• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tüm Sınav Soruları Buraya

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
Evet arkadaşlar derslerde sorulan vize, final tüm sınav sorularını bu başlık altında paylaşalım.

Paylaşım şekli
Üniversite :
Dersin Adı :
Dersin Hocası :
Sınavın Tarihi :
Sınav Soruları :

Bu şekli bozmazsak güzel bir arşiv yaparız. Hadi herkesi Bekliyorum.

Üniversite : Süleyman Demirel Üniversitesi
Dersin Adı : Katı Atıklar
Dersin Hocası : Yrd.Doç.Dr. İsmail Tosun
Sınavın Yılı : 2007 Güz
Sınav Soruları :

Ekli dosyalar

• Katı atık vize soruları.pdf
    214.6 KB · Görüntüleme: 2,943
Üniversite : Sakarya Üniversitesi
Dersin Adı : Diferansiyel Denklemler
Dersin Hocası :
Sınavın Tarihi : 28.11.2006
Sınav Soruları :

25.000 m3 /gün atıksu arıtmak üzere projelendirilen ön çöktürme havuzu ve klasik aktif çamur prosesinden tesisinden gelen çamuru arıtmak için gerekli graviteli çamur yoğunlaştırıcıyı ve tek kademeli yüksek hızlı çürütücüyü boyutlandırınız. Proses kontrollerini yapınız. Hacimsel yüklemeyi kontrol edin, stabilizasyon yüzdesini belirleyin, oluşan metan gazı hacmini ve toplam gaz hacmini hesaplayınız. Çamur susuzlaştırma için seçeceğiniz üniteyi, neden seçtiğinizi gerekçesi ile açıklayınız.
Ödevimle ilgili yardım edebilir misiniz?

İyi günler arkadaşlar bu sorunun çözümüne yardımcı olabilir misiniz bütünlemeye kaldım bunu çözmem gerek. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• hava kirliliği final sorusu.jpg
    hava kirliliği final sorusu.jpg
    280.4 KB · Görüntüleme: 98
Soru çözümü ekte ama ben anlamadım detaylı açıklayıcı anlatacak birileri yardımcı olur mu ? Şimdiden teşekkür ederim
detay.JPG eweqwweqweqweqwewqweqwe

Cümleten iyi geceler herkese endüstriyel kirlenme kontrolü bütünleme sınavım var bu soruları geçmiş yıllarda sormuş hocamız. Bu soruları çözebilecek bana yardımcı olabilecek biri var mı?

Ekli dosyalar

• IMG-20210621-WA0007.jpg
    IMG-20210621-WA0007.jpg
    279.2 KB · Görüntüleme: 59
Nüfusu 20 000 - 50 000 arasında bir ilçe ya da yerleşim yeri seçip EPANET ile su dağıtım sistemi tasarlamanız gerekmektedir.
Yardın edebilecek var mı

Akışkanlar mekaniği ile ilgili soru sormak istiyorum, kim yardımcı olabilir?

HİDROLİK,
TERMODİNAMİK,
ANALİTİK KİMYA,
TAŞINIM OLAYLARI,
FİZİK II,
ALGORİTMA VE PROGRAMLAMA, ÇEVRE MÜH. KİMYASI,
BİL. DEST. TEKNİK RESİM

bu derslerin çıkmış soruları olan var mı acaba. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ ÇEVRE MÜH.

Bir MSW yakma sistemi – kazan - subuharı türbini - elektrik jeneratörünün kombinasyonundan oluşan 1200 ton/gün kapasiteli bir tesiste enerji üretilmek istenmektedir. Kazanın verimliliğini %90, türbinin verimliliğini %25, net elektrik enerjisi üretim verimliliğini ise % 90 olarak alınız. Isının mekanik enerji eşdeğeri: 3413 Btu/kWh ve 1 ton = 2000 lb’dur. Katı atığın enerji değerini 5065 Btu/lb alınız.

Net elektrik enerjisi üretimini (kW) bulunuz.

Önceki cevapları görüntüle…
Bir çiftlikte %50 nem içeren tavuk dışkısından kompost üretilmek istenmektedir. Ancak, tavuk dışkısının hem azot hem de nem içeriği kompostlaştırma koşullarına göre oldukça yüksek olduğundan, C/N oranı 30/1 olan kompost üretilebilmesi için dışkıya % 40 nem içeren talaş ilave edilmesi düşünülmektedir. Dışkının C/N oranının 15, azot içeriğinin % 6, talaşın C/N oranının 400, azot içeriğinin %0,11 olduğunu kabul ediniz.

C/N oranının 30/1 olması için 1 kg tavuk dışkısına eklenmesi gereken talaş miktarını (kg) belirleyiniz.