• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Topraklama direnci ölçümü

Kayıt
10 Mart 2009
Mesajlar
38
Beğeniler
5
#1
Arkadaşlar Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği'ne göre topraklama dirençlerinin ölçülmesi gerekiyor fakat bu ölçümlerin gerekliliği ve zorunluluğuyla ilgisi olan denetçi kuruluş hakkında bir tanımlama yapılmamış. konu hakkında bilgisi olan var mı?
 
Kayıt
31 Mart 2010
Mesajlar
108
Beğeniler
15
#3
Yönetmelikte tam olarak bahsettiğiniz konular yer almasa da, bildiğim kadarı ile topraklama ölçüm yetkisi olan ve S.M. belgesi olan bir elektrik mühendisinin ölçüm yapıp, raporlaması gerekiyor. Ben kendi tesisimde Elektrik İşletme Sorumlusuna yaptırdım. Daha detayları için E.M.O dan bilgi almanızı tavsiye ederim.
 
Kayıt
16 Mart 2009
Mesajlar
402
Beğeniler
131
Şehir
İzmit, Kocaeli
#4
evet bende bu aralar topraklama ölçüm ve raporları ile ilgileniyorum.
İlk olarak yılda 1 defa yapılır.
-paratoner topraklama ölçümü
-işletme topraklama ölçümü
-makina gövde koruma topraklama ölçümü şeklinde
tabi bunlarda da değişiklik olmakta.Mesela bir trafoya bağlı bir kaç makina topraklaması varsa o ölçülür makinalardan ölçüm yapılmaz gibi.
Ayrıca ölçüm yaptırdığınız firmanın smm belgesı olması yeterli size tavsiyem ayrıca ölçüm cihazının kalibrasyon belgelerini de isteyin.Topraklama ölçüm raporları piyasada o kadar üstünkörü yapan firmalar var ki,adam sadece ölçmüş değeri yazmış ve kaşesini vurmuş allahtan kaşede oda sicil no su yazmakta.Rapor için standartlar mevcut.Ayrıca değerlendirme öneri gibi açıklamalarda yazmalı.sınır değer hesaplamayla belirleniyor,çünkü sınır değer ile ilgili yetkili kişilere sorsam da değiştiğini söylediler bende raporda ki değerlendirmeler kısmındakini baz alıyorum.
Not ölçüm firması tavsiye edebilirim dilerseniz.
 

Fecriati

CMNet Üyesi
Kayıt
1 Mart 2011
Mesajlar
121
Beğeniler
31
#7
Arkadaşlar ölçüm noktaları için bir teammül var mı? Sadece panolarda ve paratonerde yapılması yeterli mi yoksa tüm makineler, kombine prizlerde vs. yapılması mı gerekiyor?