Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Transpalet periyodik kontrol

Konu, 'ARŞİV' kısmında Yasemin Karadiş tarafından paylaşıldı.

 1. Yasemin Karadiş

  Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

  Dün makine mühendisleri odasından bir yazı geldi elime. Geçen yıl aldığımız transpaletin periyodik kontrolü yapılması gerekiyormuş. Ben araştırdım ama kesin bir bilgiye ulaşamadım. Bu hangi mevzuatta geçmekte. Yardımcı olursanız sevinirim.
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünde geçiyordur muhtemelen. Direk transpalet olarak geçiyormu hatırlamıyorum ama muhtemelen bahsi geçmiştir.
   
 3. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Transpaletler için böyle bir yasal zorunluluk yok diye biliyorum. Kaldırma araçlarının İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde 376 ve 378 de 3 ayda1 kontrollerini yapılması gerekeceği belirtiliyor. Ancak manuel kullanımı olan transpaletler için şimdiye kadar böyle bir talep ve sorgulama ile karşılaşmadım (düzenli kontrollerimizi MMO ya yaptırıyoruz).
  Transpaletinizin garanti kapsamı için aldığınız firma tarafından böyle bir şart konmuş olabilir. En doğrusu Makine Mühendisleri Odasını arayarak bilginin kaynağını sorgulamak olur sanırım.

  İyi çalışmalar.
   
  Tuğba Coşkun bunu beğendi.
 4. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Kaldırma araç ve ekipmanların 3 ayda bir defa periyodik kontrolünün yaptırılması gerekiyor.Makina müh. odası transpaletlerin kontrolünü yapıyor,üstelik pahalı da değil.Ben yaptırtıyorum..,Ancak manuel ve az ağırlık kaldırılıyor ise,firmanın makina mühendisine kontrol ettirin,ve kayıt altına aldırın.
   
 5. asdfghjkl

  asdfghjkl CMNet Üyesi

  Yani manuel ve az ağırlık kaldırılınca böyle bir prosedüre gerek yok mu?
   
 6. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Öyle birşey demedim ki,illaki kontrolü gerekiyor,tüzükte geçiyor bu,ben tüm kaldırma araç ve ekipmanları mmo vb. gibi yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından yaptırıyorum.Ancak bazı uzmanlar buna gerek olmadığını da düşünür,ancak işimiz gereği tehlikeleri öngörmeliyiz,sebebi kontrolü olmaması olur ise olası bir iş kazasının, o zaman bu uzmanın sorumluluğundadır...Manuel ve hafif ağırlık taşıyan transpaletlerin de tehlikesi diğerlerine göre nispeten daha az olduğu için,firma içinde çalışan bir mak. müh. ine yine kontrolleri yaptırmak ve kayıt altına aldırmak gerekiyor(dedim).
   
  bll_2081 bunu beğendi.
 7. asdfghjkl

  asdfghjkl CMNet Üyesi

  Bilmediğim için sordum.Teşekkür ederim (anladım)
   
 8. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Rica ederim,dilediğinizi sorabilirsiniz,bilgim var ise cevaplarım..
   
 9. Ömer Taşdemir

  Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

  Peki Tuğba hanım işyerindeki makina mühendisine yaptırdık diyelim. Bunu kayıt altına aldığınız formu kendimiz mi oluşturuyoruz yoksa matbu bir form var mı yani mmo'da ki form mu? Eğer bu form sizde mevcut ise yollayabilir misiniz? Bir de fazla yük kaldırmıyorsa dediniz fazla yükün belli bir miktarı var mı?
   
 10. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Firmadan bağımsız, ehil kuruluşlar/kişiler tarafından yapılan kontroller bakanlık müfettişleri nezdinde geçerli oluyor.

  İlla yaptırmak isterseniz bünyenizdeki makina mühendisine,o neyi kontrol edeceğini biliyor olmalı,bir kaldırma aracında neyin kontrol edileceğini bilmiyor ise,zaten kontrolü ona yaptırmayın derim.Ayrıca firmanın mak. müh. i kendi işi dışında böyle bir sorumluluk almak istemez.

  Ağırlık konusunda mevzuat maddesi yok,artık uzman olarak siz bunu öngörün.Çalışma ortamına göre değişebilir belki 50kg, belki de 60kg..Kişinin ayağına düştüğünde hasar vermezse sorun yok..
   
 11. Ömer Taşdemir

  Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

  Makina mühendisine raporu onaylatmayı önceden bende düşünmüştüm ama sizinde dediğiniz gibi dikkatli yapabilir mi kontrolü güvenemedim.. En iyisi yetkili kuruluşlar.. Ağırlık konusunda şimdiye kadar öngörüyle yapıodk ztn ama eğer bir limit varsa benim bilmediğim ona göre yapalım dedim fakat yokmuş dediğinize göre.. Teşekkür ederim..
   
  Tuğba Coşkun bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları