• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Türkiyede 1 kw başına düşen co2 emisyonu ne kadardır?

CevatAydın

Kayıtlı Kullanıcı
internnetteki araştırmalarıma göre kaynağı belli olmayan bir kaç rakam var; bir kaynakta 550 gr, birinde 950 gr birinde 1 kg yazıyor, hiç biri resmi kaynak değil ve de kaynak belirtilmemiş, bu konuda bilgisi olan veya yöntem önerecek olanlar var mı?Şimdiden teşekkürler...

Merhabalar Cevat Bey;

Tam olarak ne istediğinizle ilgili biraz daha spesifik bir bilgi verebilirseniz, yardımcı olmak isterim.

Türkiye'de genel olarak 1 kw elektrik kullanımı başına CO2 miktarı mı? 1 KW'ı termikten, HES'ten, rüzgardan elde ettiğimizde ayrı ayrı CO2 mi?

TÜİK Çevre İstatistikleri ve Enerji İstatistiklerine bakarsanız resmi verilere ulaşabilirsiniz.

EUROSTAT İstatistiklerine bakarsanız tüm Avrupa verilerine ulaşabilirsiniz.

@Muharrem
Muharrem Bey söylediğiniz istatistiklere baktım ama KWH başına CO2 miktarını göremedim.Biliyorsanız siz yönlendirebilir misiniz?

Detayını şuan hatırlamamakla birlikte.

En kötü ihtimal,

Çevre İstatistiklerinde "enerji sektöründen kaynaklanan" emisyon miktarları verilmiş olması lazım. Hatta raporun kendisine ulaşırsanız, hesap detayı da vardır raporun içerisinde.

Enerji istatistiklerinde de toplam enerji miktarı vardır. Toplam emisyon/ Toplam enerji miktarından sonuca ulaşabilirsiniz.

Ancak toplam enerji içerisinde yenilenebilir enerji ile elde edilen miktarlarda olacağından, sadece fosil yakıtla üretilen enerjiden kaynaklanan emisyonu hesaplamak istiyorsanız hesabı buna göre yaparsınız...

Çevre istatistiklerinde üretim şekli/yakıt türüne göre ayrı ayrı emisyon miktarlarının verilmiş olması lazım,

Enerji istatistiklerinde de kaynaklarına göre...

Bu şekilde sorununuz çözülür diye umut ediyorum.

Bu şekilde de sonuç alamazsanız. Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünde Hava Yönetimi veya İklim Değişikliği dairesine ulaşın. Yardımcı olacaklardır.

@Muharrem
Teşekkürler Muharrem bey son öneri hariç hepsini değerlendirdim daha önce, teşekkürler ilgi ve çabanız için.İyi çalışmalar

Yapılması gereken ülkemizde üretilen elektrik enerjisini üretildiği kaynaklara göre ayrıştırmak, TeraJoule cinsine çevirmek ve her birinden kaynaklanacak sera gazlarını IPCC direktifinde belirtilen emisyon faktörleri ile (Volume2/V2_2_Ch2_Stationary_Combustion) çarparak eşdeğer CO2 cinsinden toplam bir emisyon miktarı bulmaktır. Daha sonra bulduğunuz bu toplam emisyon miktarını ülkede üretilen toplam elektrik enerjisine (kwh cinsinden ve kaynağına bakmaksızın genel toplam) böleceksiniz. Ben bu hesaplamaları kendim için hazırladığım excel tablosunda yaptım ve
2012 için = 0,192 kg CO2 (eş)/ Kwh
2013 için = 0,184 kg CO2 (eş)/ Kwh
2014 için = 0,208 kg CO2 (eş)/ Kwh
olarak hesapladım.