Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye genelinde arıtma çamurlarının kullanım alanı

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında Sedayuce7 tarafından paylaşıldı.

 1. Sedayuce7

  Sedayuce7 CMNet Üyesi

  Bu konu hakkında tez yapıyorum. Şuan çalışmakta olduğunuz ve ya daha önce çalıştığınız tesislerde kullanılan stabilizasyon yöntemi ve arıtma çamurlarının nerede kullanıldığını paylaşabilirseniz sevinirim..
   
 2. ebru öztürk

  ebru öztürk CMNet Üyesi

  Arıtma çamurları yaş ise yani sadece filtrepresten geçiriliyorsa (%50-60 nemli) çimento fabrikalarında alternatif hammadde olarak kullanılabilir. Bi yöntem bunu anlatabilirsin. Bunun dışında arıtma çamuru kuru düzeydeyse kurutma tesisinden çıkıyorsa (%90-95 kuru) çimento fabrikalarında alternatif yakıt olarak kullanılabilir. Bu da bir diğer yöntemdir.
   
 3. Yasemin Karadiş

  Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

  Nem dışında başka kriterlerde bakmak gerekir Atığın net kalori değeri, Kül miktarı, Uçucu madde miktarı, Klor içeriği vb.
   
 4. ebru öztürk

  ebru öztürk CMNet Üyesi

  tabiki onları saymadım. çimentoda çalıştığım için biliyorum. ilk istenilen kriter nem miktarı. Nem den sonra numune istenilip o kısmına kalite bölümü bakıyor.
   
  Sedayuce7 ve Yasemin Karadiş bunu beğendi.
 5. Kübra Kayapınar

  Kübra Kayapınar CMNet Üyesi

  @Sedayuce7, bizim ülkemizde yaygın olarak tercih edilen yöntem arkadaşlarında söylediği gibi alternatif enerji kaynağı olarak kullanımı.

  Bir de her ne kadar maliyeti yüksekte olsa bu çamurların arazi iyileştirmede de kullanımı mümkün, tarımsal değeri düşük olan arazilerin arıtma çamurları ile desteklenerek tarımsal değeri olan arazilere çevrilmesi, ben uygulamasını görmedim fakat konu ile ilgili literatür taraması yaptığında karşına uygulama örnekleri çıkacaktır diye tahmin ediyorum.
   
  Sedayuce7 bunu beğendi.
 6. Sedayuce7

  Sedayuce7 CMNet Üyesi

  çok teşekkür ediyorum yorumlarınız için. aslında konum tam olarak türkiyede neler yapılıyor şuan.@Kübra Kayapınar arazi iyileştirme de kullanım yok mu türkiyede bir bilgin var mı.. internetten araştırıyorum tesisleri bulamadıklarım olur belki burdan öğrenebilirim diye yardım istedim. tesislerin hepsinin internet sayfasında ayrıntılı yok sanırım.
   
 7. Kübra Kayapınar

  Kübra Kayapınar CMNet Üyesi

  @Sedayuce7, Benim Türkiye'de deneyimlediklerim ve duyumlarım hep yakmaya gönderilerek enerji üretimi şeklinde. Arazi iyileştirme uygulamasını ülkemizde görmedim ve duymadım da. Arkadaşlardan farklı uygulamaları görenler size dönüş sağlayacaklardır diye umuyorum.

  Benim fikrim; başlangıç olarak bulunduğunuz ilin arıtma daire başkanlığına bir ziyarette bulunmanız, öğrenci olduğunuz için yardımcı olurlar diye umuyorum. Ne şekilde değerlendirdiklerini, neden bu yöntemi tercih ettiklerini, yakma ise ay da kaç ton gönderildiğini, atığın kalorifik değerini vs. sorgulayabilirsiniz. Ve onlara da farklı bertaraf yöntemlerine dair duyumları olup olmadığını sorabilirsiniz.
   
 8. Sedayuce7

  Sedayuce7 CMNet Üyesi

  @Kübra Kayapınar çok teşekkür ediyorum yorumlarınız yardımınız için. dediğiniz gibi bir ziyaret edeyim ben.
   
  Kübra Kayapınar bunu beğendi.
 9. EminCalbay

  EminCalbay CMNet Üyesi

  Merhabalar, öncelikle belirtmek isterim ki ODTÜ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı el ele vermiş bir durumdadır. Birlikte Türkiye'de Arıtma Çamuru Yönetimi ve Eylem Planı Hazırlanması Projesini yürütüyorlar. 2 yıl içerisinde yönetmeliklerdeki bütün açıklar kapanmış olacak ve bütün bölgelerin çamur eylem planları netleştirilmiş olacak. Mevcut durumda kurumlar çimento fabrikalarına veya bertaraf firmalarına para ödeyebiliyorlar, belediye atık sahalarına çamurlarını gönderebiliyorlar veya kendi depolama / yakma tesislerini kuruyorlar. Genel durumda çamurların; deniz deşarjı yasak, vahşi depolanması yasak (ki bir çok illegal vahşi depolama uygulaması ülkemizde mevcut), atık depolama sahalarına belli koşullarda depolanması yaygın, kuru halde çimento fabrikalarında veya ıslak halde tek başına yakma tesislerinde yakılması da yaygınlaşmakta.
   
  Rasim AHMETOĞLU ve Sedayuce7 bunu beğendi.
 10. Emrah BOZKURT

  Emrah BOZKURT CMNet Üyesi

  Konu ile ilgili ODTÜ'den kimle görüşebiliriz, bilginiz var mı? @EminCalbay
   
  Sedayuce7 bunu beğendi.
 11. EminCalbay

  EminCalbay CMNet Üyesi

  Yöneticiliği Çevre Mühendisliği'nden bazı hocalar tarafından yapılıyor. Çevre Müh. Sektreterlikten bilgi almanızı öneririm konu ile ilgili.
   
 12. Sedayuce7

  Sedayuce7 CMNet Üyesi

  Yorumunuz için çok teşekkür ederim böyle bir proje olduğunu bilmiyordum. @EminCalbay
   
 13. Emrah Dal

  Emrah Dal CMNet Üyesi

  Bu konuda 9 Eylül Üniversitesinin de Gediz Havzası Arıtma Çamuru Yönetim Planının hazırlanması için bir çalışması var. Bakanlık ve MASKİ'nin de desteği mevcut. Bilgilerinize.
   
  Sedayuce7 bunu beğendi.
 14. Sedayuce7

  Sedayuce7 CMNet Üyesi

 15. Rasim AHMETOĞLU

  Rasim AHMETOĞLU CMNet Üyesi

  Arıtma çamurları ile alakalı elinde doküman veya yönlendirme yapabilecek birisi var mı? Arıtma çamurları bertarafında ve ger dönüşümünde yeni yaklaşımlar konulu tez çalışması yapıyorum.
   
 16. emin2

  emin2 CMNet Üyesi

  ingilizce makaleleri okudunuz mu?

  Türkçe kaynakların çoğu Bakanlığı ait raporlar ve çimento ile ilgili raporlar idi, ben baktığımda.

  ""uygun bir yerde" çamurdan Biyogaz tesisi kuran cesaretli bir girişimci İyi para kazanabilir mi? büyük şehirlerin Biyogaz Tesisleri sınırlı olsa gerek

  Çimentoda yakmak daha mı ucuz?
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...