Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye'deki mühendisler ne iş yapar? mühendisin dramı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Okan Karaçoban tarafından paylaşıldı.

 1. Okan Karaçoban

  Okan Karaçoban CMNet Üyesi

  Mühendislere ne iş yaparsınız dedik. Türkiye'deki mühendislere anket biçiminde sorular yönelttik. Değindiğimiz konu :Mesleğinizi nasıl icra ediyorsunuz, neler yapıyorsunuz ? Türkiye'de mühendis olmak nasıl bir duygu ? İşte bu soruların cevaplarını okuyup neler yapmamız gerekiyor düşünelim. Sizce mühendisler ne yapar ? Türkiye'deki Mühendisler Ne İş Yapar Gerçek Mühendis İşleri Kalifiye Mühendis Nasıl Olunur Mühendislik Dramı

  Herkesin hayallerini süslediği mühendislik fakültesinden mezun olanların çok azı gerçek mühendis olabiliyor. Türkiye'de bu oran % 5 kadar diyebiliriz. Aslında yeni bir tasarım geliştiren olan bir tasarımı yenileyen ve bu tasarım üzerinden harikulade sistemler üreten bu mesleği icra etmenin tabiki kolay olduğunu söyleyemeyiz ancak bir gerçek var ki ülkemizde mühendislik tam anlamıyla yapılmıyor. Bunun sebebi çok açık ve nettir aslında, bunun sebeplerine değinmeden önce kaç türlü mühendis var onlardan bahsedelim.

  Evet, 3 türlü mühendis vardır.
  Bir elektronik firmasının kurucusundan işittiğim üç mühendisin özelliklerinden bahsedeyim. Birincisi liseden sonra çözdüğü testlerle mühendislik fakültesine yerleşen aynı çalışma mantalitesini devam ettirip üniversite döneminde de bir yarış atı gibi çalışan ama ne okuduğunun ne yapacağının farkında olmayan kesimdir. Genelde bunlar hayatlarının devamında da bu şekilde çalışmayı sürdürürler ya da diplomayı çerçeveletip asarlar ancak mesleklerini tam anlamıyla yapmazlar. İkinci kesim ise neden mühendislik fakültesinde olduğunu bilip hedeflerini önceden belirleyen kesimdir. Ancak bu da tam mühendislik yapmaz o konuların ana başlıklarını bilir, tam derinine inmemiştir işin. Çalışma hayatında ise farklı alanları ve sektörüde takip eder. Bunlar mühendis işletmecilerdir, yöneticilik ile uğraşırlar daha çok endüstri mühendisinin işlerini yaparlar.

  Her şeyden Önce Mühendis Kavramını Öğrenelim.
  Üçüncü kesim ise mühendislik fakültesinde neden olduğunun farkındadır, çalışmalarını ona göre yapar projelerini ona göre hazırlar. Kendini bu yönde elinden geldiğince yetiştirir ve bir uzmanlık alanına yönelir. Sektörde de o alanda gerek tasarım gerekse yenileme yaparak mühendisliğin asıl işi olan problemi tespit edip çözüme kavuşturma işini üstlenir. Harikulade olan bu mesleği hakkıyla icraa ediyorlar. İşte gerçek mühendisler bunlardır. Şimdi gelelim Türkiye'de mühendislerin geneli ne yapıyor?

  Türkiye'de Arge Mühendisi Olmak

  TÜRKİYE'DE GENELDE MÜHENDİSLER NE YAPAR?
  Bir ürünü daha iyi ve daha kaliteli olması için yeni özellikler üzerinde çalışan yeni özellikleri icat eden geliştiren, sistemleştiren kişiyemühendis diyoruz. Aynı şekilde tüm mühendislik dalları kategorilerine ve alanlarına göre amaçlar geliştirip, daha iyi ve daha kaliteli özellikler üretmek için çalışırlar. Mühendislerin ürettiği sistemler üzerinde tamirat, bakım vs. yapanlarteknikerlerdir. Ancak Türkiye'deki çoğu mühendis teknikerin işini yapar, hatta daha iyi de yaptığı söylenemez. Tabi tekniker de bunun farkında olduğundan ister istemez gururlanır. Mühendis tasarım, arge, sistemleştirme gibi kendi işini, zor olan işi yapamadığından teknikerin bakım, onarım, kullanım işlerini yapar ve aslında kendisi de mühendis diplomalı bir teknikerdir.

  Şirketlerinde mühendis yerine tekniker almayı tercih etmelerinin sebebi mühendise sırf diplomasından dolayı fazla para vermek istememesindendir. Şirket aynı işi daha ucuza yaptıracaksa neden daha pahalıyı seçsin ki ? Açıkcası Türkiye'de mühendislerin geneli teknik konulardan pek anlamaz, hem anlaması için çabalayan bir işveren de yoktur zaten, bu yüzden onların gözüyle baktığımızda anlamalarına gerekte yoktur. Hiç bir mühendis alınmamalı, kendimizi kandırmayarak gerçeği görmek için gelişmiş ülkelerdeki kalifiye mühendisleri bir gözlemlemek gerekiyor. Ülkemizdeki mühendisleri aşağılamak için değil bilakis onların yabancı rakiplerine karşı olan hırs ve şevkini arttırmak için eleştirisel bir gözle yazımızı yazıyoruz.

  Zamanında bir yerde okumuştum. Asteğmenler kantinde toplanmış oturuyorlar. bir tane astsubay gelip 3 tane makine mühendisi lazım diyor. 3 tanesini seçiyor.

  assubay - araba çalışmıyor
  Mühendis X - Immm şey.. Biz tam araba tamir edemiyoruz.
  Assubay - Tamir etmeyeceksiniz ? ittireceksiniz.

  Evet, bu işler böyle. Fazlamı abartıyoruz, abartıyorsak yazıların aksini ispatlayın.

  Neden Türkiye'de Teknoloji GelişmiyorAnlıyor Musunuz?
  Bazı mühendisler meclisten dışarı ancak Türkiye'deki %90 mühendis çavuşluktan başka bir şey yapmazlar. Patron tabur komutanı, müdürler subay ve astsubay, işçiler er, sende çavuş. Bekçilik, bakıcılık, gözcülük, çobanlık, iş takipçiliği... adını siz koyun..

  Her türlü ayak işleri. Excel' de işçilerin izin durumlarını tablolar ile düzenler, Word ile değişen servis güzergahını yazar, Outlook ile tüm bu yaptıklarını müdürlere mail atarsın. Tabi birde paint var, onunla da evrak düzenlersin !! Açıkcası lise talebesinin dahi yapabileceği işlerdir bunlar. Şirketlerde pek bir şey beklemez aslında çünkü bu işleri de yapması gereken bir insan olmalı, mühendis alıp mühendislik beklememesi de şaşılacak bir durum, demek ki alışmışlar.

  Mühendislik deneyim ve uygulama yoluyla matematik ve fen bilimlerine ilişkin edinilen bilgilerin, doğanın sunduğu malzeme ve enerjilerin insanlığın yararına ekonomik bir şekilde kullanılması için yöntemler geliştirmek üzere değerlendirmeler yapılmasını ve uygulamaya geçirilmesini sağlayan meslek olmasına karşın hala mühendislik mesleğinin başka işlerde yapıp mühendis olunabileceğini savunan insanlarla doludur memleketimiz.

  Herşeyden Önce Mühendislik Ne Demektir Öğrenelim

  Hayır ben yetkin bir mühendisim mi diyorsunuz?
  Türkiye'nin en nezih kuruluşlarında bile bu böyledir. Ürünler yurtdışından ithal edilir. Yabancılar gelip kendi ürünlerini kurarlar, yerleştirirler, ooh ne rahat! Üstelik kurulum, bakım onarım hizmet bedellerini de alırlar.Bizim mühendiste geçer makinenin başına hiç bir profesyonel bilgi gerektirmeyecek şekilde , sistemin kullanılışını işleyişini öğrenir ve işini yapar. Aynı işi tekniker de yapar tabi. Hatta yurtdışından getirilen malların özelliklerini bilip satan kişi mühendis ise ona satış elemanı denmez sanki mühendislik yapıyormuş imajı verilerek satış mühendisi denir. Az da olsa teknik konulara aşık olmalı mühendis.

  Peki Kimdir Gerçek Mühendislik İşlerini Yapan?
  Tabi ki yabancılar. Onlar sistemi tasarlar, hesaplar, analizlerini çıkarırlar, testini yapıp dökümanlarıyla birlikte Türk mühendislerin eline verirler, oto sanayide çalışan çırağın bile anlayabileceği projeyi önüne koyarlar. Sen de işlerin projeye uygun gidip gitmediği kontrol eder, teslim tarihine kadar ürünü çıkartmaya çalışırsın. Yeri gelir senden daha çok tecrübesi olan ortaokul mezunu tornacıya yalvarırsın, yeri gelir parasız parça tedarik edersin, yeri gelir sahte belge ile uygundur raporu alırsın, yeri gelir yurtdışından gelecek parça gümrükte takılmasın diye rüşvet verirsin ki tabi bunları her mühendis yapar demiyoruz. Arada her zaman mühendislik yapmasa dahi işini sağlam yapan temiz kişiler vardır. Bunlar Türkiye'de mühendislik yapan kişilerin anketlerinden alınan sözler ki anlatılmak istenen tüm bu ayak işlerini burada ki mühendis yapıyor.

  Ankette mesleğini gidişatını eleştirisel bir gözle değerlendiren mühendis
  Evet, kesinlikle ve kesinlikle ürün istenenden uzaktır ve zamanında bitirilemez. Müşteriye taklalar atarak yalanı sen söylersin, yıkama yağlama pasta cilayı sen çekersin.Tüm bunların yanında müdüründen herkesin içinde küfür boyutunda hakaret işitir, maaş çekmek için bankamatiğe gittiğinde, işi telefonlara bakmak olan santral görevlisinden 1,5 kat fazla para aldığını acı içinde görürsün.

  Mühendisin ağzından dökülen sitem
  Yapılan itiraz ve istekler reddedilir. Firma bir yardım kuruluşu veya vakıf değildir, para kazanmalıdır. Hep daha çok para...Mevcut durumda senden maksimum gelir elde etmelidir ki çok çok para kazansın..7 gün 24 saat fabrikada kalıp çalışsan kimse sen napıyorsun demez ama sabah 10 dakika geç kalsan, hemen sorguya çekilirsin. Ayrıca kapıda işsiz onlarca mühendis beklemektedir. İstifa etsen bile yerine adam bulmaları, halı sahadaki maça adam bulmaktan kısa sürer. Sürekli bununla tehdit edilirsin. Toplantıların bitiş konuşması tamamen tehditlerle doludur. Tüm bu olanlardan sonra saat 20:00 de eve gelir düşünürsün. "Bu şekilde 30 yıl çalışsam bir ev satın alabilir miyim diye?" Sonuç olumsuz... Maaşım bu değil de şu olsa, burada değil de şurda yaşasam hayalleri içinde uyur kalırsın kendini, sabah saat 06:00 da yoğun kar yağışı altında külüstür bir servisi beklerken bulursun. Gelişmiş ülkelerden örnek verirsem mühendis iş gücü olarak patrondan bir kademe daha üstedir, çünkü şirkete işi yapan odur para kazandıran da o, yetkinliğiyle aranan adamdır. Kaybedilmek de istenmez. Şirketten ayrılmasın diye kalifiye mühendisin önüne servetler serilir , bir dediği iki edilmez. Tabi hem Türkiye'deki mühendislerin yetkinliği hem de sektör yapısı ne yazık ki bu denli gelişmiş şirketlerle rekabeti sağlayacak ölçüde değil. Kısaca, bir mühendis olarak tavsiyem, eğer Türkiye'de yaşayacaksanız ve rahat içinde yaşamak istiyorsanız yapacağınız şey belli. Kalifiye mühendislerin yanında olun, Kalifiye mühendislik yapın ve kendi işinizi yapın,kalifiye mühendis olun. Adanmışlardan Olun. İşte yazının ortasındaki serçe gibi olun. Yıllarca okul okuyup, yukarıdaki eziyeti çekerim diyen varsa onuda ayrı bir tebrik etmek lazım.

  Not: Alıntıdır.
   
 2. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Umarım hayaller gerçekler bir gün bu ülkede de.
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Yazıda katılmadıdğım yerlerde çok açıkçası. Türkiyede mühendislik yapıoıyor hatta yurt dışına mühendislik hizmeti satılıyor. Bazı mesleklerde arge iyi durumdayken bazı meslekler kısmen yeni ve arge seviyesi gelişmemiştir. Avustralya, fransa, almanya, kore, çin, japonya vb. Ülke mühendisleriyle çalıştım şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki en azından bizim mesleğimizde bizden çok çok iyi değiller.

  Hangi alan olursa olsun iş mühendiste bitiyor yukarıda saydığınız 3 mühendis tipinden hangisinde görülmek isyeniyor önemli olan bu. Üreten geliştiren iş çıkaran mühendis her yerde tutunur ve tutulur diyorum ben.
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Malesef bende yazıya katılmadım/ katılamadım. En azından şunu gönül rahatlığıyla ifade edebilirim ki yazıyı kaleme alan arkadaşın ( ki bunu bir anketten yol çıkarak yaptığını söylüyor ama ben anket verilerine rastlamadığım için es geçiyorum ) aynı zamanda bir mühendis olduğunu varsayıp, arkadaşın yaşadığı ezikliğin hiçbirini yaşamıyorum.

  Zaten mühendisliği direk mucitliğe bağlamış olması da bana bir mühendis ağzı değilde daha çok mühendislerin yanında çalışıp da mühendis olmadığı için bunu kendine dert etmiş birinin bastırılmış hislerini açığa vurması gibi geldi.

  Teknikerle yapılan kıyaslama zaten tam bir fiyasko. Olay aslında öyle değil şöyledir.

  Olumsuz bir durum oluştuğunda tekniker arkadaşlar beti benzi atmış bir şekilde mühendisin yanına gelerek;

  -Şefim şöyle bir durum oldu, napalım? der.

  Asla çözüm üretmez/üretemez ve sorumluk almaz/alamazlar. Zaten ben bu konuda onlara hak veriyorum çünkü bunun için yetiştirilmemişlerdir.

  Fazla uzatmadan son bir şey söylemek isterim. Zamanında ögretmenlik ile (Sebep: memurluk) mühendislik (Sebep: Ünvan) arasında git gel yaşamış kişilerin es kaza mühendis olduğu bir ortamda birilerinin yukarıdaki alıntıda yazılan olayları yaşaması gayet normal diye düşünüyorum.

  Önce siz kendinize güvenin sonrasında size güvenen illaki çıkar.