Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Üniversitelilere tmg danışmanlığı imkanı

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Enise A. tarafından paylaşıldı.

 1. Enise A.

  Enise A. CMNet Üyesi

  Avrupa Birliği Uyum yasaları ile hayatımıza giren uygulamalardan birisi de Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı olacak.

  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı nedir?

  Tehlikeli Madde Taşımacılığı ile ilgili faaliyetleri gerçekleştiren işletmelerin, zorunlu olarak istihdam etmesi gereken personeldir.
  Nerede düzenlenmiştir?

  22 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan "Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ"de düzenlenmiştir.
  Kimler, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) olabilir?

  MADDE 12 - (1) TMGD olabilmek için;
  a) Üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olmak,
  b) Kaçakçılık, dolandırıcılık, dolanlı iflas, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, kaçak insan taşımacılığı veya ticareti, hırsızlık, rüşvet suçlarından hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü bulunmamak,
  c) Yetkili yangın söndürme eğitim merkezlerinden uygulamalı yangın söndürme eğitimine katıldığına dair alınan belgenin aslını ibraz etmek veya noter onaylı suretini sunmak,(TMGD eğitiminden sonra da tedarik edilebilir.)
  ç) TMGDEYB sahibi eğitim kuruluşlarında, tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimine katılarak, tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimi tamamlama belgesini almak, bu Tebliğ kapsamında açılacak sınavda başarılı olmak,
  gerekir.
  Sınava Girebilmek İçin Zorunlu Olan Eğitim Programı Nedir ?

  TMGDEYB sahibi eğitim kuruluşlarında, tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimine katılan adaylar 49 saatlik örgün bir eğitime tabii tutulacak.Sınav tarihi ne zaman?

  Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı sertifika sınavı 2015 yılının Şubat ayında yapılacak.
  Sınav Ücreti Ne Kadar?


  Sınava girecek adayların 50 TL Sınav Harcı yatırması gerekiyor. Sınavda başarılı olan adaylar TMGD Belgesini alabilmek için 519 TL Belge ücreti ödeyecek.
  Sınav Uygulaması Nasıl Yapılıyor ?

  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından düzenlenen sınav 4O sorudan oluşmakta, sınavda 3,5 saat gibi uzun bir sınav süresi tanınıyor. Yanlışın doğruyu götürmediği sınav 4 şıklı sorulardan oluşuyor.
  40 sorunun %70'ini doru yapan adaylar TMG Danışmanı Belgesini almaya , 40 sorunun %80'ini doğru yapan adaylar ise Türkiye'de sayısı 18 olan TMG Danışmanlığı Eğitmeni olmaya hak kazanacak.
  İHTİYAÇ 8O BİN TMG DANIŞMANI

  30 Haziran 2015'ten itibaren ülkemizde toplam 80 bin TMGD'ye ( Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı) ihtiyaç duyulacak. Bir TMG Danışmanı en fazla 5 işletmeye danışmanlık yapabilecek.
  Tebliğe, göre işletmeler ne zamandan itibaren TMGD istihdamına başlayacaktır?

  Yönetmeliğin yürürlük maddesine göre, 1/9/2014 tarihinden itibaren aşağıdaki istisnalar haricinde, işletmelerin istihdama başlaması gerekmektedir.

  (1) Perakende satış yapan akaryakıt, LPG, CNG ve LNG istasyon işletmeleri ile LPG, CNG tüp satışı yapan işletmelerin; TMGD istihdam etmek veya TMGD hizmet alma zorunluluğu 1/1/2018 tarihine kadar aranmaz.
  (2) Liman tesisleri ile hava yolu kargo terminallerinde tehlikeli maddeleri; gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan işletmelerin tehlikeli madde güvenlik danışmanı bulundurma zorunluluğu 1/1/2018 tarihine kadar aranmaz.
  (3) Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre K1, K2, C1, C2, L1, L2, R1, R2 Yetki belgesine sahip olup, Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik kapsamında faaliyet gösteren taşımacıların TMGD bulundurma zorunluluğu 1/1/2018 tarihine kadar aranmaz.
  (4) Kamu kurum ve kuruluşlarında, TMGD istihdam etmek veya TMGD'den hizmet alma zorunluluğu 1/1/2018 tarihine kadar aranmaz.
  Zorunluluk hangi işletmeleri kapsıyor?

  Bu Tebliğ,
  a) Tehlikeli madde taşımacılığı sürecinde yer alan ve bir takvim yılı içerisinde net elli ton ve üstü miktarlarda işlem yapan, gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan olarak faaliyette bulunan işletmeler ile toplam araç taşıma kapasitesi elli ton ve üzerinde olan taşımacılık işletmelerini,
  b) Miktarına bakılmaksızın ADR Bölüm 1.1.3.6.3'te yer alan tablodaki taşıma kategorisi sıfır olan tehlikeli maddelerle iştigal eden ve tehlikeli madde taşımacılığı sürecinde yer alan, gönderen, paketleyen, yükleyen ve dolduran olarak faaliyette bulunan işletmeleri,
  c) İşletmeler tarafından istihdam edilecek veya danışmanlık hizmeti alınacak TMGD'leri,
  ç) Tehlikeli madde taşımacılığında görev alacak TMGD'lere yönelik eğitim verecek kuruluşlar ile yapılacak eğitim ve sınavları,
  kapsar.


