• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tuzla'daki yasadışı endüstri atıksuyu deşarjı

Merhabalar. Mesleğimizle direk ilgili bu konunun açıklamaması beni şaşırttı. Bu yüzden bu konuyu açma ihtiyacı duydum. Valiliğin açıklamasına göre koku "Tetrachior cezhene" ve "Tricholoro ethene" bu iki maddenin deşarjından kaynaklanıyor. Bu iki maddenin yazımında bir hata var gibi geliyor bana. Özellikle ilkinde. İkinciside "trichloroethylene"dir herhalde diye düşünüyorum. Siz bu konuda ne dersiniz? Metal veya tekstil sanayinde çalışıp, bu iki maddeyle karşılaşmış olanlarınız var mı veya deşarj edilen ve kokuya sebebiyet veren kimyasallar başka neler olabilir? Halk sağlığı açısından etkileriyle ilgili neler düşünürsünüz? Bu tarz yasadışı deşarjlara çok sık rastlanıyor mu, belediyelerin göz yummuş olma ihtimali var mı? Görüşlerinizi ve deneyimlerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Konuyla ilgili kimya mühendisleri odası bir açıklama yapmış. Çevre mühendisleri odasının açıklamasına ise denk gelmedim. Eğer bir açıklama yapmadılarsa çok üzücü. Bu tarz herkesin dikkatini çekmiş çevre olaylarında çmo'nun açıklaması ya diğer odalardan çok sonra geliyor ya da hiç olmuyor. KMO'nun yaptığı bu açıklamayı ÇMO'nun yapmış olması daha uygun olurdu çünkü içeriği tamamen çevre mühendisliği ile ilgili. Bu olaylarda odamızın açıklama yapmasını mesleğimizin tanınırlığı, güvenilirliğini artırması açısından önemli buluyorum. İnsanların ne iş yaptığımızı bilmesi ve saygı duymaları çevre görevlisi belgesi gibi haksızlıklarla savaşırken elimizi kuvvetlendirir.

Tuzla'daki dayanılmaz kokuyu ve etkilenen insanların haberlerini görmüşsünüzdür. Görmeyenler için ilgili link aşağıda mevcuttur.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Kesinlikle katılıyorum, bence bu işi yapan firmanın da örnek olması ve şeffaflık açısından açıklanması gerekiyor. ÇMO'nun olaya duyarsız kaldığını düşünmüyorum ama ne yazık ki bir açıklama gelmedi. Olay da felakete sebebiyet veren atıkların kimyasal olması bile KMO'nı açıklama yapma ihtiyacı doğururken meselenin asıl muhatabı olan Çevre Mühendislerinin temsilcisi olan ÇMO bu noktada pasif kaldı.

Bu konu unutuldu sanıyorum fakat bu konuyla ilgili bilgi verecek var mı? Bunun gelecekte veya şimdi olması konusunda insandaki yan etkileri nelerdir? Hiç araştırmadığımdan ve bilmediğimden dolayı soruyorum ama o gece bunu ben de yaşadım. Aslında bu koku yeni bir şey değil hep vardı ama bu seferki kafaları yorgan altına sokturacak cinsten oldu diyebilirim. Ha gerçi orada da nasiplendik, o da ayrı mesele tabii ki. Her neyse, umarım o gün de dahil şimdiye kadar kimseye bir şey olmamıştır. Cidden berbat bir kokuydu. Artık ne kadar zararı oldu bilemiyorum.

akut kirlenme ve etkileri.

bir de, büyükşehirlerde ömür boyu soluduğumuz kronik kirlenme ve etkileri.......

22404

İçmeler Mahallesi'nde yoğun olmak üzere, ilçe genelinde sebebi bilinmeyen ağır bir koku alan vatandaşlar, ilgili kurumlara ihbarda bulundu.
Durumun bildirilmesi üzerine mahalleye gelen AKOM, İGDAŞ, itfaiye, polis ve zabıta ekiplerince inceleme başlatıldı. Bazı cihazlarla rögarlarda ve değişik noktalarda gaz ölçümü yapan itfaiye ekiplerinin incelemeleri devam ediyor.
AFAD yetkililerinden alınan bilgiye göre, kokunun kaynağının evsel veya kimyasal atık olabileceği üzerinde duruluyor. Bu kimyasalın kanalizasyonda çökme yaptığı, kokunun da bundan kaynaklandığı düşünülüyor.
Yetkililer, kokunun giderilmesi için kanalizasyonlara su basılarak kimyasalın çözülmesini sağlayamaya çalıştıklarını, ölçümlerde hidrojen sülfür değerlerinin biraz yüksek çıktığını belirtti.

ÖĞRENCİLER EVLERİNE GÖNDERİLDİ
Öte yandan Abdullah Tayyip Olçok İmam Hatip Ortaokulu koku nedeniyle boşaltıldı. Öğrencilerin rahatsızlık hissetmesi üzerine okul yönetiminin öğrencileri evlerine gönderdiği öğrenildi.

