Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye dünyayı yeşillendiriyor

Konu, 'ARŞİV' kısmında Hakan Nizamogullari tarafından paylaşıldı.

 1. Hakan Nizamogullari

  Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

  Çevre ve Şehir Dergisi'nin haberine göreTürkiye 2010-2012 arasında yurt dışında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) eliyle Dünya üzerinde birçok çevreci projeye imza attı. TİKA, Balkanlar başta olmak üzere Güney Orta Asya ülkelerine bir taraftan fidan dikerken, diğer taraftan da ağaçlandırma, erozyon gibi konulanda eğitim vermeye devam ediyor.

  Balkanlara Biyolojik Mücadele Laboratuvarı

  Arnavutluk’ta Balkanlar’da ilk olma özelliğini de taşıyan Orman Zararlıları ile Biyolojik Mücadele Laboratuvarı kurulurken, çeşitli çalışmalar gerçekleştirildi. Balkanlarda ilk olma özelliğini

  taşıyan bu laboratuvar, Arnavutluk’un orman zararlıları ile biyolojik mücadele alanında bölgede merkez haline getirilmesi hedefleniyor. Öte yandan Arnavutluk’a, ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve bozulmuş olan orman alanlarının rehabilitasyonu teknikleri eğitim programı, ormancılığın geliştirilmesi ve Arnavutluk orman yangınları ile mücadele programları düzenlendi.

  Bosna Hersek’e Yangın Söndürme Araçları Hibe

  Bosna Hersek’te ise söz konusu dönemde ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve bozulmuş olan orman alanlarının rehabilitasyonu teknikleri eğitim programı düzenlenirken ilk müdahale ve yangın söndürme araçları hibe edildi.

  Ağaçlandırma Eğitimi

  Ayrıca ‘Ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve bozulmuş olan orman alanlarının rehabilitasyonu teknikleri’ konulu Türkiye’de düzenlenen eğitim programına Arnavutluk, Bosna Hersek, Etiyopya,Filistin, Makedonya, Kosova, Pakistan, Senegal, Sudan ve Suriye’den katılan temsilcilerin eğitimi hayata geçirildi. Burundi’de çölleşme ile mücadelede sivil toplumun rolü konulu eğitim toplantısının masrafları da Türkiye tarafından karşılandı.

  26 bin Fidan Dikildi

  Nijer’de 6 bin fidanın dikildiği bir dostluk ormanı kurulurken, Sudanlı uzmanlara da Türkiye’de tohum ve fidan üretim teknikleri konusunda eğitim verildi. Afganistan’ın başkenti Kabil’de 20 bin fidanlık dostluk korusu oluşturulurken, Gürcistan’da orman zararlıları ile mücadele, orman bekçileri arasında iletişim için portatif radyo sistemi kurulması da yurt dışındaki projeler arasında yer aldı. Kırgizistan’da erozyon kontrolü, orman rehabilitasyonu eğitimi verilirken, Denizli’de düzenlenen ormancılık toplantısına Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan, Kazakistan, Moldova, Moğolistan, Özbekistan, Ukrayna, Tacikistan’dan gelen temsilciler misafir edildi. Özbekistan’da kavak yetiştiriciliği için çeşitli malzemeler hibe edilmiştir.

  Kaynak Çevre Ve Şehir Dergisi/ Haziran 2013
   
  H. Mustafa Pekçetin bunu beğendi.