• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Toprak kirliliğinin kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmelik

Burak Yeniay

Kayıtlı Kullanıcı
Yönetmeliği okudum, ancak kafama takılan bir konu var. Bu yönetmeliğe tabi olmak için esas, "faaliyette toprak ile temas" mıdır? Yönetmeliğin "Faaliyet ön bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" kısmı " Ek-2, Tablo 2’de yer alan faaliyetleri yürüten mevcut faaliyet sahipleri ile yeni başlayacak faaliyet sahipleri Ek-3’de yer alan Faaliyet Ön Bilgi Formunu Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sisteminde doldurarak il müdürlüğüne bildirir." demekte ancak 14 Haziran 2012 PERŞEMBE resmi gazete yayınlayan yeni "Tablo-2" ile neredeyse dahil olmayan faaliyet bırakılmamış. Şimdi tüm bu firmalar bu işlemi mi yapacak? Diyelim tesisimiz tüm faaliyetini geçirimsiz yüzeyde gerçekleştirmekte, Atık Yönetim Planı, Kimyasalların Envanteri, Seveso, Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS) gibi gerekli her şeyi yaptı. Beyanlarını düzenli yapmakta ve tesisten kontrolsüz atık çıkmamakta, toprağa atık vermemekteyse. Yine de tablo-2'de olduğu için "Faaliyet ön bilgi formu" doldurmakla yükümlü müdür?

yazmayı unutmuşum "Faaliyet ön bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" 8/6/2013 tarihinde yürürlüğe girecek. Yine de yükümlü olup olmama kısmından emin olmak istiyorum.

faaliyet ön bilgi için sistem hala açık değil mi arkadaşlar giren var mı?

Sistem hiç kapanmayacak diye biliyorum, yönetmeliğe göre;
GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 8 inci maddenin birinci fıkrasına göre Ek-2, Tablo 2’de yer alan faaliyetleri yürüten mevcut faaliyet sahipleri en geç üç ay içerisinde, yeni başlayacak faaliyet sahipleri ise faaliyete başladıktan sonra en geç bir ay içerisinde Ek-3 te yer alan Faaliyet Ön Bilgi Formunu Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sisteminde doldurarak il müdürlüğüne bildirir.

Arkadaşlar çevre ve şehircilik bakanlığının sayfalarına bakın, eğer böyle bir duyuru yoksa uzatma yoktur. Lütfen bilgi kirliliği oluşturmayalım. Sözle yapılan bilgilendirmeleri değil yazılı olanları dikkate alalım.

Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden evrak teslimi yaptığım sırada ben de duymuştum.ben pazartesi teslim yaptım o gün minimum 1 hafta uzadığını daha da uzarsa bilgi vereceklerini söylediler.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik gereği hazırlanması gereken Faaliyet Ön Bilgi Formu bildirim süresi uzatıldı
11.09.2015
Bilindiği üzere 08.06.2010 tarih ve 27605 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik" kapsamında yer alan faaliyetlerin Faaliyet Ön Bilgi Formlarını Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi üzerinden doldurmaları, ve imzalı olarak 08.09.2015 tarihine kadar İl Müdürlüklerimize sunmaları gerekmektedir.
Ancak "Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi" üzerinden faaliyet sahiplerince yapılan yoğun bildirimler, sistemin yavaşlamasına, form doldurma süresinin uzamasına ve sistemin kilitlenmesine neden olmuştur. Bu nedenle, sistem üzerinden yapılması gereken bildirimlerin elde olmayan mücbir sebeplerden dolayı aksaması ve faaliyet sahiplerinin mağdur olmaması amacıyla bahsi geçen bildirim süresi 08.11.2015 tarihine kadar uzatılmıştır.

Arkadaşlar ben ilk önce bakanlıkla görüştüm sistemin açık kalacağını giriş yapabileceğimizi söylediler. daha sonra il çevreden biri iki ay daha uzatıldığını söyledi. halen sisteme giriş yapabiliyorsanız bilgi kirliliği oluşturmuş olduğumu düşünmüyorum. Zaten daha önce de bakanlıktan biri ile ki isimde yazabilirim görüştüğümü sistemin açık kalacağını söylediklerini belirtmiştim.

Arkadaşlar, Süre Uzatıldı.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik gereği hazırlanması gereken Faaliyet Ön Bilgi Formu bildirim süresi uzatıldı

11.09.2015
Bilindiği üzere 08.06.2010 tarih ve 27605 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik" kapsamında yer alan faaliyetlerin Faaliyet Ön Bilgi Formlarını Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi üzerinden doldurmaları, ve imzalı olarak 08.09.2015 tarihine kadar İl Müdürlüklerimize sunmaları gerekmektedir.
Ancak "Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi" üzerinden faaliyet sahiplerince yapılan yoğun bildirimler, sistemin yavaşlamasına, form doldurma süresinin uzamasına ve sistemin kilitlenmesine neden olmuştur. Bu nedenle, sistem üzerinden yapılması gereken bildirimlerin elde olmayan mücbir sebeplerden dolayı aksaması ve faaliyet sahiplerinin mağdur olmaması amacıyla bahsi geçen bildirim süresi 08.11.2015 tarihine kadar uzatılmıştır.

formun doldurulmasında cas no ile alakalı bir sorum olacak,

her akaryakıt dağıtım şirketinin benzin ve dizel ürünleri yalnızca katkı maddesine göre farklılık göstermekte ve bunun hepsinin cas no su farklılık gösterir diye düşünüyorum tahminen. Fakat her bir dağıtım şirketinin cas nosuna ulaşmak zor olacağından benzin için direk gasolinbenzin cas nosunu girsek olur mu?

Merhaba arkadaşlar,

bizler büro mobilya üretimi yapıyoruz ve nace kodumuz 31.01.01 ve yönetmeliğin vermiş olduğu tablo 2 de böyle bir nace kodu yok. 36.1 mobilya imalatı diye geçiyor.Burada dikkate alınacak nace kodu mudur.Bu durumda biz kapsam dışı oluyoruz acaba?

bilen var mı dır

@Turan Elieyioğlu
Merhaba,
Yönetmelik Ek-2 listesinde yer alıyor NACE Kodunuz:

3101

Büro ve mağaza mobilyaları imalatı

TOX, TPH, As, Cd, Cr, Cu, Hg, Ni, Pb, Sn, Zn
[TBODY] [/TBODY]

Tekrar bakın isterseniz. Bildirim yapmanız gerekiyor.

melis hanım merhabalar,

08.06.2010 resmi gazete de yayınlanan yönetmeliğe bakıyorum ve ek-2 listesinde 3101 diye bir kod yok ve aşağıdaki gibi yazıyor.

36.1

Mobilya imalatı

TOX, TPH, As, Cr, Cu, Hg, Ni, Pb, Zn
[TBODY] [/TBODY]

melis hanım,

sizin yazmış olduğunuz maddeyi bulamadım...

iyi çalışmalar....