• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tüm Sınav Soruları Buraya

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
Evet arkadaşlar derslerde sorulan vize, final tüm sınav sorularını bu başlık altında paylaşalım.

Paylaşım şekli
Üniversite :
Dersin Adı :
Dersin Hocası :
Sınavın Tarihi :
Sınav Soruları :

Bu şekli bozmazsak güzel bir arşiv yaparız. Hadi herkesi Bekliyorum.

Üniversite : Süleyman Demirel Üniversitesi
Dersin Adı : Katı Atıklar
Dersin Hocası : Yrd.Doç.Dr. İsmail Tosun
Sınavın Yılı : 2007 Güz
Sınav Soruları :

Ekli dosyalar

• Katı atık vize soruları.pdf
    214.6 KB · Görüntüleme: 2,943
@cm.mervan Bende görmemiş olabilirim olay karıştı o cevap birinin altında diğer soru başka yerde.Ama sonuç net olarak ne istediklerini söylerse daha çabuk sonuş alırız :) soruyu başkasıda sormuş yukarıda link paylaştım. :) Arkadaşlarda konyadan olduğu için ellerindeki kaynakların yeteceğini düşünüyorum aslında varsa eğer:)

Ekte sizle birçok dokümantasyon ve çalışma paylaştım bunlardan yararlanabilrsiniz. Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• Tekstil_Atik_Sularinin_Biyolojik_Aritimi.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 47
  • rapor_E8648A2E-BDC4-9897-4642-57AC12A9216C.pdf
    2.9 MB · Görüntüleme: 51
  • Boyar Madde İçeren Atıksu Arıtma Tesislerinin Ä°ÅŸletilmesine Yönelik El Kitabı(1).pdf
    6.7 MB · Görüntüleme: 48
  • 451254.pdf
    2.2 MB · Görüntüleme: 34
  • Fatma Burçak Bulut.pdf
    2.8 MB · Görüntüleme: 46
  • Boyar_Madde_Iceren_Tekstil_Atiksularinin_Aritim_Al.pdf
    214.2 KB · Görüntüleme: 26
Bir endüstriyel atıksuda biyolojik arıtıma proseslerine (aerobik ve anaerobik) etki edecek toksisiteyi belirlemek için LABORATUVARDA yürüteceğiniz deneysel arıtılabilirlik çalışmalarını, gerekçeleri ve basamakları ile (doğru sırada) açıklayın. Yardımcı olabilir misiniz. Bu soru ile ilgili hiçbir kaynaktan bir bilgi bulamadım. Toksisiteyi belirlemek için laboratuvarda ne gibi bir çalışma yapabilirim acaba?

7 adet fabrika, atıksularını bir göle deşarj etmektedir. Deşarjlar sonucunda göl suyunun kalitesinin bozulmaya başladığı anlaşılmıştır. Çevre mühendisi olarak göl suyunun kalitesini iyileştirmeye yönelik hangi adımları izleyeceğinizi sıralayınız.
bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Hacettepe üniversitesinde çevre etki değerlendirmesi dersi alıyorum ve bir ödevim ve ödev sorumuz ''geçmiş deneyimlerin analizi oluşturulmuş ilke ve esaslarla ilgili bir rapor/makalenin özeti'' aynen bu şekilde fakat bir türlü cevap bulamıyorum yardımcı olabilecek var mı ? Çok acil lütfen bilen varsa yardım ederse çok iyi olur benim için.

• Biyolojik arıtma çıkış suyu KOİ konsantrasyonu 3,37 g/L’dir. KOİ giderimi için yapılan aktif karbon adsorpsiyon deneyinde 1 L çıkış suyu, sabit sıcaklıkta 120 dak ve 50 rpm hızla gerçekleştirilmiştir. Kullanılan aktif karbon miktarları için elde edilen KOİ değerleri aşağıdaki tabloda verilmiştir. Verilen değerlere göre;
  • Langmuir ve Freundlich izoterm eğrilerini çiziniz. (8p)
  • İzoterm sabitlerini hesaplayınız. (8p)
  • Hangi izoterme uygun olduğunu belirtiniz.(4p)

Aktif karbon miktarı (g)​
KOİ konsantrasyonu (g/L)​
0​
3.37​
0.01​
3.27​
0.1​
2.77​
1​
1.86​
5​
1.33​
  • Debisi 350 m3/s olan bir endüstriyel atıksuyun arıtılmasında kullanılacak optimum koagülant türü ve dozu jar test deneyi ile belirlenecektir. %99’un üzerinde giderim elde edilmek istenmektedir. Aşağıdaki tabloda belirtilen miktarlarda koagülant eklendikten sonra 2 dk hızlı karıştırma, 20 dk yavaş karıştırma, 25 dk çökelme işleminden sonra beherlerin süpernatan kısmından alınan numunelerin bulanıklık değerleri okunmuştur ve elde edilen sonuçlar tabloda verilmiştir. Suyun başlangıç bulanıklık değeri 2555 NTU’dur.

• Bu bilgilere göre her doz için giderim verimlerini hesaplayınız. (10p)
  • Optimum koagülant türünü ve dozunu belirleyiniz. (10p)
  • Günlük kimyasal ihtiyacını hesaplayınız. (10p)
Koagülant madde; Al2SO4 Stok: 2 g/L V= 500 mL
Kullanılan alum dozu (mL)Kullanılan alum dozu (mg/L)Kalan bulanıklık (NTU)Giderim verimi (%)
1355
2275
3200
475
550
Koagülant madde; FeCl3 Stok: 4 g/L V= 500 mL
Kullanılan FeCl3 dozu (mL)Kullanılan alum dozu (mg/L)Kalan bulanıklık (NTU)Giderim verimi (%)
0.5315
1255
2125
360
455

Dersi geçmem için son şans, yardımcı olabilecek olan var mı?

Ekli dosyalar

• 89AC3DB3-1A94-4456-A34C-9CF4B5686413.png
    89AC3DB3-1A94-4456-A34C-9CF4B5686413.png
    69.2 KB · Görüntüleme: 124
  • 79B10EE5-E5A2-4B70-90F3-D2711F1743D2.png
    79B10EE5-E5A2-4B70-90F3-D2711F1743D2.png
    58.6 KB · Görüntüleme: 120