BELEDİYE BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA
Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, ilçede bazı sokaklara yayılan kaynağı belirsiz kokuyla ilgili, "Yerleşim bölgesi içerisinde bir mahallenin iki sokağını kapsayacak lokal bir hadise. Çünkü rögar kapağının açılmasıyla oluşmuş. Rögar kapağı açılmış ve içine dökülmüş bu belli." dedi.

Başkan Yazıcı, İçmeler Mahallesi'nde kokunun yoğun olduğu bölgeye gelerek, inceleme yapan İSKİ ve AFAD ekiplerinden bilgi aldı. Yazıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tuzla'da daha önce yaşanan benzer hadiseyi hatırlatarak, o olayın sanayi bölgesinde olduğunu söyledi.

İstanbul'un 8 organize sanayisinden 5'inin Tuzla'da bulunduğuna dikkati çeken Yazıcı, "O sanayi bölgesindeki olay, oradaki vidanjörlerle dökülmüş olan kimyasal maddelerdi. Yakalanmıştı ve sorumlulara da şu an cezai müeyyideleri uygulanıyor. Bugünkü özellikle İçmeler mahallemizin iki sokağını kapsayan bu hadise, çok ilginç bir hadise. Emniyet yetkilileriyle valilikle de görüştük, AFAD ve İSKİ yetkilileriyle görüştük. Bir rögar kapağının açılıp, herhangi bir ilçede, herhangi bir yerde, Moda'da da olabilecek, Üsküdar'da da olabilecek bir rögar kapağının açılıp dökülen kimyasal madde olduğu düşünülüyor." diye konuştu.

"HASTANEYE BAŞVURAN 3 KİŞİ AYAKTA TEDAVİ EDİLDİ"

Şadi Yazıcı, rögar kapaklarından kanalizasyona döküldüğü düşünülen maddenin tam olarak ne olduğunun belirlenmesi için numune alındığını ve çalışmaların sürdüğünü aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çevreye yansıyan koku itibarıyla ki bir mahallenin iki sokağında olan bir hadise, bu araştırılıyor ve şu ana kadar üç kişi aşırı kokudan dolayı hastaneye başvurmuş. Devlet hastanesi başhekimimiz ile görüştüğümüzde ayaktan tedavi edilip ayrıldıklarını söylediler. Herhangi bir durum söz konusu değil. Yalnız işin müsebbipleri aranıyor. Bunun vidanjörlük bir olay veya büyük çaplı kimyasal bir döküntü olmadığını düşünüyoruz çünkü mahalleyi bile kapsamıyor. Daha az miktarda, lokal bir hadise olduğunu, hatta ben çok ileri götürmek istemiyorum ama özellikle de birilerinin bir sabotajı gibi şüphe bile uyanıyor insanın kafasında. Çünkü herhangi bir rögar kapağı, İstanbul'un herhangi bir yerinde açılıp içine dökülebilecek ve oluşabilecek bir şey, şu anda mahallemizin iki sokağında olan bir hadise bu."

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK"

Yazıcı, kokunun yayıldığı bölgenin sanayi bölgesi olmadığına işaret ederek, olayla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Tuzla'nın İstanbul'un yükünü çektiğini anlatan Yazıcı, "5 organize sanayi bölgemiz var, 8 organizenin 5'i bizde. Kokuya neden olabilecek olan mezbaha bizde, tersaneler bizde. Bizim üç tane arıtma tesisimiz var, üç tane gölet var, patlayıcılar bölgesi burada ama bu mahalleyle hiç alakası olmayan bölgeler." dedi.

Mahallenin içerisinde bir rögar kapağının açılıp bir şeyin atılmasının akla ziyan bir durum olduğunu dile getiren Yazıcı, "Tabii şu anda bir suçlamada bulunmak değil, bu doğru bir ifade olmaz ama bir mahallenin içerisinde, herhangi bir mahalle içerisinde rögar kapağı açılarak dökülebilecek bir hadiseden bahsediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Yazıcı, konunun bir yerleşim bölgesinde olduğunu vurgulayarak, "Yerleşim bölgesi içerisinde bir mahallenin iki sokağını kapsayacak lokal bir hadise. Çünkü rögar kapağının açılmasıyla oluşmuş. Rögar kapağı açılmış ve içine dökülmüş bu belli. Bu her yerde olabilecek bir hadisedir. Sanayi bölgesi olsa sanayiden kaynaklı olduğunu düşüneceğim ama burada bir yerleşim içerisinde ilk defa böyle bir dökümle, olayla karşılaşıyoruz. İSKİ yetkilileri de çok ilginç buluyorlar. Onlardan aldığım bilgi, onlar da suç duyurusunda bulunacaklar. Biz, suç duyurusunda bulunduk. Bunun bir komplo, bir sabotaj olduğunu düşünüyorum ya da gerçekten çok aptalca bir şey." ifadelerini kullandı.

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, kokunun yayıldığı sokakta bulunan okulda eğitimin kısmi olarak devam ettiğini kaydetti.