• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ulusal Atık Taşıma Formu “D” nüshasını Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderilmesi Ne Zaman?

Cemil Aykut

Kayıtlı Kullanıcı
“Ulusal Atık Taşıma Formu”nun “D” nüshasını Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderilmesi aşaması atığın geri kazanım/bertaraf tesisindeki kabul ve bertaraf işlemi sonrasında göndermemizde bir sakınca varmıdır.

örnek : diyelim ki atığı taşıma işlemi için lisanslı firmaya verdim.o da anlaşmalı olduğu lisanslı bertaraf tesisine götürdü ve orda bertaraf işlemi tamamlandı.bana UATF nin C ve B nüshaları lisanslı bertaraf firması tarafından doldurulduktan sonra üreticiye( bana) gönderildi..Nerdeyse atığın üreticiden çıkışından itibaren 1 ay geçti.bu aşamadan sonra UATF nin D nüshasını Çevre ve Şehircilik İl Müd. gönderebilirmiyiz.?

Ben yerine göre elimde eskiden kalanları da gönderdiğim oldu. Bir çok tesis D nüshalarının gönderileceğini veya ne zaman gönderileceğini bilmeyebiliyor. Normalde her atık gönderiminden sonra formun da gönderilmesi gerekiyor Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne. Ancak elinizde önceden kalan form varsa isterseniz üst yazı ile gönderebilirsiniz. Tabi emin olmak için arayıp sorabilirsiniz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne.

Ben geçen ay son altı ayın birikmiş formlarını teslim ettim şimdilik sorun yok.:harika: Aylık göndermek yeterli olur diye düşünüyorum.

Ben en fazla 2 hafta biriktiyorum.2 haftadan sonra bir üst yazı (dilekçe) ile il müdürlüğüne gönderiyorum.

Teşekkürler arkadaşlar ....Bu yeşil nüsha ( D) yazıları çok silik bir durumda A nüshasının fotokopisini ek yapıp gönderebilirmiyim.

Merhaba, Firmamızda ben gelmeden önce gönderilmeyen D nüshası için İl Çevre tarafından idari yaptırım cezası uygulanmış. Yapılan itirazda ise yönetmelikte herhangi bir süre açıklaması olmadığından dolayı atığı gönderdiğiniz gün D nüshasını tarafımıza yollamanız gerekmektedir şeklinde açıklama yapılmış. Bu konuda bazı İl Çevre Müdürlükleri hassas olabiliyor. Ben D nüshası silik olduğu için A nüshasının fotokopisini çekip üst yazıyla birlikte A fotokopi ve D asıl nüshayı gönderiyorum.

@Cengiz Umutlu
cengiz umutlu arakdaşımız 6 ayda bir forum göndermiş ve sorun yok diyor.
oysa
@Ayda

ceza il müdürlülüklerine göre farklılık mı gösteriyor acaba ?

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Kesinlikle dediğiniz gibi.. Denetim tutarsızlığı var. Benim bir görüşmem sırasında, UATF'leri inceleyemediklerini bile itiraf etmişlerdi :) Bu demek değildir ki, göndermeyin! Ben de atık gönderiminden sonra UATF'leri dilekçe ile beraber İl Müdürlüğü'ne sunulması gerekiyor diye biliyorum.

6 ayda bir göndermiyorum, firmada göreve başlamadan önceki gönderilmemiş formları gönderdim; hatta kendim götürdüm elimde 2 klasör formla birlikte atık formlarını getirdim dediğimde,gayet normal bir şekilde" tamam şöyle kenara koyabilirsiniz" dedi evrak kayıttaki eleman.. Bu arada Tekirdağ İl Çevre'den bahsediyorum.
Şimdi aylık gönderiyorum formları ama birden fazla geldi gözüme neyse; haftalık mı göndersem ne? :)

UATF ile ilgili bilgilendirme;
Firmalar/tesis yetkilileri/çevre sorumluları/danışmanlar;
Gönderdiğiniz UATF formlarının sadece "D" Nüshasını Valiliklere(yani il müdürlüklerine) göndermekle yükümlüsünüz, diğer nüshalara göndermemeniz gerekmektedir. Ayrıca D nüshalarının okunaklı olmasına dikkat edin. Eğer ki okunaklı değilse okunaklı olan A veya B nüshalarının fotokopileri çekilip D nüshasına eklenip gönderilmelidir.Yine UATF üzerindeki özellikle üretici,taşıyıcı,atık kodu,atık adı,ağırlığı,atık çıkış tarihi ve aracın lisans no'su kısımlarını eksiksiz doldurmaları gerekmektedir.

Arkadaşlar üstyazı denilen şey bir dilekçedir, bunun bir taslağı olmaz.
" .......... tarihleri arasında bertaraf kuruluşuna gönderdiğimiz tehlikeli atıklara ait UATFlerin D nüshaları ekte yer almaktadır. Bilgilerinize sunarım."
Yazacaksınız bu kadar. Üst yazı denilen şey çok komplike değildir, hata yapıcam diye çok korkuyoruz ama bu kadar da korkmamak lazım. ;)

eğer çok fazla miktarda atık çıkıyorsa sürekli atık sevkiyatı gerçekleştiriliyorsa haftalık yapmak mantıklı. ancak çok sık değilse aylık da yapılabilir. toplu halde tek bir dilekçe ile göndermek daha mantıklı yani bende genelde 1 ayı aşmıyorum.