• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ulusal atık taşıma formu

Tuğba Cabi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
Tehlikeli atıkların geri kazanımı için doldurulan ulusal atık taşıma formunun her nüshasını,atık yüklendiği gün araçtaki kişiler verebilir mi?İmza yetkileri var mıdır?Böyle bir durum problem çıkarır mı?
(Taşıma ve geri kazanım işlemini gerçekleştiren firma aynı)

Bence, metnin atık üreticilerini ilgilendiren kısmı aşağıdaki şekildedir...

"Bu bağlamda, atık üreticileri ile geri kazanım /bertaraf tesisleri bahse konu atıkların geri kazanıldığına veya berataraf
(Nedir bu berataraf? Hayko Cepkin mi yaptı bu duyuruyu? ) edildiğine ilişkin dokümanların (UATF, sevk irsaliyesi, fatura vb.)Bakanlığımıza gönderilmemesi gerekmekte olup, gönderilen bahse konu dokümanlar dikkate alınmayacaktır."

Bakanlıktan tüm mühendisleri ciddi anlamda ilgilendiren bu duyuruda

* Cümle zaten devrik kurulmuştur ve imla hataları vardır (Sanırım Osmanlıcası bu...),
* Anlama gelince ciddi anlamda mühendisliği bırakıp anlamaya çalıştığımız bir duyurudur. Bakanlığımıza göndermeyin fakat şuraya "Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine" gönderin anlamları da doğmaktadır.

Böyle demeseydin iyiydi Bakanlık... Arayacağız seni çünkü, ne demek istediğini pek anlamadık...

Rahatsızlık verdiysek affola,
Saygılarımla.

@Servin Uludağ

@asmin

ekteki birim fiyat listesinin 249. sırasında UATF'Ler. Servin Hanımın dediği gibi 1 koçan 25 Tl olmuş

Ekli dosyalar

• 2015_BIRIM_FIYAT_LISTESI(1) (1).xlsx
    222 KB · Görüntüleme: 62
2015 yılında alınan formlarda değişiklik mi yapılmış bana mı öyle geliyor? Atık yağlarımızı almaya gelen firma kendi getirdiği UATF'sini doldurdu ve tasarımı biraz farklıydı. Kutucuklar kalkmış görünüyor. Yeni hali böyle mi?

@Şebnem Mahmude Ayzıt
evet Şebnem hanım TAT olarak bünyemizde çıkan tehlikeli atıkların bertaraf tesislerine gönderilmesi esnasında UATF kullanılması gerekir

Sanırım fiyatı düşen tek şey UATF. Tabi bakanlık UATF i kaldıracak diye fiyatını düşürmüş oksa nirdeeeeeeee :)

@Şebnem Mahmude Ayzıt
aldıklarınız içinde değil zaten Şebnem hanım. bünyenizde oluşan atıklar için. siz endüstriyel atık yönetim planı hazırladınız mı??

@Şebnem Mahmude Ayzıt
Şebnem hanım aldığınız tehlikesiz atık olduğu için UATF ye gerek yoktur. Ama sizden tehlikeli atık çıkıyorsa gereklidir.

Hayır hazırlamadım. Gerekli midir ? Gülşah hanım.

İrfan Bey bizim tesisimizde oluşan herhangi bir tehlikeli atık yok bildiğim kadarıyla. Bilmediğim şekilde oluşan olabilir mi Ambalaj atığı toplama ayırma tesisiyiz. TAT'lara binayen örnek verebilir misiniz ne gibi bir atık oluşabilir mesela?

@Şebnem Mahmude Ayzıt
tesisi ne tesisi olursa olsun mutlaka bünyesinde oluşan çeşitli atıklar oluyor Şebnem hanım.
mesela makinelerin bakım onarımı sırasında kullanılan yağların kontamine ambalajları, bitkisel atık yağlar, emiciler , kontamine eldivenler, floresan lambalar, atık piller vs...
en kısa zamanda tesisinizi gezip her bölümde en yetkin işçilerle görüşürseniz onlar hangi atıkların çıktığını bilirler. EAYP hazırlayıp il çevre onayına sunmanız gerekmektedir. sonra sizin için sıkıntı olmasın derim

Şebnem Hanım;
TAT larda proses kaynaklı tehlikeli atık oluşmaz.Ama sizin toplama araçlarından çıkan atık yağların değişimi tesiste yapılıyorsa atık yağ oluşumu ve personelin yemekhanesinde oluşan bitkisel atık yağlar oluşabilir. Bunlar varsa UATF ye gerek var

Ben biraz yüzeysel geçtim. İşinizi dört dörtlük yapmak istiyorsanız gülşah hanım gerekli açıklamayı yapmış dikkate alırsanız işinizi sağlam yapmış olursunuz

Çok teşekkür ederim Gülşah Hanım hemen araştırıyorum.

İrfan Bey bizim tesisimizde mutfakta herhangi bir işlem yok işçilerimizin yemek yemesinden farklı şekilde kullanılmıyor yemekler dışarıdan geliyor. yağp değişimi vs. için ise toplama araçlarının bakımı tesis içerisinde yapılmıyor. Kullanılan en işlevli makinemizde presimiz onun bakımını da yetkili firma yapıyor bu zmana kadar da herhangi bir atık bırakmadılar bizde.

:) Çok teşekkür ederim.

Gülşah Hanım Şöyle bir şey geldi aklıma şimdi bizim alabileceğimiz tek atık cinsi ambalaj atığı bunun yanında biz zaten tehlikeli atı8klarla kontamine olmuş ambalaj atıklarını bile alamıyoruz.Ben hala ne gibi bir atık oluşturabileceğimi anlayamadım ö.dilerim eğer yapabilirseniz daha ayrıntılı açıklayabilr misiniz ?

İncelediğim endüstriyel atık yönetim planında geçen şu bölüme göre sizce hazırlamama gerek var mı Gülşah Hanım?

3) Planın 4. Bölümünde işletme bünyesinde oluşan/oluşması muhtemel tüm atıkların tanımlanması gerekmekte olup işletme içinde yer alan tüm üretim, tüketim ve hizmet faaliyetleri atıkların oluşum kaynakları, periyotları ve tahmini miktarları açısından değerlendirilmelidir. Planda tüm tehlikeli atıklar ile Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği kapsamında kalan atıkların yer alması gerekmektedir. (Ambalaj Atıkları, Ömrünü Tamamlamış Lastikler ve Evsel Nitelikli Katı Atıklar gibi özel mevzuatı bulunan tehlikesiz atıklara yer verilmeyecektir.)