• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Torbalı filtre acil bilgi

büşra sanem yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
mezun
torbalı filtre projemizde gaz sıcaklığı 700 derece çok yüksek olduğu için soğutma sistemi yapmamız gerekiyormuş ama nasıl yapılacağıyla ilgili bir bilgimiz olmadığı için bu kısımla ilgili açıklama yaparsanız çok sevinirim.

torbalı filtrelerin ilk adımı filtre malzemesinin seçimi bunun için malzemelerin max dayanma sıcaklıkları ile ilgili bir tablo var ve 700 dereceye uyan bir sıcaklık yok bunun için soğutma sistemi yapmak gerekiyormuş gazın sıcaklığını düşürüp malzemeyi belirlemek için formülleri falan varmış ama bilmiyorum

dediğim gibi önce gazı çift cidarlı bir bacadan geçirip soğutacaksın sonra torba filtreye vereceksin bunun için de önce ısı geçirgenlik katsayısını (U) hesaplayacaksın U değeri 1 metrekaredeki ısı kaybıdır. buradan kaybettirmen gereken ısı için gerekli alanı metrekare olarak hesaolayıp baca çapı ve uzunluğunu bulup ikisi arasından geçirmen gereken su miktarını hesap edersin

tamamdır verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim :) biraz anlamakta zorlandım kusuruma bakmayın hocalarımız malesef ilgilenmediği için böyle sıkıntılar olabiliyor

u geçirgenlik katsayısı dediniz ama ben ders notlarında ve soruda verilen tasarım parametrelerine bakarak birşey bulamadım size soruyu göndersem daha iyi olacak

Ekli dosyalar

• IMG-20141126-WA0002.jpg
    IMG-20141126-WA0002.jpg
    83.8 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG-20141126-WA0003.jpg
    IMG-20141126-WA0003.jpg
    90.9 KB · Görüntüleme: 29
700C°'deki gazdan bahsetmişsin. Gaz Debisini yazmamışsın ama Gaz Debisi 1.000m3/h yada 5.000m3/h gibi bir gaz Debisi ise,
Gazın çıkış yaptığı yerden Filtreye giden hattı çift cidarlı bir boru hattı yaparak ve çevresinde soğutulmuş su dolaştırarak bir miktar
soğumasını sağlarsın ve Filtreye doğru devam ederken Boru hattına bir "T" bağlantı yaparak atmosferik hava emişi ile gazın sıcaklığını ayrıca düşürebilirsin. Mesela 400mm çapında 5.000m3/h 700 derece sıcaklıkta gaz geliyorsa, üzerine bir 400mm çapında boru saplayarak dış atmosferdende 5.000m3/h ve 30 derece soğuk gaz emişi yaparsan ortalama 700+30 730 vede /ortlama 2 = 300-350 derecelere düşecektir.
Gaz debiside değişecektir haliyle. 3000m3/h veya 4.000m3/h gibi bir Gaz debisi kalabilir. Sonra bu Gazı Eşanjör den geçirerek dahada aşağıya çekebilir ve 200 derecelere indirebilirsin Gaz Debisi yukardaki gibi düşük kapasitelerde ise bu tür dışardan hava ve eşanjörler işini görecektir.

Ancak Gaz Debisi çok yüksek ise mesela 100.000m3/h veya 500.000m3/h gibi bir debiye sahip olduğunda bu işlemler biraz zorlaşır. Örneğin,

1.) Öncelikle 700 C° çıkış yapılan gaz hattındaki boru tesisatının çift cidarlı ve içerisinde su dönüşü sağlamalı ve bir miktar soğutmalı.
2.) Sıcaklık yaklaşık 600-650 dereceye düşmüş varsayarsak sonra Tozun büyük kısmını tutmak için Siklonlardan geçirmeli.
3.) Sonrasında tozdan %70-80 arınan Gaz Sıcaklığı 550-600 derece gibi kaldığını varsayarsak bir Doğal Soğutucu ile Gaz Debisine uygun keditli borular ile resimde gördüğün gibi yukarıya ve aşağıya doğru borulama tesisatı yaparak ve sıcaklığın düşürülmesi için hesaplanan uygun yüzey m2'si kadar bir Boru tesisatları ile Sıcaklığın 300-350 derece daha düşürülmesini sağlamalısın.
4.) Sıcaklık Ortalama 250-300 dereceye düşmüş olmalı ve Siklon + Doğal Soğutucudan geçtikten sonra sıra Torbalı Filtree gelmiştir. Torbalı Filtre Gaz Hattı Girişine bir "T" hattı yaparak dış atmosferden hava alarak 250-300 dereceden sıcaklığı 200 derecelere düşürmeli ve 200 dereceye uygun bir Torba kullanarak prosesi bu şekilde oluşturabilirsin.

Yani Özetle, İlk Gaz Çıkan yerde yapılan Su dolaşımlı ceket, sonrasında Siklondan geçişi ve Doğal Soğutucu'dan geçişi ve Sıcaklığın 400-500 derece gibi düşürülmesi sağlanır. sonrasında 200-250 dereceye uygun bir Filtre torbası (Teflon) ile proses çözülür.

NOT : 700C° çıkan gaz debisini hesapalarken 700 derecedeki gazın debisinin o olduğunu, 300 derecede debinin epeyce azalacağınıda unutmamalı.. Gaz debisi sıcaklık artışına göre artış gösterir. örneğin 700 derecede 50.000m3/h debi var ise 250 derecede düşürdüğünde yaklaşık 15.000m3/h gibi bir Gaz debisi kalmış gibidir.

Bu Tür Proseslerde Gazın niteliği, içerisindeki partikül miktarı, Gazın muhteviyatı, Gaz Debisi ve çıkış sıcaklıklarına göre Bir çok Alternatif çıkabilir.

Buna bir bakarsan görüceksin. Önce Soğutma, siklon ve filtre konulmuş.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

sıcaklık 700 C den kaça düşürülmesi gerektiği söylenmişti. Bacalardan çıkan dumanın belli bir sıcaklığın üzerinde olması gerekiyor ben bu işi yapmıyorum ama üniversite yıllarından böyle hatırlıyorum