• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Transpalet periyodik kontrol

Yasemin Karadiş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SÜREKO ATIK YÖNETİMİ A.Ş.
Dün makine mühendisleri odasından bir yazı geldi elime. Geçen yıl aldığımız transpaletin periyodik kontrolü yapılması gerekiyormuş. Ben araştırdım ama kesin bir bilgiye ulaşamadım. Bu hangi mevzuatta geçmekte. Yardımcı olursanız sevinirim.

işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünde geçiyordur muhtemelen. Direk transpalet olarak geçiyormu hatırlamıyorum ama muhtemelen bahsi geçmiştir.

Merhaba,
Transpaletler için böyle bir yasal zorunluluk yok diye biliyorum. Kaldırma araçlarının İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde 376 ve 378 de 3 ayda1 kontrollerini yapılması gerekeceği belirtiliyor. Ancak manuel kullanımı olan transpaletler için şimdiye kadar böyle bir talep ve sorgulama ile karşılaşmadım (düzenli kontrollerimizi MMO ya yaptırıyoruz).
Transpaletinizin garanti kapsamı için aldığınız firma tarafından böyle bir şart konmuş olabilir. En doğrusu Makine Mühendisleri Odasını arayarak bilginin kaynağını sorgulamak olur sanırım.

İyi çalışmalar.

Kaldırma araç ve ekipmanların 3 ayda bir defa periyodik kontrolünün yaptırılması gerekiyor.Makina müh. odası transpaletlerin kontrolünü yapıyor,üstelik pahalı da değil.Ben yaptırtıyorum..,Ancak manuel ve az ağırlık kaldırılıyor ise,firmanın makina mühendisine kontrol ettirin,ve kayıt altına aldırın.

Öyle birşey demedim ki,illaki kontrolü gerekiyor,tüzükte geçiyor bu,ben tüm kaldırma araç ve ekipmanları mmo vb. gibi yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından yaptırıyorum.Ancak bazı uzmanlar buna gerek olmadığını da düşünür,ancak işimiz gereği tehlikeleri öngörmeliyiz,sebebi kontrolü olmaması olur ise olası bir iş kazasının, o zaman bu uzmanın sorumluluğundadır...Manuel ve hafif ağırlık taşıyan transpaletlerin de tehlikesi diğerlerine göre nispeten daha az olduğu için,firma içinde çalışan bir mak. müh. ine yine kontrolleri yaptırmak ve kayıt altına aldırmak gerekiyor(dedim).

Peki Tuğba hanım işyerindeki makina mühendisine yaptırdık diyelim. Bunu kayıt altına aldığınız formu kendimiz mi oluşturuyoruz yoksa matbu bir form var mı yani mmo'da ki form mu? Eğer bu form sizde mevcut ise yollayabilir misiniz? Bir de fazla yük kaldırmıyorsa dediniz fazla yükün belli bir miktarı var mı?

Firmadan bağımsız, ehil kuruluşlar/kişiler tarafından yapılan kontroller bakanlık müfettişleri nezdinde geçerli oluyor.

İlla yaptırmak isterseniz bünyenizdeki makina mühendisine,o neyi kontrol edeceğini biliyor olmalı,bir kaldırma aracında neyin kontrol edileceğini bilmiyor ise,zaten kontrolü ona yaptırmayın derim.Ayrıca firmanın mak. müh. i kendi işi dışında böyle bir sorumluluk almak istemez.

Ağırlık konusunda mevzuat maddesi yok,artık uzman olarak siz bunu öngörün.Çalışma ortamına göre değişebilir belki 50kg, belki de 60kg..Kişinin ayağına düştüğünde hasar vermezse sorun yok..

Makina mühendisine raporu onaylatmayı önceden bende düşünmüştüm ama sizinde dediğiniz gibi dikkatli yapabilir mi kontrolü güvenemedim.. En iyisi yetkili kuruluşlar.. Ağırlık konusunda şimdiye kadar öngörüyle yapıodk ztn ama eğer bir limit varsa benim bilmediğim ona göre yapalım dedim fakat yokmuş dediğinize göre.. Teşekkür ederim..