  Bu Tebliğ,
  a) Türk Silahlı Kuvvetlerine (Jandarma Genel Komutanlığı dahil) ait olan ya da Türk Silahlı Kuvvetlerinin temsilcilerinin refakat ettiği taşıtlarla yapılan taşıma işlemlerini,
  b) Emniyet Genel Müdürlüğüne ait olan ya da Emniyet Genel Müdürlüğü temsilcilerinin refakat ettiği taşıtlarla yapılan taşıma işlemlerini,
  kapsamaz.DETAYLI BİLGİ İÇİN: 0312 911 12 12

  (internetten alıntı)
   
 2. ibrahimduzen

  ibrahimduzen CMNet Üyesi

  bilgilendirme için çok teşekkürler ancak eğitim ücretlerini de yazsanız çok iyi olurdu. zira işin koptuğu yer orası, 3000 tl gibi bir rakam duydum, bunun üzerine belge ücretini de ekleyince 3500tl yapıyor ki bu da yeni mezun arkadaşlar için ve özel sektörde çalışan pek çok arkadaşımız için çok yüksek bir ücret.
   
  Sinem Malkoç ve Enise A. bunu beğendi.
 3. Enise A.

  Enise A. CMNet Üyesi

  Rica ederim ama inanın benim de bilgim yok ,dediğim gibi internette gördüm dikkatimi çekti bu konu paylaşmak istedim.

  Netten araştırma yapınca şu adreste bir şeylere ulaştım.Düşünüyorsanız orda numaralar var arayıp sorarsanız daha kesin bir bilgi edinmiş olursunuz.
  http://www.tehlikelimadde.com/egitim-takvimi
   
 4. Murat Uysal

  Murat Uysal CMNet Üyesi

  Bende biraz araştırdım, bir eğitime bir sınav hakkı tanınıyor. Ayrıca sınavın 3,5 saat süresi varmış. Uluslararası sözleşme / anlaşma dokümanları açık bulundurulabiliyor ve sınav, test veya açık uçlu sorular ile vaka çözümünden oluşuyormuş
   
 5. Sinem Malkoç

  Sinem Malkoç CMNet Üyesi

  Bende fiyat arastirmasi yapmistim maalesef 3000 ler dogru belge ucretide 500 kusur falandi baya pahaliya gelio maalesef :(
   
 6. Enise A.

  Enise A. CMNet Üyesi

  3000 e eğitim mi olur yaa ne saçma sistemler içerisindeyiz :kötü:
  3000 verecek durumda olsam zaten bu belgeye ihtiyacım olmaz,olduğum şekil yoluma devam ederim ;)

  Değerli Arkadaşlar,
  Tehlikeli maddeleri; taşıyan, gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan işletmelerin yaptıkları işlemleri, insan sağlığına, diğer canlı varlıklara ve çevreye zarar vermeden, güvenli bir şekilde taraf olduğumuz uluslararası anlaşmalar ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamında yapmaları için işletmelere yardımcı olmak amacıyla ZORUNLU OLARAK istihdam edilmesi veya hizmet alınması gereken TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLARINA 1 HAZİRAN 2015 itibariyle ihtiyaç olacaktır. Türkiye'de 50 bin adet Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanına ihtiyaç vardır. Kayseri'de ise 5 bin adet ihtiyaç vardır. Bir Güvenlik Danışmanı 5 adet şirkete hizmet verebilmektedir.
  Bölüm farketmeden tüm 4 YILLIK LİSANS MEZUNLARI bu eğitime katılıp Bakanlıkça açılacak sınava girebilirler. Toplamda 49 saatlik bir eğitim, günde 7 saatten 7 günde tamamlanmaktadır.
  Kayseri'de ve çevre iller arasında bu eğitimi vermekle yetkili TEK kurum MESUT UÇAN EĞİTİM KURUMLARIDIR... Eğitimler başlamıştır. Açılacak ilk eğitim grubuna dahil olmak için benim ismimi söyleyerek gelen arkadaşlara % 5 GRUP İNDİRİMİ uygulanacaktır. 14 Şubattaki Bakanlıkça yapılacak sınava yetişmek için isimlerinizi yazdırmayı unutmayın.
  ÜCRET: 2.500 TL %5 indirimle 2.375 TL olmaktadır.
  DETAYLI BİLGİ İÇİN:
  Mesut Uçan Eğitim Kurumu: 222 00 80
  Fatma SARITAŞ : 0 506 616 26 28
  -alıntıdır.
   
  Sinem Malkoç bunu beğendi.
 7. melikelidertmgd

  melikelidertmgd CMNet Üyesi

  ARKADAŞLAR MERHABA. ANKARA'DA BU KURSU ALABİLECEĞİNİZ LİDER TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI EĞİTİM KURUMU VAR. BENDE DANIŞMAN OLDUM EKİMDE İLK GİRİŞTE KAZANDIM. İSMİM BAKANLIK LİSTESİNDE VAR. İLGİLENENLER FİRMAMIZLA İLETİŞİME GEÇEBİLİR. EĞİTİCİLERİMİZ DENEYİMLİDİR VE BU İŞTE TECRÜBE ÇOK ÖNEMLİDİR.
  İRTİBAT İÇİN:(0542) 229 04 60
  (0312) 229 04 66
   
 8. Duygu Dilek

  Duygu Dilek CMNet Üyesi

  eğitimi alan var mı acaba
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...