• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tüm Sınav Soruları Buraya

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
Evet arkadaşlar derslerde sorulan vize, final tüm sınav sorularını bu başlık altında paylaşalım.

Paylaşım şekli
Üniversite :
Dersin Adı :
Dersin Hocası :
Sınavın Tarihi :
Sınav Soruları :

Bu şekli bozmazsak güzel bir arşiv yaparız. Hadi herkesi Bekliyorum.

Üniversite : Süleyman Demirel Üniversitesi
Dersin Adı : Katı Atıklar
Dersin Hocası : Yrd.Doç.Dr. İsmail Tosun
Sınavın Yılı : 2007 Güz
Sınav Soruları :

Ekli dosyalar

• Katı atık vize soruları.pdf
    214.6 KB · Görüntüleme: 2,943
Rafinerideki bir buhar kazanında, bileşiminde ağırlıkça %78 karbon, %1.5 kükürt ve %20.5 hidrojen bulunan atık gazdan saatte 800 kg yakılmaktadır. Yakma işlemi %15 hava fazlalığı ile gerçekleştiğine göre;
a)Oluşacak baca gazının hacimsel debisini (Nm3 /saat olarak),
b)Baca gazındaki karbon dioksit, kükürt dioksit, su buharı ve oksijen oranlarını
c)Bu tesisin CO2 ve SO2 emisyon faktörlerini hesaplayınız.
Yardımcı veriler:
-Yakma havası bileşimi ağırlıkça %21 oksijen, %79 azot kabul ediniz.
-Yanma sırasında karbon monoksit ve azot oksitler oluşmadığını kabul ediniz.
-Havanın yoğunluğu 1,293 kg/Nm3

Bu soruda hava yoğunluğunu nasıl kullanacağız bilgisi olan yazabilir mi? Teşekkürler..

Size 800 kg/sa olarak kütlesel debiyi vermiş. Buradan hacimsel debiyi bulurken Nm3/saat'e çevrim yapmalısınız. Yani 800 kg/sa x Nm3/1,293 kg bu işlemde kullanacaksınız.

Böyle bir konu var önümde yardımcı olursanız çok sevinirim.
Arıtma çamurunun oluşum sürecinden başlayıp, nihai bertarafına kadar geçtiği prosesleri ve proseslerin amaçlarını açıklar mısınız?

. MÜŞTERİ TEDARİK ZİNCİRİ İÇERSİN DE AKSAYAN BİR SORUNDA İZLENECEK İŞLEM ADIMLARINI AÇIKLAYINIZ.

2. KALİTE BELGESİ VERECEK FİRMA DENETİMİ İÇİN İŞLEM ADIMLARI NELERDİR. BELGE KABULÜ İÇİN YAPILAN DENETİME NE DENİR.

3. KALİTE SEVİYE BELİRLEME KRİTERİ NEDİR. İŞLETMEDE 100000 ADET ÜZERİ ÜRETİM YAPAN BİR FİRMA İÇİN İSTATİSTİKSEL PROSES KONTROLÜNDE KULLANILAN TEKNİKLER NELERDİR . AÇIKLAYINIZ.

Sorunun yukarısında yer alan bilgiler, bu soruyla mı ilgili? Şayet öyleyse devamını da eklemeniz lazım. Zira kirlilik parametrelerini vermeden, ezbere bir atıksu arıtma tesisi kurmak ile eldeki sayısal verilerle kurmak arasında dağlar kadar fark var.

Yukarıda ki parametreler başka bir soruya ait.
Şeker pancarı yıkama işleminde oluşan atık suyun tekrar şeker pancarı yıkama işleminde kullanılabilmesi için ne tür arıtım sistemi ve şeması yapılabilir

yani a şıkkının cevabı sadece bu mu olmuş oluyor? Verilen yüzdeleri kullanmayacak mıyız?
Biz bu şekilde işlem yapmıştım bi bakabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• hava ödev.docx
    16.8 KB · Görüntüleme: 38
Evet ya ben de görünce çok özlemişim dedim. Sizin bağlacınızı da alıyorum daha güzel bir cümle kuruyorum.
[automerge]1591420981[/automerge]
Çok özlemişim yalnız. Çok klasik bir soru olsa da :D güzel soru ya kıymetini bilin. Başkasına vermeyin bunları buradaki denklemler önemli çok.

varda diye bir kelime yapımız da yoktur, Türkçe'yi güzel kullanalım bari *olr* mu :D Yazarken yutayım dedim ben "de".

Düşük ve yüksek organik kirletici derişimine göre atıksuları arıtmak için hangi biyolojik prosesleri kullanmalıyız? Düşükte hangisi ve yüksekte hangisin kullanmak gerekir neden?
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim :)