• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tuz çamuru

Melis K.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
İyi günler,
Tuz işleme tesisi üretimi kapsamında oluşan tuz çamurları ile ilgili sorum olacaktı.
Tuz yıkama sularının devir daim edilmesi amacıyla çökeltim havuzlarında bekletilmesi işleminden kaynaklanan tuz çamurları oluşmaktadır. Oluşan çamur, nitelik olarak tuzdan farksızdır. Analiz yapılmış olup Cl, SO4, TDS ve TOC parametreleri sınır değerlerin üzerinde bulunduğundan tehlikeli atık vasfında değerlendirilmiştir. Fakat tuz yıkama işleminde herhangi bir ilave olmadığından, bu ürünün yan ürün olarak kullanılabileceğini düşünmekteyim. Yan ürün olarak kullanılabileceğini gösteren yazıyı hangi kurumlara başvurarak alabilirim?

Merhaba,

Yan ürün olarak kullanabilecek bir firma ya da tesisinizde yeniden değerlendirmek için bir prosesiniz var mı?

Saygılarımla

Oğuz Bey,
Yan ürün olarak kiremit üretiminde kullanılıyormuş, parlaklık verme açısından. Fakat bu gibi yerlerden bir yazı alma olasılığımız olmadı. Ben daha çok resmi bir yazı almak istiyorum. Tuzun yıkanmasında dibe çöken kısmını oluşturuyor. Tesiste oluşan tuz çamurunu suyundan iyice arındırıp bigbagler içinde biriktiriyoruz. Miktar olarak fazla olup sürekli oluştuğu için bertaraf maliyeti yüksek oluyor.

fmrlhst;

Bu konuda sizi güvenli tarafta bırakacak, kendimce en makul çözümüm, atığın çıkışını ve prosesininizi tanımlayacak bir yazı ile birlikte bakanlığın Atık Yönetim Daire Başkanlığına bir yazı ile atığın yeniden değerlendirilebilmesi ile ilgili görüş sormanız. Görüşün ekine ise atığınızı değerlendirebilecek tesis ya da tesislerden antetli kağıda yazılmış, bu atığı ikincil ürün olarak hangi proseste kullanılabileceği ile bir yazı almanız.

Sizin talebinizi ileten görüş yazısı ve ekiyle daire başkanlığına teslim etmeniz ve mümkünse elden teslim edip yüzyüze görüşmeniz sizi daha çabuk sonuca ulaşatıracaktır diye düşünüyorum.

Ancak burada yorum gereği bu atıkları ikincil ürün olarak kullanabilecek tesisin yeterliliği konusunda bir engele takılma ihtimalinizin olduğu düşünüyorum.

Yine de denemeye değer.

Saygılarımla

Merhaba;
Bilmiyorum işletmenizde su yumuşatma sistemi var mı,var ise yumuşatma rejenerasyonunda kullanılan tuzun yerine kullanabilirsiniz?

Kolay gelsin...

Oğuz DEDEHAYIR gelişmeleri aktaracağım.
Sedat Güven işletmede mevcut değil Sedat Bey. Fakat bir kısmını bu gibi tesislere gönderiyoruz. Yan ürün olarak çamurun kullanılabileceği birkaç alternatif var, şu an da o şekilde uygulama devam ediyor. Örneğin kiremitçilerden yazı alamıyoruz, vermek istemiyorlar. Kalıcı bir çözüm olması amacı ile İl Müdürlüğü, Bakanlık gibi kuruluşlardan yazıyı alıp "yan üründür" demek istiyorum.

@fmrlhst herhangi bir geri dönüş oldu mu ?

@fmrlhst . Bitkisel atık yağ geri kazanım firmasında , bitkisel atık yağın biyodizele dönüştürülmesi aşamasında ortaya gliserin diye bir yan ürün çıkmıştı. Gliserin boya fabrikaları ya da kozmetik fabrikalarında değerlendirilmekteydi fakat bakanlık çevre izni aşamasında, gliserinin yan ürün olarak kullandığına dair TSE'den alınmış bir yazı istemişti.
Tabi üretim konuları tamamen farklı ama belki yardımcı olur diye düşünüyorum.

Fatma hanım merhaba,
İl Müdürlüğü'ne konu ile ilgili görüş soruldu fakat bir geri dönüş olmadı maalesef.
Biz yine yan ürün olarak kullanan firmalardan yazı alarak devam ediyoruz.
Bakanlığın taslak olarak yayınladığı "Atık Yönetimi Yönetmeliği" taslağında, yan ürün kavramından bahsedilmiş. Çözüm olabilecek bir çalışma, tabi şu anlık değil ama umut vaad ediyor:)