Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tuz Gölü, kan gölü oldu

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  tuzz.jpg

  Bembeyaz Tuz Gölü'nün rengi kırmızıya dönüştü. Bunun nedeni ise...

  Su kuşlarının besin zincirinde önemli halkayı oluşturan "Artemia"ların ölümü, Gölü kırmızıya boyadı.
  KONYA - Murat Öner Taş

  AA'nın haberine göre, A sınıfı sulak alanlar içerisinde yer alan Tuz Gölü, tuz üretiminin yanısıra flamingo, suna, bataklık kırlangıcı, martı gibi su kuşlarının konaklama ve kuluçka alanını da oluşturuyor. Bunun yanı sıra Tuz Gölü, dünya kültür balıkçılığında canlı yem olarak kullanılan Artemia'yı doğal stok halinde bulundurması nedeniyle biyolojik açıdan da son derece önemli bir konumda bulunuyor.
  Tuz Gölü'nde konaklayan ve kuluçkaya yatan su kuşlarının besin zincirinde "Artemia" vazgeçilmez bir halkayı oluşturuyor.Artemia Salina, tuz göllerinde yaşayan, yetişkinleri 1 cm olabilen bir zooplanktondur.
  Artemia'nın ölümü ile oluşan asitler nedeniyle Halobacteriaların çoğalması, daha az organik madde ve kırmızı renk oluşmasını sağlayarak daha hızlı buharlaşmaya sebep oluyor; bu da gölün rengini kırmızıya dönüştürüyor.
  tuzz.jpg
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Cevap: Tuz Gölü, kan gölü oldu

  1000 sene önce olsaydı buna kıyamet alameti denirdi. o eski zamanlardan beri insan türü olarak hem doğadan kopuşumuzu rasyonalleştirdik hem artık bu tür garipliklerin ve musibetlerin yoldan çıkanlara verilmiş bir ilahi uyarı olduğunu düşünmüyoruz. tabii dünya algımız ve tekniğimiz ilerlese dahi aslında orada hala kıpkırmızı bir uyarı durduğu gerçeği değişmedi.
  bu arada artemia hayatımda gördüğüm en güzel 1 cm'lik canlı. gerekli düzeneği kurup evde beslemeyi planlamaya başladım.
   
 3. Berkan Tunçludemir

  Berkan Tunçludemir CMNet Üyesi

  Cevap: Tuz Gölü, kan gölü oldu

  bilim, olayların nedenlerini çözer ve düzeltme yöntemi/teknoloji geliştirir. gelişmiş ülkelerde bu sorunlar bu şekilde tespit edilir çözüm üretilir ve uygulanır.

  biz de ise olayın nedeni anlaşılsa hatta çözüm yolu da bulunsa bile uygulama için yıllarca bir şeyler beklenir. o topu ona atar, bu diğerine atar.. o sırada oradaki canlı yaşamı yok olur, zaten bir süre sonra da unutulur gider...
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...