il müd. yollamanız gerekiyor, bu kadar tümü.

@Büşra Mülayim doldurmamız gereken faaliyet ön bilgi formu - 5.kısımda tehlikeli kimyasalların bildirimini yapıyoruz.
ama bildirimi yaparken tesiste depolanan tüm tehlikeli kimyasalların değil de, sadece yıllık toplam 1tonun üzerinde depolananların bildirimini yapıyoruz.
1ton/yıl muhabbeti bu :)

Merhaba arkadaşlar önce bildiklerimi paylaşıp sonra sorumu soracağım:) İstanbul İl Çevreye şimdiye kadar 30 adet gönderim olmuş, A blok 2. katta Mustafa bey ilgileniyor konu ile yarın ona da soracağım ama size sorum şu bu Kapasite miktarına Seveso yu mu yazmış olacağız yani...Aslında Bakanlıktan Sinan beye sordum ama anlaşamadık. Seveso miktarı değil diyor ama örnek üzerinden giderken şöyle konuştuk: Aylık 2 kg depoluyorsam dedim yıllık miktar 24 olacak ve 4. bölüme hayır diycem evet deseydim 5. bölüme 24 kg mi yoksa 2 kg mi yazacaktım dedim o da 2 kg dedi. Tamam tam olarak sevesonun karşılığı değil ama sonuçta depolanan miktarın maximum u na tank hacmi değil de maximum miktarı yazmak daha mantıklı değil mi? adam sonuçta tankı hiç full kullanmayacak...

herkese günaydın.

formu bir lojistik firması için dolduracağım. Yönetmelik eklerinden olan Ek-3: Faaliyet Ön Bilgi Formu' nu dolduracağım. sektörel kirletici kaynaklarımız da nakliye olduğumuz için TPH, BTEX, TVOCs* imiş sanırım.

Bu kirletici yükleri için bir hesaplama ya da miktar nasıl bildireceğiz? ya da benim algılayamadığım bişey mi var :) çünkü forumu okuyunca farklı sularda yüzüyor gibiyiz :)))

@mrtdlc

Depolanan malzemenin hacmi yazılması gerekmektedir. kirlenmiş sahalar online sisteminde sıkça sorulan sorular kısmından da bakabilirsiniz.

ekte bulunan dosya bazı sorularınıza cevap olacağını düşünmekteyim.

Ekli dosyalar

• Soru ve Cevaplar (1).docx
    22.6 KB · Görüntüleme: 192
bu formda 9. maddede belli alanlara uzaklığını sorguluyor. firma tepede bir yerde etrafında, bağ bahçe olan yerde var firmalarda var. ben hangi arazi hangi vasıfta nerden bilicem. neresi tarım arazisi vasfında ekip biçme durumuna göre mi karar vericem :naslyany:

@morgul

Etrafında bağ bahçe var ise tarım arazisi, ağaçlık ise orman, sadece arsa ise vasıfsız, yerleşim yeri varsa yerleşim, sanayi varsa sanayi.

arkadaşlar merhaba ben il çevreye sistem açılsın diye başvuru yaptım.Daha ses yok bakalım bu süreç bizi nereye götürecek:)

Arkadaşlar merhaba firma sistemim açılmış ama sadece Pdf formatı var doldurulacak sütun yok. Daha sonra açılır mı acaba arıyorum il çevre Müdürlüğü'nü ilgili arkadaşlar yok yerlerinde

Arkadaşlar Merhaba,
Gireceğimiz kimyasalları sorgularken karışımlarda neyi dikkate alıyorsunuz. Bazı kimyasallarda bir kaç tane CAS NO bulunuyor. Onları sisteme nasıl giriyorsunuz? Karışım olarak değil de tek tek ele alıyorsunuz?