Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Üds ve kpds kalktı yerine yds geldi

Konu, 'ARŞİV' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  ÖSYM, bu yıldan itibaren yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemeye yönelik olarak sadece Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı'nı (YDS) yapacağını, ÜDS ve KPDS gibi diğer yabancı dil seviye belirleme sınavlarını yapmayacağını bildirdi.

  haber.jpg

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), bu yıldan itibaren yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemeye yönelik olarak sadece Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı'nı (YDS) yapacağını, ÜDS ve KPDS gibi diğer yabancı dil seviye belirleme sınavlarını yapmayacağını bildirdi.

  ÖSYM'den yapılan açıklamada, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin bugün Resmi Gazete'de yayımlandığı hatırlatılarak, yönetmelik gereği; ÖSYM tarafından bazı dillerde yılda iki kez olmak YDS'nin yapılacağı ifade edildi.

  Sınavın ilk uygulamasının 7 Nisan 2013 tarihinde yapılmasının planlandığının kaydedildiği açıklamada, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemeye yönelik olarak sadece YDS'nin yapılacağı, ÜDS ve KPDS gibi diğer yabancı dil seviye belirleme sınavlarının yapılmayacağı bildirildi.

  ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu veya testi bulunan sınavlarda ise yabancı dil sorusu veya testinin bulunmayacağının belirtildiği açıklamada, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS'den alacakları puanların kullanılacağı kaydedildi.

  Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
  ''Bu nedenle, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS gibi sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS ve KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşların sınav ve yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanan YDS'ye katılmaları yararlarına olacaktır.''


  Kaynak: AA
   
 2. Alejandro

  Alejandro CMNet Üyesi

  Son aldığımız ÜDS puanlarının akıbetinin ne olacağının belirtilmemiş olması enteresan. Sonucun 2 sene geçerliliği var deniyordu fakat bu haberin detayı tekrar Türkiye' de yaşadığımızı hatırlattı. Hayırlısı olsun...
   
 3. sefertunca

  sefertunca CMNet Üyesi

  Yılda 4 kere yapılan sınav oldu 2 kere.İkisinde soru biçimi farklıydı .Parasını biz ödüyorduk sanki kendilerine külfeti vardı. Doğru güvenirliğini ve şeffaflığını kaybetmiş bir kurumdan kendi açığını kapatmak için başka ne beklenebilirdi ...
   
 4. Melike İlbilgi

  Melike İlbilgi CMNet Üyesi

  Ben faydalı buldum. KPDS'ye mi girsem ÜDS'ye mi? Hangisi hangi alanlarda kullanılyordu, hangi kurumda hangisi geçerli ya da öncelikli ? Tabi bir de bunun için kursa gitmek isteyenleri bir düşünün. Acaba hangi kursa gitmeli? Soru tarzları hagi sınavda nasıl neye göre değişiyor? Pek çok türevi çoğaltılabilir bu soruların. Maksat ingilizce düzeyinin tespiti ise tek sınav yeterli. Bu arada Türkiye de yapılan sınavlara güvenirlilik mi? O da ne ki?:kötü:
   
 5. Yunus Topal

  Yunus Topal CMNet Üyesi

  sefertunca güzel noktaya değinmişsiniz...
  bu yeni gelen YDS daha sıkıntılı olacağa benziyor. İki sınavı kaldırıp tek sınav yapmak ne kadar faydalı olacak ki ? Her yeni güne yeni bir değişiklikle başlamaktan sıkıldı artık TÜRKİYE... Bir sistem oturtun ve bırakın insanlar ona alışsınlar sürekli değişiklik sürekli değişiklik...
  Başarısızlığımızın en büyük kriterlerinden birisi bence ...
   
 6. Gizem Kayıkçı

  Gizem Kayıkçı CMNet Üyesi

  bakalım daha neler değişecek hayatımızda!!!
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?